آخرین اخبار

اعتراض مجسمه‌سازان به یک دستورالعمل دولتی

انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران اعلام کرده است «دستورالعمل صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان» را بی‌ارتباط با ضرورت‌ها و نیازهای امروز جامعه و فاقد قابلیت‌های لازم جهت اجرا می‌داند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران، به برگزاری اولین جلسه شورای عالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه‌های شهری که سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹ با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی و نمایندگان نهادها و هنرمندان برگزار شد، واکنش نشان داد و بیانیه‌ای صادر کرد.

در متن این بیانیه چنین آمده است:

«انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران به عنوان عالی‌ترین نهاد و متولی هنر مجسمه‌سازی در ایران ضمن ابراز نارضایتی و اعتراض به تدوین و تصویب هرگونه قانون، مصوبه و آئین‌نامه در غیاب و بدون اهتمام به حضور نمایندگان قانونی این حرفه، دستورالعمل ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی را مغایر با حقوق حرفه‌ای خود می‌داند.
مطابق اصل بیست‌وهشتم قانون اساسی دولت موظف به ایجاد امکانات برای گسترش یک شغل است و ایجاد محدودیت برای آن مغایر با این اصل است، در عین حال مطابق بند ب ماده ۹۲ قانون ششم توسعه در خصوص کاهش تصدی‌گری فرهنگی و هنری دولت و حذف مجوزها، در موارد ضروری مجوزها به سازمان‌های مردم‌نهادِ ذی‌ربط، واگذار می‌شوند.
با توجه به لزوم اعلام موضع انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران، تصریح می‌شود، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران مطابق با اساسنامه، دفاع از حقوق قانونی اعضای خود را وظیفه اصلی و رسالت خود دانسته و اولویت خود را بر گسترش و حمایت از هنر مجسمه‌سازی می‌داند. برحسب این مسئولیت، صدور هرگونه آئین‌نامه و دستورالعمل، توسط هر نهاد و ارگانی که حقوق مجسمه‌سازان را به عنوان صاحبان اصلی شغل، حرفه و تخصص مجسمه‌سازی نادیده بگیرد، مخل و معارض کار و فعالیت مجسمه‌سازان قلمداد می‌نماید. لذا با تکیه بر حق قانونی و اجتماعی خود جهت طرح شکایت در مراجع قضائی، هرگونه قانون و مصوبه‌ای که در غیاب نمایندگان قانونی مجسمه‌سازان صادر شده به رسمیت نشناخته و «دستورالعمل صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان» را نشأت گرفته از مصوبه‌ای تاریخ‌گذشته و بی‌ارتباط با ضرورت‌ها و نیازهای امروز جامعه و فاقد قابلیت‌های لازم جهت اجرا می‌داند. با این باور، شورای صدور مجوز را فاقد صلاحیت و تخصص در امر مجسمه‌سازی دانسته و از مراجع ذی‌صلاح درخواست تجدید نظر عاجل و قاطع دارد.»

۵۷۲۵۹

کد خبر 95583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =