۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۲
لوازم خانگی چقدر گران می‌شود؟

مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، حالا به موضوعی خبرساز تبدیل شده و به نظر می‌آید در سال پیش‌رو بر قیمت کالاهای مختلف مانند موبایل و لوازم خانگی تأثیرگذار خواهد بود.

آفتاب‌نیوز :

حالا دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی می‌گوید که در صورت اجرای این مصوبه، بی‌بروبرگرد لوازم خانگی گران می‌شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.

ماجرا به بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه امسال محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی برمی‌گردد که براساس‌آن نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد ازجمله محاسبه حقوق ورودی، براساس برابری نرخ سامانه‌ای. تی.‌اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است، محاسبه می‌شود.

همچنین براساس این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تأکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.

کالاهای اساسی به‌عنوان نیاز اصلی مردم، همچنان برای واردات ارز چهارهزارو 200 تومانی دریافت می‌کند و از سویی محاسبه حقوق ورودی آن نیز افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است. طبق گزارش‌های گمرک، نیمی از واردات، کالاهای اساسی و نیمی دیگر غیراساسی است که از این کالاهای غیراساسی بیش از ۸۰ درصد به اقلام تولید اختصاص دارد؛ بنابراین این مصوبه بیش از همه، تولیدکنندگان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در این زمینه عباس هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا از ارسال نامه‌ای دراین‌باره به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد گمرک هم برای اجرای این مصوبه با ابهاماتی روبه‌رو است. هر سال کتاب آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات اوایل سال چاپ و توزیع می‌شد که ملاک عمل واردات و تولید بود؛ اما امسال هنوز این آیین‌نامه منتشر نشده است. بااین‌حال هیئت دولت با مصوبه‌ای بخشی از تعرفه‌ها را اعلام کرده و هم‌زمان نرخ ارزی که در محاسبه تعرفه ورودی استفاده می‌شد، از چهارهزارو 200 تومان به سنا تغییر کرده است. بر این اساس با حقوق ورودی‌های مشخص‌شده در آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹، حقوق ورودی کالاها ممکن است افزایش پیدا کند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پاسخ به سؤالی درباره میزان تأثیر این مصوبه بر افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: به طور میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اولیه لوازم خانگی به لحاظ ارزشی از طریق واردات تأمین می‌شود که این درصد در کالاهای مختلف متفاوت است. برای مثال در کالاهای گازی تقریبا پنج درصد و در تلویزیون ۶۰ تا ۶۵ درصد است.

کد خبر 99995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =