آخرین اخبار

سایت نزدیک به کنگره آمریکا: بایدن، "کانال ریگان" را برای دیدار و گفت‌وگو با روحانی ایجاد کند

کاهش تنش در خاورمیانه تنها راه برای آغاز گفتگو میان ایران و امریکا درباره مسائل منطقه‌ای خواهد بود. با این وجود، احتمال ایجاد خلاء قدرت در ایران وجود دارد و انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز در پیش است. در نتیجه، دیدار بایدن و روحانی باید هر چه سریع‌تر صورت گیرد.

آفتاب‌نیوز :

سرویس بین الملل- سایت "هیل" نزدیک به کنگره آمریکا در مقاله‌ای با اشاره به این که اکنون زمان مناسبی است تا "جو بایدن" درصدد تلاش برای ملاقات مستقیم با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران برآید می‌نویسد: "دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود بارها اعلام کرد که خواستار دیدار مستقیم با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران است. دو رهبر در نهایت در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی به تحقق این خواسته نزدیک شده بودند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ هیل در ادامه افزوده است: سی و سه سال پیش، "ریگان" رئیس جمهوری وقت امریکا مشاوران و دستیاران‌اش را برای ملاقات با گروهی از مقام‌های میانه‌روی ایرانی اعزام کرد. روحانی که در آن زمان مشاور ارشد سیاست خارجی و مرد جوان ۳۷ ساله‌ای بود هدایت تیم مذاکره‌کننده ایرانی را برعهده داشت. امروز بن بست در مذاکرات هسته‌ای ایجاد شده و زمان خوبی فرا رسیده تا بایدن از آن استفاده کند و با بهره‌گیری از دستورالعمل ریگان - ترامپ ملاقات با روحانی را ترتیب دهد.

به نظر می‌رسد در واشنگتن کارشناسانی در اتاق‌های فکر نسبت به هرگونه ابتکار عمل دیپلماتیکی میان امریکا و ایران حساسیت دارند و به تند سخن گفتن علاقمند هستند. کنار گذاشتن نظر آن کارشناسان سبب می‌شود تا بایدن بتواند با ملاقات با روحانی از شدت تنش‌ها در خاورمیانه بکاهد.

کاهش تنش در خاورمیانه تنها راه برای آغاز گفتگو میان ایران و امریکا درباره مسائل منطقه‌ای خواهد بود. با این وجود، احتمال ایجاد خلاء قدرت در ایران وجود دارد و انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز در پیش است. در نتیجه، دیدار بایدن و روحانی باید هر چه سریع‌تر صورت گیرد. اگر کاخ سفید واقعا علاقمند به برقراری صلح در خاورمیانه است باید این دیدار را در دستور کار قرار دهد. این دیدار باعث تضعیف موضع تندروها در ایران و جمهوری‌خواهان در کنگره امریکا خواهد شد که هر دو مخالف دیپلماسی هستند. اکنون بایدن می‌تواند با دید مشابه ریگان پیش قدم برای ملاقات با روحانی شود".

این سایت در ادامه می‌افزاید: "دیدار بایدن و روحانی مسیر انتخابات ریاست جمهوری در ایران را شکل می‌دهد. این موضوعی است که برخی در ایران از آن هراس دارند. این در حالی است که محافظه‌کاران امیدوارند به دلیل سیاست شکست خورده ترامپ و تقویت احساسات ضد امریکایی در ایران، آنان برنده انتخابات ریاست‌جمهوری باشند. دیدار بایدن و روحانی، اما معادلات آنان را به هم خواهد زد و باعث پیروزی نامزدی میانه‌رو در ایران خواهد شد. ریگان با "گورباچف" رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق دیدار کرد. روحانی نیز فردی میانه رو با نگاهی اصلاح‌طلبانه است."

کد خبر 92036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =