۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۴
کد خبر 122142

نقشه کاغذی از زمانهای دور و پیش از اختراع دستگاه جی‌پی‌اس GPS در جهت‌یابی درست و پیدا کردن لوکیشن‌های مختلف به کار می‌روند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،از زمانهای دور و پیش از اختراع دستگاه جی‌پی‌اس GPS، و اپلیکیشن‌هایی ردیابی _ که در جهت‌یابی درست و پیدا کردن لوکیشن‌های مختلف به کار می‌روند_ نقشه‌های کاغذی تنها رفیق سفرها و ماجراجویی‌ آدمها بودند. شماری از هنرمندان و مورخین تصورات خاصی نسبت به جغرافیای جهان داشتند؛ ماحصل این تصورات آثار هنری و خلاقانه بی‌نظیر بود. در این گزارش با هشت نقشه عجیب تاریخ آشنا شوید:

نقشه بمباران قایق‌های کوچک - ۱۷۹۳ میلادی

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

همه چیز این نقشه تقریباً عجیب و غریب است! یک مرد انگلیسی لپ‌گلی، که ظاهراً اسمش "جان‌پل" بوده‌است، قایق‌ها را با عصبانیت و به شیوه‌ای که در عکس می‌بینید، به سمت فرانسه پرت می‌کند!

نقشه جزیره کالیفرنیا - ۱۵۳۳

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

در سال ۱۵۳۳، یک گروه اکتشافی، به سرگروهی "هرنان‌کورتس" سرزمین عجیب جدیدی به نام کالیفرنیا را کشف کردند.

اما قبل از اینکه کورتس و مردان دریانوردش بتوانند اکتشاف دقیق و واقعی از آنچه "جزیره" تصور می‌کردند، انجام دهند، مجبور به راهپیمایی در آن منطقه شدند و بدون استفاده از ابزارهای پیشرفته و اطلاعات دقیق، اطمینان یافتند که منطقه کشف شده، جزیره است و به همه رفقای خود که در خارج از کالیفرنیا منتظرشان بودند نیز همین حرف را زدند.

به طرز باورنکردنی هیچ کسی دنبال صحت و سقم ماجرا برنیامد و تا سال ۱۷۷۴ حقیقت کشف نشد. البته بعد از کشف حقیقت، کورتس مرده بود و هیچ وقت به خاطر اشتباهش مواخذه نشد.

نقشه‌ای شبیه کلاه دلقک - دهه ۱۵۸۰

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

بدون شک، یکی از استرس‌آورترین نقشه‌هایی که تا به حال جهان به خود دیده این نقشه است که تصویر یک نقشه روی سر یک دلقک به چشم می‌خورد.

محققان می‌گویند شاید این نقشه نماد توانایی بی پایان جهان در انجام کارهای احمقانه و مضحک می‌باشد. این نقشه مربوط به سال ۱۵۸۰ است و ریشه بلژیکی دارد.

نقشه تبلیغات ژاپن - ۱۹۰۴

 عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

در سال ۱۹۰۴، ژاپن در حال جنگ با روسیه بود. ژاپن در این زمان نقشه‌های مختلفی را برای پوسترهای تبلیغاتی منتشر کرد و در این نقشه روسیه به یک هشت پا غول پیکر شباهت دارد.

نمادین بودن نقشه و به تصویر کشیدن پاهای اختاپوس که تقریباً در همان زمان به اروپا و آسیا می‌رسید، اتفاقی نبود!

نقشه مربع زمین ثابت - ۱۸۹۳AD

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

این نقشه در سال ۱۸۹۳ میلادی ترسیم شده است، و یکی از نقشه‌های بدنام جهان به دلیل مغایرت آشکار با واقعیت‌های علمی است!

پروفسور اورلاندو فرگوسن که کروی بودن و چرخش زمین را به خوبی می‌دانست نقشه را ترسیم کرد تا نظریه که می‌گفت جهان به شکل کره زمین است را نفی کند.

به عنوان یک نقشه، در چند سطح قابل پیش بینی شکست خورد. هیچ بخشی از نقشه معنی خاصی ندارد. از اقیانوس‌های مقعر، تا فرشتگان که زمین را از کناره‌ها بلند می‌کنند، تقریباً هیچ چیز آن منطق ندارد.

نقشه برگ شبدر - قبل از قرن شانزدهم

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

در گذشته ترسیم نقشه بیت المقدس به عنوان نقطه مرکزی جهان برای نقشه سازان امری عادی بود، در حالی که قاره های مشهور دیگر در کنار آن رسم می‌شدند. (مثل نقشه بالا).

اشکال این نقشه - علاوه بر اینکه کاملاً تخیلی است - استفاده از اشکال غیر منطقی برای نمایش شکل اروپا، آسیا و آفریقا نیز به شمار می‌رود.

نقشه جهان قبل از کشف آمریکا - ۱۴۹۳

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

نکته جالب در مورد این نقشه جدا از کوههای چند رنگ و اشکال نادرست قاره ها، چهره های کوچک چاق است که به طرف جهان فوت می‌کنند، زیرا ظاهراً باید برای به حرکت درآوردن جهان و حرکت کشتی‌ها کسی به سوی آن فوت کند.

نقشه پیرمرد سوار بر ماهی

عجیب‌ترین نقشه‌های جهان +تصاویر

این ماهی در نقشه نمادی از انگلستان و ولز در تاریخ ۱۷۹۱ است، سر ماهی لندن و بقیه شهرهای اقماری، اطراف آن را تشکیل می‌دهند.

بدن و پاهای پیرمرد نشان دهنده مناطق میدلندز و ولز است و سر او شمال است. ظاهراً این هنرمند وقتی به اسکاتلند رسیده خسته شده و به جای رسم آن، فقط به نوشتن کلمه اسکاتلند بسنده کرده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =
google-site-verification=xOfEnyPTVTx7UpgdVdsxzyeQcK5tvKmOeCBIf_Obr0I content="VXPwiFkdgriLaROjOxmc-H-zlGjIGexakKFUiyN1jDc" />