مقام اماراتی در واکنش به استفاده انتخاباتی نتانیاهو از توافق سازش: توافق ما فردی نبود / شخصی‌سازی توافق، این دستاورد تاریخی را تحقیر می‌کند

امارات متحده عربی به دلیل نگرانی از استفاده نخست وزیر اسرائیل از ابوظبی برای افزایش شانس خود در انتخابات آینده، به طور علنی از بنیامین نتانیاهو فاصله گرفته است.

 

ایرنا: امارات متحده عربی به دلیل نگرانی از استفاده نخست وزیر اسرائیل از ابوظبی برای افزایش شانس خود در انتخابات آینده، به طور علنی از بنیامین نتانیاهو فاصله گرفته است.

اختلافات دیپلماتیک بین ابوظبی و تل آویو که رسانه های غربی از جمله سی ان ان آمریکا به آن پرداخته اند، تنها 6 ماه پس از امضای توافق‌نامه عادی‌سازی روبط بین دو طرف شکل گرفته است.

در همین رابطه، سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام اماراتی نقل کرد: امارات متحده عربی این توافق را به این امید که فرصتی برای مردم ما فراهم می‌کند، امضا کرده است و یک توافق فردی نبوده است. این منبع افزود: شخصی‌سازی توافقات و سیاسی کردن آن از این طریق، این دستاورد تاریخی را تحقیر می‌کند و امارات از این طریق پیش نخواهد رفت.

سی‌ان‌ان نوشت: نتانیاهو که به زودی در انتخابات سراسری اسرائیل شرکت می‌کند، تصمیم گرفت نام شیخ محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی را نیز در راهپیمایی های انتخاباتی خود بگنجاند و اعتبار میلیاردها دلار پروژه‌های سرمایه گذاری امارات در اسرائیل را به خود اختصاص دهد.

صبح چهارشنبه گذشته، رادیو اسرائیل با استناد به منابع داخل دفتر نخست وزیری گزارش داد که نتانیاهو روز بعد به ابوظبی سفر می کند. تنها چند ساعت بعد، نخست وزیر خود از رادیو اسرائیل این خبر را تکذیب کرد و از احتمال عادی‌سازی توافق نامه‌های بیشتر با کشورهای عربی سخن گفت.

مقامات اماراتی اظهار داشتند که از آنچه «تبلیغات انتخابات داخلی» توسط نخست وزیر اسرائیل می‌دانند، ناامید شده‌اند.

انور قرقاش مشاور رئیس جمهور و وزیر مشاور سابق امور خارجه امارات، در توئیتر خود نوشت: هدف از توافق عادی سازی روابط پایه‌ریزی و ایجاد یک بنیان مستحکم استراتژیک برای تقویت صلح با اسرائیل و منطقه است." وی افزود: امارات متحده عربی چه الان و چه هر زمان دیگر، هیچ بخشی از روند انتخابات داخلی در اسرائیل نخواهد بود.

هفته گذشته، امارات متحده عربی اعلام کرد که قصد دارد 10 میلیارد دلار در اسرائیل سرمایه گذاری کند. روزهای بعد، سلطان احمد الجابر وزیر صنعت و فناوری پیشرفته امارات درباره در پیش گرفتن این سیاست سرمایه گذاری ابوظبی هشدار داد.

سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به ابوظبی قرار بود پنجشنبه هفته گذشته انجام شود اما به تعویق افتاد.

منابع خبری اسرائیل، دلیل تعویق سفر نتانیاهو را خودداری اردن برای عبور هواپیمای نتانیاهو از فراز آسمان این کشور در پی مانع تراشی برای دیدار پادشاه اردن از مسجد الاقصی عنوان کردند.

سفر نتانیاهو به امارات در صورتی که انجام شود، نخستین سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به این کشور پس از عادی سازی روابط بین دو طرف است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی ۲۳ مرداد گذشته با انتشار بیانیه مشترک از امضای توافق برای عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو و آغاز روابط دیپلماتیک میان دو طرف خبر دادند.

مراسم امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو با منامه از یک طرف و پیمان صلح رژیم صهیونیستی با امارات ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) در کاخ سفید و در حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا به صورت رسمی امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست‌ها آشکار و رسمی کردند.

نتانیاهو روز سه شنبه گذشته در جریان یک مناظره انتخاباتی گفت که چهار کشور جدید عربی به زودی به روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می پیوندند. او به نام این کشورها اشاره ای نکرد، اما برخی مقام های اسرائیلی پیشتر از جمله به نام کشورهای عربستان، قطر و عمان اشاره کرده بودند.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 95432

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =