آخرین اخبار

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
انقلاب در دستمزد داوران لیگ برتر

ورزش سه نوشت: یکی از دغدغه های عزیزی خادم، رییس فدراسیون فوتبال افزایش دستمزد داوران در لیگ برتر است که به طبع آن دستمزد همه داوران در لیگ های مختلف تغییر خواهد کرد. 

شهاب عزیزی خادم در مصاحبه ای که با برنامه ورزش و مردم داشت گفت که در نظر دارد دستمزد داوران در لیگ برتر را ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش دهد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد داور بابت هر سوت در لیگ برتر ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان یا ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان دریافتی خواهد داشت. در حال حاضر داور وسط لیگ برتر بابت هر سوت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می گیرد که در صورت افزایش ۲۰۰ در صدی این عدد به ۳ میایون ۶۰۰ هزار تومان می رسد و اگر افزایش ۳۰۰ درصد باشد از این پس داوران بابت هر سوت در لیگ برتر ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان دریافتی خواهند داشت. 

اما افزایش دستمزد داوران بدون شک به این فصل نمی رسد. پیش از هر چیز این موضوع باید در هیات رییسه فدراسیون فوتبال مطرح و مصوب شود و آنوقت برای اجراء در اختیار سازمان لیگ قرار گیرد که این پروسه زمان بر است و تا زمانی که این مصوبه به مرحله اجراء در آید فصل جاری بازی ها به پایان رسیده است و در نهایت با موافقت اعضای هیات رییسه افزایش دستمزد داوران در فصل بعد اجرایی خواهد شد. 

علیرضا منصوریان، سرمربی تیم آلومینیوم اراک در پایان بازی با ماشین سازی و در حالی که تیمش با نتیجه یک – یک بازی را به پایان برد بار دیگر خواهان افزایش دستمزد داوران شد و پیشنهاد داد در صورتی که فدراسیون فوتبال توانمندی افزایش دستمزد داوران را ندارد هر باشگاه لیگ برتر مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای پرداخت دستمزد داوران به فدراسیون فوتبال کمک کند؛ این موضوع پیش تر هم از سوی علیرضا منصوریان مطرح شده بود که مورد مخالفت اعضای هیات رییسه قرار گرفت. ادله آنها این بود که در هیچ لیگی دستمزد داوران از سوی باشگاه ها تامین نمی شود و آزمایش این طرح می تواند بازتاب منفی در رسانه های داخلی و حتی خارجی داشته باشد. 

نکته جالب توجه در آمد بیش از ۱۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال از اسپانسر بابت تبلیغ روی پیراهن داوران در فصل جاری است که اگر فدراسیون فوتبال این آورده مالی را در جاهای دیگر هزینه نکند براحتی می تواند دستمزد خوبی را به داوران و سر موعد پرداخت کند. اما مسدود کردن در آمدهای ایران نزد فیفا از سوی خزانه داری آمریکا و پرداخت دستمزد کلان به سرمربی تیم ملی در سنوات گذشته موجب انباشت بدهی های فدراسیون فوتبال در سال های اخیر شده است بطوریکه با گذشت بیش از دو سال و اندی از قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان در جام ملت های آسیا هنوز پاداش ۲۰ میلیون تومانی بازیکنان پرداخت نشده است و بازیکنان این تیم هر روزی طعنه های جدیدی به فدراسیون فوتبال می زنند.  

به هر صورت فدراسیون فوتبال در نهایت باید طرحی را مصوب کند که از اجرای آن بر آید. یکی از اشتباهات کمیته داوران در حال حاضر افزایش تعداد داوران وسط در بازی های لیگ برتر است. در حالی که در لیگ برتر جزیره کمتر از ۳۰ داور وسط وجود دارد در لیگ برتر ایران با وجود ۱۶ تیمی بودن بیش از ۷۰ داور نامزد سوت زدن هستند که این موجب کاهش درآمدها شده است به این دلیل که دیر به دیر برای قضاوت به داوران نوبت می رسد. در صورتی که اگر از بین این داوران بهترین ها گزینش شوند هم کیفیت قضاوت بازی ها بالاتر می رود و هم داوران به دلیل سوت زدن های متعدد دستمزد بیشتری دریافت خواهند کرد. آنچه که مسلم است در حال حاضر و در فوتبال ایران میزان پول های در گردش با دستمزد داوران تقارن ندارد.

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 99766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =