فکس رمزنگاری شده و پیامهای ایران و آمریکا بعد از ترور حاج قاسم سلیمانی

بنا بر گزارش ها ظریف از این پیام به شدت عصبانی شده و به گفته یک مقام آگاه در یک لحظه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده را مورد خطاب قرار داده است و گفته: پومپئو قلدری میکند! همه مشکلات تقصیر آمریکا است. در پی حمله هوایی آمریکا، لایتنر در یک مأموریت مهم دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن رفت و آمد داشته و تلاش کرده است تا پیام های دو طرف را شفاف رد و بدل کند.

به گزارش تلکسیران، ساعاتی پس از حمله هوایی آمریکا که منجر به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی شد، کاخ سفید از کانال سوئیسی برای ارسال پیام به تهران استفاده کرد و از ایران خواست که دست به افزایش تنش نزند. این فکس رمزگذاری شده از طریق سفارت سوئیس در ایران ارسال شد و بیش از گذشته این سفارت را به عنوان یکی از معدود ابزارهای ارتباط مستقیم بین ایالات متحده و ایران، تثبیت کرد.

وال استریت ژورنال نوشته است که کاخ سفید و مقامات ایرانی به تبادل پیام های مهم از این طریق در طی روزهای بعدی ادامه دادند و حجم تبادل پیامها نیز ظاهرا زیاد بوده است. یک مقام ارشد آمریکایی در این خصوص گفته: "ما معمولا تا این حد زیاد با ایرانی ها ارتباط برقرار نمی کنیم، اما وقتی بحث برقراری ارتباط باشد، سوئیسی ها نقش مهمی در انتقال پیام ها و جلوگیری از محاسبات اشتباه دارند."

سوئیس، فکس رمزنگاری شده و پیامهای ایران و آمریکا بعد از ترور حاج قاسم سلیمانی

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اطلاعاتی درباره این پیام ها فاش نکرده، اما نکته مشابهی را در این خصوص بیان کرده است. وی گفته: "ما از [سوئیسی ها] بخاطر تلاشهای انجام شده برای برقراری کانال کارآمد برای تبادل پیام در صورت لزوم و در شرایط ضروری قدردانی می کنیم."

به گفته وال استریت ژورنال، مقامات آمریکا اعلام کردند که نخستین پیام آمریکا درست پس از تأیید ترور شهید سلیمانی، به دست ایران رسیده است. این پیام از طریق یک دستگاه فکس رمزگذاری شده برای تماس با مقامات ایرانی که در داخل یک اتاق در سفارت سوئیس که برای کاخ سفید قرنطینه نگه داشته شده، ارسال شده است.

طبق گفته وال استریت ژورنال، این روش و این دستگاه فکس ماندگارترین روش ارتباطی پس از انقلاب اسلامی بین ایران و آمریکا بوده است. سفیر سوئیس مارکوس لایتنر این پیام را صبح روز جمعه شخصا به جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تحویل داده است.

بنا بر گزارش ها ظریف از این پیام به شدت عصبانی شده و به گفته یک مقام آگاه در یک لحظه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده را مورد خطاب قرار داده است و گفته: پومپئو قلدری میکند! همه مشکلات تقصیر آمریکا است. در پی حمله هوایی  آمریکا، لایتنر در یک مأموریت مهم دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن رفت و آمد داشته و تلاش کرده است تا پیام های دو طرف را شفاف رد و بدل کند.

با این حال به گفته وال استریت پیام های خشمناک دو طرف در فضای افکار عمومی و رسانه ای، تا حدی مانع از آن شده بود که سفیر سوئیس این ماموریت را بدون دغدغه و بی دردسر به انجام برساند. بعد از پیام دونالد ترامپ در توییتر مبنی بر قصد آمریکا برای هدف قرار دادن اماکن فرهنگی ایران روز بعد، ظریف از لایتنر خواست که پیامی را به ایالات متحده منتقل کند که به هر دو طرف کمک کرد از "محاسبات اشتباه" جلوگیری کنند.

یک مقام ارشد دولت ترامپ گفته: "هنگامی که تنش با ایران زیاد شده بود، سوئیسی ها نقش مفید و قابل اعتمادی ایفا کردند که هر دو طرف از آن قدردانی میکنند. سیستم آنها مانند نوری است که هرگز خاموش نمی شود. "

به گفته وال استریت ایران همچنان از طریق سوئیس با آمریکا ارتباط برقرار میکند. دیپلمات های سوئیسی نام کسانی که این پیام ها را رد و بدل میکند "پستچی" گذاشته اند. پستچی های سوئیسی به گفته وال استریت در سال 2003 نیز بعد از حمله آمریکا به عراق نقش مهمی در جلوگیری از برخورد ایران و آمریکا داشته اند.

همچنین بعد از تحریم ایران توسط دولت ترامپ و خروج آمریکا از برجام ترامپ شماره تلفن مستقیمی را در اختیار سوئیس گذاشته که ایران بتواند مستقیما با کاخ سفید تماس بگیرد.

از این گذشته سوئیس از این وضعیت خود، برای چانه زنی با قدرت های بزرگ بهره میبرد و در حال حاضر با واشنگتن برای مجوز صادرات کالاهای اساسی و دارو به ایران از طریق فاینانس بانکهای سوئیس رایزنی میکند.

کد خبر 9842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =