آخرین اخبار

چرا برخی از زنان در رابطه جنسی سرد مزاج هستند؟

چرخه جنسی زنان بیش از اینکه ماهیت جسمی داشته باشد، ماهیت رمانیتک دارد. آنچه که موجب میل جنسی در زنان می‌شود، تحریک جنسی آنان نیست، بلکه توجه به عواطف و احساساتشان است! از این رو، هر عاملی که به احساسات زن آسیب بزند، به بی‌میلی جنسی او نیز کمک می کند. ضعف یا نبود رابطه عاطفی و احساسی، یکی از دلایل اصلی سرد مزاجی در همسران است.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، سرد مزاجی در روانشناسی به معنای لذت نبردن از رابطه جنسی و عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی گفته می شود و یکی از شایع ترین اختلالات جنسی زنان است. برچسب ” سرد مزاجی ” به دلیل القا احساس حقارت به زنان، توسط متخصصان سکسولوژیست به واژه ” هیپو جینیسموس Hypogyneismus ” تغییر یافته است.

میزان تمایل جنسی افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل اگر میل جنسی زن و شوهری با هم متفاوت باشد به این معنی نیست که خانم مبتلا به سردمزاجی است.

علائم سرد مزاجی در زنان

علائم سرد مزاجی در زنان عبارتند از:

  1. عدم تمایل به رابطه جنسی
  2. نداشتن تفکرات یا خیال پردازی های جنسی
  3. پیش قدم نشدن برای برقرار رابطه جنسی
  4. لذت نبردن از رابطه جنسی
  5. عدم تجربه ارگاسم در رابطه جنسی

برای تشخیص ابتلا به سرد مزاجی باید علایم فوق حداقل 6 ماه تداوم داشته باشد و این علایم باعث ایجاد مشکل و ناراحتی برای فرد و شریک جنسی او شود.

دلایل سرد مزاجی در زنان چیست؟

اولین و مهمترین نکته در بررسی عوامل ایجاد کننده و یا تشدید کننده بی میلی جنسی در زنان این است که بدانیم این موضوع هیچ گاه خود بخود به وجود نمی آید. علاوه بر مسائل پزشکی و نقش هورمون ها، این حالت ارتباط مستقیمی با مردان دارد. چرا که مسائل هورمونی کمتر از 10 در صد در این مورد مؤثر است. اگر همسر شما رغبتی به انجام رابطه جنسی ندارد، بهتر است در وهله اول، بروز این معضل را به صورت شخصی و متمایز از بقیه افراد بررسی کنید. باید کشف کنید که علت سرد شدن روابط جنسی تان چیست؟

1- بحران های روحی از دلایل سرد مزاجی زنان

واضح است زمانی که یک زن با بیماری های روحی و روانی دست و پنجه نرم می کند، نمی تواند در انجام یک رابطه جنسی با کیفیت، موفق شود. وجود اختلالاتی نظیر افسردگی و اضطراب، می تواند مانع انجام مقاربت جنسی شود. ترس از باردار شدن و مشکلات پس از آن، احساس گناه نسبت به انجام رابطه، سابقه سوء استفاده های جنسی در دوران کودکی و یا بزرگسالی و حتی ترس از شنیده شدن و یا دیده شدن در حین رابطه، جزء دلایل روحی و روانی سرد مزاجی در زنان است.

2- عوامل فیزیولوژی

همانطور که گفته شد حدود 10 درصد از زنان، بر اثر عوامل جسمانی رغبتی به انجام رابطه ندارد. دلیل بی میلی جنسی در این بانوان، پایین بودن سطح هورمون تستوسترون و یا ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و یا تیروئید است. استفاده از قرص های ضد افسردگی و ضد بارداری نیز چنین اثری بر بدن دارد. در کنار این تغییرات هورمونی، دوران یائسگی، بارداری و شیردهی نیز به طور مؤثری موجب ایجاد سرد مزاجی در بانوان می گردد.

مسلماً عدم اشتیاق بانوان در سن یائسگی برای انجام رابطه جنسی، خود خواسته نیست. زیرا در اثر کاهش تولید هورمون های استروژن و تستوسترون، واژن رطوبت واژن کاهش می یابد. این عوامل سبب می شود زنان یائسه به طور غیر ارادی، میل جنسی خود را از دست بدهند.

3- تصورات نادرست نسبت به رابطه جنسی

برخی خانواده ها، به جهت حفظ دختران از آسیب در دوران دوشیزگی، آن ها را نسبت به روابط جنسی بدبین می کنند. اگر این نگرش به اشتباه به زندگی زناشویی ورود پیدا کند، روابط جنسی زوجین را مختل خواهد کرد. گاهی برخی بانوان انجام روابط جنسی را قبیح و گناه می پندارند و حتی از تصور و تفکر نسبت به آن نیز پرهیز می کنند. این زنان بیشتر در معرض سرد مزاجی هستند و کشش جنسی خود را از دست داده اند.

4- احساس درد در رابطه، از دلایل سرد مزاجی زنان

برخی از خانم ها در حین سکس، احساس درد دارند. به طور حتم هیچکس نمی تواند در کنار حس درد، احساس لذت نیز داشته باشد. یکی از دلایل سرد مزاجی جنسی، خشکی در ناحیه واژن و گرفتگی عضلات آن است. این حالت موجب می شود تا آن ها در حین آمیزش حس درد داشته باشند، به خوبی تحریک نشوند و در ادامه نیز به ارگاسم نرسند. درمان سرد مزاجی زنان در این حالت ضروری است و می بایست تحت نظر متخصص زنان صورت گیرد. وجود کیست تخمدان نیز از جمله مواردی است که باعث درد در هنگام مقاربت می شود.

5- داشتن احساس خجالت

به طور معمول خجالت زدگی از انجام رابطه، در اوایل زندگی مشترک طبیعی است. اما این حس می بایست موقت و زودگذر باشد تا تبدیل به سرد مزاجی نشود. برخی زنان با وجود میل باطنی خود، از پیشنهاد انجام رابطه خودداری می کنند. بدون شک نقش مفعول زن در حین رابطه، منجر به ایجاد سردی در آمیزش می شود و خیلی زود مرد را نیز دل سرد می کند. اگرچه نمی توان از بانوان انتظار داشت همیشه آغازگر رابطه باشند، اما انتظار می رود با کنار گذاشتن خجالت، از شکل گیری سرد مزاجی جلوگیری کنند.

6- روابط عاطفی ضعیف همسران، از دلایل اصلی سرد مزاجی

چرخه جنسی زنان بیش از اینکه ماهیت جسمی داشته باشد، ماهیت رمانیتک دارد. آنچه که موجب میل جنسی در زنان می شود، تحریک جنسی آنان نیست، بلکه توجه به عواطف و احساساتشان است! از این رو، هر عاملی که به احساسات زن آسیب بزند، به بی میلی جنسی او نیز کمک می کند. ضعف یا نبود رابطه عاطفی و احساسی، یکی از دلایل اصلی سرد مزاجی در همسران است.

همسرانی که مهارت های ارتباطی را بلد نیستند و در طول روز با یکدیگر هیچگونه ارتباط کلامی، چشمی و لمسی ندارند، نمی توانند رابطه جنسی موفقی را تجربه کنند. اختلافات زناشویی یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل بروز سرد مزاجی در مردان و زنان است. تا وقتی که این اختلافات حل نشود، برقراری رابطۀ با کیفیت میسر نخواهد شد و ممکن است به خیانت منجر شود!

7- نادیده گرفتن لذت

همانطور که گفته شد، مرد در عدم اشتیاق زن به رابطۀ جنسی، نقش بسیار مهمی دارد. زمانی که قدرت جنسی مرد کم باشد و قادر نباشد تا همسر خود را به لذت برساند، بروز سرد مزاجی در زن، دور از ذهن نخواهد بود. در کنار این، نادیده گرفتن حس لذت زن در رابطه، با انجام روابط بدون تحریک و یا محروم نمودن او به صورت متوالی از انجام یک رابطه موفق و رضایت بخش، موجب شکل گیری حس تنفر و اکراه نسبت به رابطه می شود.

در کنار تمام این عوامل، استرس و اضطراب های مربوط به مسائل مالی، سکس های عجولانه، نبود اعتماد به نفس در زن و تربیت های خشک و بسیار مذهبی در دوران کودکی، تشدید کننده حالت سرد مزاجی در زنان است.

درمان سرد مزاجی در زنان چگونه است؟

اگر این اختلال در طولانی مدت ادامه پیدا کند، نیاز به مداخلات درمانی پیدا می کند. چرا که نه تنها زن را دچار مشکل می کند، بلکه همسر او را نیز از چرخه طبیعی روابط زناشویی خارج می کند.

یکی از راه های درمان سرد مزاجی زنان، کمک گرفتن از روش های درمانی علمی و روانشناسی است. زیرا همانطور که ذکر شد، این اختلال می تواند دلایل فیزیولوژی و یا روحی و روانی داشته باشد. پس مراجعه به پزشک زنان و مشاوره خانواده در راستای هم، ضروری به نظر می رسد.

1- مراجعه به یک روانشناس با تجربه

یک روانشناس کاربلد، اختلال سرد مزاجی و آنورگاسمی را با بررسی چهار فاکتور مسائل جسمی، روانی-عاطفی، فرهنگی و در آخر رفاهی خانواده تحلیل می کند. از این رو در تعامل با یک مشاوره، فرد علت ماجرا را کشف می کند و تکنیک های مؤثر و توصیه های لازم را دریافت می کند.

2- دارو درمانی

مراجعه به یک پزشک متخصص سکسوتراپیست، برای دریافت مشاوره های جنسی، یکی دیگر از روش های درمان سرد مزاجی در زنان است. تجویز داروهایی که منجر به افزایش میل جنسی می شوند می تواند تا حدودی این مشکل را حل کند.

3- هورمون درمانی

تزریق هورمون استروژن به بدن می تواند به طور موثری کارکرد مغز و عواملی که باعث تقویت میل جنسی می شوند را تحت تأثیر قرار دهد. هورمون درمانی با قرص، ژل و اسپری صورت می گیرد. استفاده از داروها می بایست زیر نظر یک پزشک متخصص صورت گیرد تا میزان دوز مصرفی آن مطابق با نیاز بیمار تعیین شود.

4- ایجاد تغییر در سبک زندگی

در کنار تمام روش های درمانی، استفاده از چند تکنیک ساده نیز می تواند به درمان کمک کند. یکی این تغییرات سالم، ورزش کردن است. با انجام ورزش هایی نظیر ایروبیک، استقامت بدن تان افزایش یافته و در ادامه، میل جنسی تان نیز تقویت می گردد. معاشرت و گفتگوهای دوستانه با همسر، در جهت رفع اختلافات زناشویی نیز به طور کاملاً محسوسی موجب ایجاد رغبت در انجام رابطه جنسی می شود. افزایش آگاهی از فواید رابطۀ جنسی برای همسران به طور مؤثری بر تغییر ذهنیت و در نتیجه درمان شما مؤثر خواهد بود.

یک علت خیانت مردان، بی میلی جنسی همسرشان است. دلیل سرد مزاجی در زنان هرچه که باشد، باید جدی گرفته شده و درمان شود. این اختلال کاملاً درمان پذیر است. بهبود آن می تواند زندگی زناشویی را دگرگون کند. بهتر است پیش از آنکه این اختلال به یک بحران زناشویی تبدیل شود، آن را شناسایی نموده و نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنید. اگر به عنوان یک مرد، در صدد بر طرف کردن بی میلی جنسی همسرتان هستید، مطمئن باشید همراهی و همدلی شما گام بسیار مهمی در جهت بهبود اوست. روابط عاطفی و محبت شما به عنوان یک مرد، آنچنان تأثیری در تنظیم هورمون های همسرتان خواهد داشت که هورمون درمانی به تنهایی ندارد!

کد خبر 91950

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =