مسائل مرزی محور دیدار وزرای کشور قرقیزستان و تاجیکستان

پس از درگیرهای لفظی اخیر بین مقامات ارشد تاجیکستان و قرقیزستان بر سر دو منطقه مرزی وزرای کشور دو جمهوری با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «اولان نیازبیکوف» وزیر کشور قرقیزستان و «رمضان رحیم زاده» وزیر کشور تاجیکستان در منطقه «سغد»این کشور با یکدیگر دیدار کردند.

این گفت‌وگو در یک فضای دوستانه صورت گرفت و طرفین طیف وسیعی از مسائل جاری بین دو کشور و ارگان‌های داخلی را مطرح کردند.

وزرای کشور بر تلاش‌های مشترک برای کمک به برقراری امنیت و ثبات در مناطق مرزی منطقه سغد تاجیکستان و منطقه باتکن قرقیزستان تاکید کردند.

خاطر نشان می‌شود که در این دیدار که روسای ادارات مرزبانی دو کشور نیز حضور داشتند، بحث و تبادل نظر در مورد اختلافات مرزی و نقاط تعیین حدود مرزی با جدیت دنبال شد.

 در این دیدار طرفین در مورد تقویت همکاری در زمینه مبارزه با جرم، تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، جرایم فرامرزی و همچنین موضوعات مورد علاقه طرفین بحث و تبادل نظر کردند.

توجه ویژه به تقویت روابط  بین ارگان‌های امور داخلی مناطق مرزی و واحدهای تخصصی دو وزارتخانه انجام شد.

طرفین باری دیگر بر توسعه همه جانبه همکاری در همه زمینه‌های مبارزه با جرم و تقویت مبانی قانونی تاکید کردند.

در روزهای اخیر شایعه واگذاری منطقه 30 هزار نفری «واروخ» در ناحیه اسفره تاجیکستان به طرف قرقیز در برابر دریافت 12 هزار هکتار زمین از ناحیه باتکند این کشور به جدال لفظی «همراه خان ظریفی» وزیر امور خارجه سابق تاجیکستان و ژنرال «قمچی بیک تاشی ‌اف» رییس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان انجامید و موضوع به شبکه های اجتماعی ورسانه های خبری منطقه نیز کشیده شد.

این موضوع باعث شد تا بار دیگر شعله اختلافات مرزی بین دو کشور همسایه افزایش یابد که دیدار اخیر وزرای کشور قرقیزستان و تاجیکستان نیز برای برطرف کردن این اختلاف برگزار شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 98724

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =