آخرین اخبار

نتایج خیانت عاطفی در زندگی مشترک

ازدواج یا روابط طولانی مدت شما پیوندی است که نیاز به ایمان، اعتماد و توجه طولانی مدت دارد. اگر فکر می کنید همسر یا شریک زندگی تان مایل به رفع این نیاز نیست، انتخاب شما پذیرش یا پایان دادن رابطه است.

به گزارش  سلام دنیا، خیانت عاطفی هنگامی اتفاق می افتد که دلبستگی یا پیوند عاطفی عمیق با شخصی در خارج از روابط شما برقرار می شود و همه افکار شبانه و اعمال شما را به خود مشغول می کند. این نوع خیانت عاطفی شامل به اشتراک گذاشتن رازها و آرزوها، خاص ترین افکار و برقراری رابطه صمیمی است که شما به صورت عادی با همسر یا شریک زندگی خود می توانستید داشته باشید. این می تواند با یک رابطه کاملا معصومانه شروع شود، در شرایطی که احساس می کنید چیزهای احساسی با عشق فعلی شما صحیح نیستند و تصمیم می گیرید که شخص دیگری را وارد زندگی خود کنید تا نقشی را ایفا کند که احساس می کنید شریک فعلی زندگی شما قادر به ایفای آن نقش نیست. با این وجود، اگرچه ممکن است در ابتدا به اندازه کافی معصومانه به نظر برسد، اما خارج شدن از یک رابطه عاشقانه جنسی نیز به همان اندازه و یا حتی بیشتر دشوار می شود. اگر احساس کردید که باید یک رابطه عاشقانه را پایان دهید، تغییر این الگو برای بازگرداندن اعتماد و ایمانی که به شما داشته، ضروری است.

راه های خاتمه دادن به خیانت عاطفی (احساسی)

الف: تشخیص یک خیانت عاطفی

1. تعریف یک خیانت عاطفی را درک کنید

یک خیانت عاطفی شامل یک رابطه جنسی نمی شود. با این وجود، افکار، احساسات، و حتی رفتارهایی وجود دارد که برای یک رابطه غیر از زناشویی مناسب نیست. برخی از افراد بحث می کنند که بدون خیانت جنسی، این رابطه یک «خیانت عاطفی» محسوب نمی شود. این نوع از رابطه، معمولا به شدت به ازدواج لطمه وارد می کند، دقیقا به همان اندازه که رابطه جنسی خارج از ازدواج می تواند باعث آسیب به ازدواج شود. پیوند سالم بین همسران تهدید می شود؛ زیرا یکی (یا هر دو) نفر آنها زمان، احساسات، و توجه خود را صرف یک «دوست» می کنند که واقعا باید با همسر سپری شود.

2. احساساتی را که نشان دهنده یک خیانت عاطفی هستند را شناسایی کنید

همان احساساتی که در روابط خارج از ازدواج وجود دارد، در یک خیانت عاطفی نیز حضور دارد. این مساله می تواند پیچیده باشد، زیرا خیانت عاطفی بدان معنا است که شما با شخص دیگری پیوند عاطفی عمیق برقرار کردید. ممکن است محبت و حتی عشق زیادی نسبت به شخص دیگر وجود داشته باشد. اما وقتی چنین رابطه ای از حد یک ارتباط سالم می گذرد، شما ممکن است چیزهای زیر را تجربه کنید:

احساس گناه: میزان زمانی را که به دور از همسر یا شریک زندگی خود گذرانده اید، زمانی که صرف شخص دیگر کرده اید، جزئیات صمیمی که به اشتراک گذاشته اید، و غیره.

آسیب پذیری: اگر چیزهایی که بیش از حد با شخص دیگر به اشتراک می گذارید به شریک زندگی تان مربوط می شود، به همان اندازه شخص دیگر می تواند آن اطلاعات افشاگرانه را در معرض نمایش قرار دهد یا اینکه احساس آسیب پذیری می کنید؛ زیرا انتظاراتی داشتید که به عنوان یک پیوند به آنها احساس افتخار می کردید، مانند اینکه یک شریک زندگی یا یک والد و ... فوق العاده باشید را برآورده نکرده اید. و محبت و توجه شخص دیگر، یکی از راه های نجات نگرانی های شما در مورد خوب نبودن شما است.

تهدید: احساس می کنید که روابط شما از این جهت که این خیانت عاطفی را در پیش گرفته اید، تهدید می شود.

نحوه کنار آمدن با خیانت همسر و ادامه زندگی

فریبکاری: شما با شریک زندگی خود در مورد اینکه زمان خود را کجا یا با چه کسی سپری می کنید، صادق نیستید. شما حتی ممکن است به طور ناگهانی جنسیت «دوستی» که با آن زیاد صحبت می کنید را تغییر دهید چه به صورت آنلاین باشد، چه در زمان کار یا در مناسبت های اجتماعی تا فقط اجازه ندهید که همسرتان متوجه این موضوع شود. اگر این یک رابطه عاطفی آنلاین است، شاید شما وانمود می کنید که در حال بازی کردن یک برنامه بازی هستید، یا به دوست مورد اعتماد خود ایمیل می فرستید یا کارهایی در رسانه های اجتماعی انجام می دهید و یا برخی کارهای خوب دیگر را انجام می دهید.

3. با توجه به شخص سومی که در زندگی شما است، هنگام ارزیابی صادق باشید

احتمالا شما در حال حاضر می دانید که در عمق وجودتان، این یک عنصر شرم آور و خیانت کردن به شخص دیگر محسوب می شود. مواجه شدن با آن به طور مستقیم ممکن است بسیار دشوار باشد، اما برخی از مواردی که به شما کمک می کند تا متوجه شوید که خطر بزرگی شما را تهدید می کند شامل موارد زیر است:

شما می دانید که عمق صمیمیت و ارتباطی که با شخص دیگر ایجاد شده، نامناسب است. تعهد شما نسبت به شریک زندگی تان توسط شخص دیگری که از زندگی و اتفاقات دو نفره شما آگاه باشد تهدید یا بی ثبات می شود.

ب: تعیین اینکه چرا خیانت عاطفی رخ داده است

1. با خود صادق باشید که چرا این دلبستگی عاطفی در درجه اول شروع شده است

درک اینکه چرا در یک خیانت عاطفی قرار دارید، مهم است زیرا به شما کمک می کند در صورتی که بخواهید، آن را کنار بگذارید. خیانت عاطفی نشان دهنده این است که مشکلی در ازدواج یا رابطه طولانی مدت شما وجود دارد. وقتی یک دوستی، آشنایی یا رابطه کاری به یک خیانت عاطفی تبدیل می شود، به احتمال زیاد شما با روابط فعلی خود مشکل پیدا کرده اید یا معشوقه شما ممکن است ماهرانه عمل کند و شما نتوانید در برابر او مقاومت کنید.

2. در نظر بگیرید که چگونه آسیب عاطفی شما ممکن است حس لزوم یک خیانت عاطفی را تحریک کند

اگرچه ممکن است شما این خیانت عاطفی خود را تمام شده قلمداد کنید، اما اگر با مسائل به صورت اساسی برخورد نکنید، ممکن است بعدا یک خیانت عاطفی دیگر با شخص دیگری داشته باشید. برخی از آسیب های عاطفی که ممکن است باعث شود شما به یک معشوقه روی بیاورید، شامل موارد زیر است:

عدم توانایی انتقاد کردن: اگر مسئول تحمل تقریبا هر چیزی که شریک زندگی تان به عنوان انتقاد بیان می کند، هستید؛ زیرا همیشه برخورد خوبی داشته اید، این مساله ممکن است باعث سردرگمی شما شود.

هر نوع آسیب روانی یا صدمه طولانی مدت که به آن پرداخته نمی شود و یا کمک مناسبی دریافت نمی شود که گاهی اوقات منجر به رفتار فرار از واقعیت می شود، مانند درگیر شدن در یک خیانت عاطفی، به جای اینکه مسائل اساسی تر را حل کنید. دریافت کمک از یک متخصص درمانگر یا مشاور حرفه ای ممکن است یکی از راه های شروع شکست این چرخه باشد. همه افراد این روش درمانی را مفید نمی دانند، اما اذعان و یافتن راهی برای مواجه شدن با شیاطین عاطفی درون خودتان، می تواند شروع خوبی برای احساسات عاطفی خوب شما باشد.

ج: چرا خیانت های عاطفی ناعادلانه هستند

1. درک کنید که چگونه یک خیانت عاطفی برای همه شخص های درگیر آن ناعادلانه است

قطع یک خیانت عاطفی هنگامی که شما متوجه این موضوع شوید، راحت تر خواهد بود. از چشم شریک زندگی تان یا کسی که به عنوان معشوقه خود انتخاب کرده اید به این مساله نگاه کنید. از خود بپرسید: اگر من در این وضعیت قرار می گرفتم، آیا واقعا خوشحال بودم؟ این ناعادلانه بودن فراگیر است، زیرا:

یک خیانت عاطفی برای شخصی که با او رابطه عاشقانه برقرار کردید، ناعادلانه است. این شخص به جای اینکه واقعا دوست گرامی یا معشوقه شما باشد، به سادگی کاستی ها در رابطه فعلی شما را برطرف می کند، بدون اینکه هیچ منفعت واقعی از این رابطه ببرد.

نشانه ها و علایم خیانت کردن همسر در زندگی مشترک

این خیانت عاطفی برای همسر شما ناعادلانه است. ازدواج یا روابط طولانی مدت شما پیوندی است که نیاز به ایمان، اعتماد و توجه طولانی مدت دارد. اگر فکر می کنید همسر یا شریک زندگی تان مایل به رفع این نیاز نیست، انتخاب شما پذیرش یا پایان دادن رابطه است. اگر همسر یا شریک زندگی تان به سادگی قادر به برقراری ارتباط عاطفی با شما نیست، ماندن در این رابطه در حالی که شما به طور پنهانی ارتباط با شخص دیگری دارید، برای او ناعادلانه است.

نکته آخر اینکه این امر برای شما ناعادلانه است، زیرا شما ذهن یا جسم خود را به به بخش های مختلف تقسیم می کنید و این بخش ها را با یکدیگر بیگانه می کنید. به جای سر و کار داشتن با درد ارتباط با کسی که از نظر عاطفی برای شما جایی ندارد، تصمیم بگیرید که یک روش را انتخاب کرده و آن را ادامه دهید؛ این وضعیتی است که می تواند همه افراد درگیر را عمیقا بترساند.

د: تصمیم گیری در مورد آنکه در مورد خیانت عاطفی چه باید انجام دهید

1. تعهد خود را نسبت به همسر یا شریک زندگی خود در نظر بگیرید

آیا علی رغم خیالات فرار شما از آن، این رابطه بدون تغییر، استوار خواهد ماند؟ آیا اخیراً تحت فشارهای زیادی قرار گرفته اید و تصمیم گرفته اید که هیجان را برای مقابله با آن انتخاب کنید، آیا میزان ناراحتی که این مساله برای همسرتان ایجاد می کند را کم اهمیت جلوه می دهید؟ اگر درک می کنید چیزی که واقعا اهمیت دارد، تقویت روابط عاطفی شما است؛ مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که فورا به خیانت عاطفی خود خاتمه بدهید.

بپذیرید که روابط بدون تلاش اتفاق نمی افتد. این کار به تلاش، در طول عمر رابطه نیاز دارد. هر چه سریع تر این مساله را بپذیرید، از نظر قدرت عاطفی برای شما بهتر خواهد بود.

2. درک کنید که همه چیز پیچیده خواهد شد

یک خیانت عاطفی قوی تر بوده و دوام بیشتری نسبت به یک خیانت جنسی خواهد داشت. صمیمیت عاطفی، آتش تمایل شما را شعله ورتر کرده و علاقه شما را در اوج نگه می دارد که بر خلاف یک رابطه جنسی خارج از ازدواج است که به تدریج از هیجان آن کاسته می شود. همیشه یک «چه می شود اگر» رابطه با شریک زندگی خود را خاتمه دهید و وسوسه تصور اینکه شما دو نفر نیمه گم شده هم دیگر باشید که باقی زندگی خود را با هم می گذرانند، وجود خواهد داشت. ارتباط عمیقی که گسترده تر شده، می تواند شروع یک تجزیه و تحلیل را دشوار تر کند. علاوه بر این، اگر راه های «پنهانی» برای برقراری ارتباط از طریق اس ام اس، ایمیل، اس ام اس فوری و ... دارید، وسوسه در ارتباط ماندن در ابتدا زیاد خواهد بود.

بپذیرید که کار آسانی نخواهد بود. اما اگر تصمیمی اتخاذ کرده اید که همسر یا شریک زندگی شما ارزش پایان دادن به این اختلاف و ناسازگاری را دارد، این بهایی است که شما باید مایل به پرداخت آن باشید.

3. رابطه تان را با معشوقه خود قطع کنید

اگر تصمیم گرفته اید که رابطه تان را با شخصی که از نظر عاطفی با او صمیمی بوده اید، قطع کنید، پس یک جدایی سریع معمولا راحت تر از یک ارتباط طولانی مدت است. شاید با نوشتن، شاید از طریق تماس تلفنی، به آن شخص بگویید که می خواهید این رابطه را تمام کنید. یا شجاعت داشته باشید و حضوری با او صحبت کنید. تکرار دلایل خوب خود برای آنها و در نظر گرفتن دلایل برای جدایی از رابطه ای که شما با هم داشته اید:

«من در حال نوشتن این نامه یا تماس تلفنی با شما هستم، زیرا احساس می کنم که از مرزهای رابطه ام با شما عبور کرده ام. من با شما همراه بودم و از آن لذت برده ام، اما رابطه ای که ما با هم داشتیم، عادلانه نبود- برای شما، برای من، برای (دوست دختر/ دوست پسر) من. من مسئولیت کامل کارهایی را که انجام داده ام، تقبل می کنم و درک می کنم که این اتفاق حس عجیبی دارد. من امیدوارم که ما بتوانیم هنوز هم مثل دو دوست باقی بمانیم، اما اگر مایل به دوستی با من نبودید، کاملا درک می کنم».

اگر به صورت حضوری این شخص را می بینید، احتمالاً چیزهای بیشتری برای گفتن و پاسخ دادن وجود خواهد داشت. برای اشک های احتمالی، خشم و حتی اصرار آماده باشید که او هرگز فکر نکرده است که شما از مرزها عبور کرده اید. این امر می گوید که صادق باشید و به احساسات خود رجوع کنید، مجدداً تأکید می کند که مطمئناً نسبت به شخص دیگری احساساتی داشته اید که مایل نیستید که دیگر به رابطه با او ادامه دهید.

4. مسئولیت عدم راستی و صداقت با خود را به عده بگیرید که این مساله را به وجود آورده است

معشوقه شما ممکن است صدمات عاطفی دائمی را از این مساله که شانه ای برای گریه کردن های شما بوده، بدون اینکه عناصر دیگر یک رابطه سالم را تجربه کند، متحمل شده باشد. اجازه ندهید که نفس تان بر شما غلبه کرده و یا اجازه دهید که احساس گناه بر شما غلبه کند، بلکه از این فرصت برای خود اندیشی و کمال خود استفاده کنید.

برای کار در مورد موضوعات عمیق تری که هنوز نتوانسته اید با آنها کنار بیایید، از یک درمانگر کمک بگیرید. شما سزاوار زندگی شادتر و کامل هستید و این تا زمانی که اجازه دهید توسط افراد دیگر مورد قضاوت قرار بگیرید، اتفاق نخواهد افتاد.

و: برخورد با پیامدهای بعدی خیانت عاطفی

1. با شریک زندگی خود صحبت کنید، و برخی از موضوعاتی که یک خیانت عاطفی باعث به وجود آمدن آنها شده را حل کنید

اگر تصمیم گرفتید که رابطه عاطفی خود را با معشوقه خود پایان دهید و خود را وقف رابطه با شریک زندگی خود کنید، شاید لازم باشد که در وهله اول به حل مسائلی بپردازید که باعث شده به دنبال یک خیانت عاطفی باشید.

به کدام یک از جنبه های معشوقه تان پاسخ مثبت داده اید؟ اگر یک حس عمیق عاطفی در روابط شما وجود نداشت، چه اقدامات ممکن است برای برقراری ارتباط بهتر بین شما و شریک زندگی شما کمک کند؟ در مورد شروع صحبتی به این شکل با شریک زندگی خود فکر کنید: «من می خواهم در مورد چگونگی بهبود ارتباطم با تو صحبت کنم. من واقعا برای این رابطه ارزش قائل هستم و تو را دوست دارم، اما فکر می کنم که ما می توانیم میزان ارتباط با همدیگر را و راهی که با هم ارتباط برقرار می کنیم را بهبود ببخشیم. تو چطور فکر می کنی؟».

از شریک زندگی خود بپرسید که آیا مشکلی در رابطه با شما وجود دارد یا نه، و سعی کنید آن ها را بهبود بخشید. غالباً شریک زندگی شما هنگام نارضایتی یا گیج شدن از ادامه رابطه با شما صرف نظر خواهد کرد و باعث می شود در جاهای دیگر به دنبال رضایت عاطفی باشید. اگر برخی از مواردی را که ممکن است همسر یا شریک زندگی شما را آزار می دهد، بهبود ببخشید، می توانید نیازهای خود را به طور ناگهانی برآورده کنید.

2. بعد از تصمیم گیری، آنچه را که یاد گرفته اید، یادداشت کنید

یک دفتر خاطرات روزانه و خودکار تهیه کرده و یک مکان آرام برای نوشتن پیدا کنید و آزادانه بنویسید. افکار خود را بنویسید. امیدهای خود را یادداشت کنید. بنویسید که یک رابطه آیده آل برای شما به چه شکل خواهد بود. تلاش کنید که به رابطه فعلی خود نگاهی بیاندازید، بدانید که شما باید حداقل به اندازه شریک زندگی خود تلاش کنید.

به جای پیاده سازی استراتژی هایی برای فرار کردن از آنها، سعی کنید با شیاطین عاطفی خود مواجه شوید. نوشتن آنها می تواند به شروع درک اینکه چه چیزی اشتباه است، کمک کند، همچنین می توانید با افرادی صحبت کنید که به آنها اعتماد دارید.

با شریک زندگی خود در مورد مسائلی که فکر می کنید باید با آنها مواجه شوید تا احساس کنید که یک انسان کامل و سالم هستید، صادقانه و با صراحت صحبت کنید. شریک زندگی شما ممکن است به این دلیل به بهترین متحد شما تبدیل شود، به خصوص هنگامی که او متوجه چالش های عاطفی که با آنها روبرو شده اید می شود و می بیند که چگونه رفتار خودش را نسبت به خودتان تفسیر می کنید.

3. در مورد تغییر برخی از جنبه های رابطه خود فکر کنید تا بهتر شود

پس از بحث و گفتگو با شریک زندگی خود، زمان آن رسیده است که برخی از تغییراتی را که فکر می کنید می تواند رابطه شما را بهتر کند، عملی کنید.

یک مساله بزرگ بین شما فاصله است. شاید رابطه شما دچار مشکل شده زیرا تمام مدت احساس خستگی کرده اید. در این صورت، احتمالا می خواهید کمی برای خودتان وقت صرف کنید. یا شاید رابطه شما مشکل پیدا کرده زیرا به اندازه کافی همدیگر را ملاقات نمی کنید. این فرصتی خواهد بود تا وقت بیشتری از برنامه شلوغ خود را به دیدن همدیگر اختصاص دهید، به قرار ملاقات های عاشقانه بروید و یا فقط با هم باشید.

از خودتان بپرسید که آیا فقط به علت ارتباط جنسی در این رابطه حضور دارید. بسیاری از افرادی که درگیر خیانت عاطفی هستند، از لحاظ جنسی ارضاء می شوند اما از لحاظ عاطفی ارضاء نمی شوند. برقراری یک رابطه جنسی سالم بسیار عالی است، اما نه اگر به ضرر یک رابطه روانی و عاطفی باشد.

4. کمی وقت گذاشته و برای چیزی که باید در مورد آن تصمیم گیری کنید، فکر کنید

اگر مطمئن نبوده، یا مردد هستید یا فقط دوست دارید که استراحت کنید، یک وقفه موقت ایجاد کنید. (به جای اینکه در این رابطه فاصله ایجاد کنید، به جایی دور از شریک زندگی خود سفر کرده تا با یک دید جدید به همه چیز نگاه کنید). استراحت کلا در مورد این مساله است که تا با دید کاملا جدید به دنیا نگاه کنید. ما فقط یک بار زندگی می کنیم، پس بهتر است زندگی ما ارزشمند باشد.

اگر تصمیم گرفتید که با وجود تمام این مسائل، ادامه این رابطه فایده ای ندارد، ممکن است مجبور شوید با استناد به نیازهای برآورده نشده، تصمیم به جدایی از آن شخص بگیرید. همیشه بهتر است که اعتراف کنیم چه چیزی فایده نداشته است تا اینکه هر دو نفر خود را محکوم به یک رابطه بدون عشق و بی اهمیت در آینده کنیم.

کد خبر 91316

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =