آخرین اخبار

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
شرط ثبات در بازار فولاد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: راهکار ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد، رشد عرضه‌ها و حضور بدون دغدغه فعالان بازار در بورس کالاست تا قیمت‌ها براساس نرخ‌های جهانی و طبق عرضه و تقاضا کشف شود.

مهدی طغیانی اظهارکرد: تنظیم قیمت‌ها باید براساس عرضه وتقاضا صورت گیرد نه شیوه دستوری؛ در بحث فولاد میزان عرضه کم محصولات در بورس طی ماه‌های گذشته مشکل ساز شد و به جای تدبیر رشد عرضه‌ها در بورس، قیمت‌گذاری دستوری اتخاذ شد که بر مشکلات بازار افزود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: مروری بر رویدادهای اخیر بازار فولاد نشان می‌دهد که نرخ‌گذاری کف و سقف قیمت محصولات فولادی باعث شد تا برخی افراد پس از خرید، همان محصولات را در بازار آزاد با نرخ‌های بالاتر بفروشند و در این میان تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی متضرر شدند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اگر دولت و وزارت صمت به دنبال ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد هستند، راهکار آن قیمت دستوری نیست بلکه توقف برخی سیاست‌های دستوری گذشته و دخالت مستقیم در بازار است؛ دولت باید اجازه دهد فعالان بازار فولاد آزادانه به معامله در بورس کالا به عنوان بستری که همه مبادلات آن به طور شفاف انجام می‌شود، بپردازند تا قیمت‌ها براساس نرخ‌های جهانی و طبق عرضه و تقاضا کشف شود.

طغیانی اظهارکرد: نگاه نمایندگان مجلس این است که عرضه‌ها در بورس کالا تقویت شوند و همچنین شرکت‌های دولتی و خصوصی کوچک و بزرگ همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند تا کل عرضه در برابر کل تقاضا قرار گیرد و اینجاست که قیمت عادلانه کشف شده و دست دلالان از بازار فولاد کوتاه می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تاکید کرد: با نرخ‌گذاری دستوری و توزیع رانت در بازارها، عملا افراد و شرکت هایی که به دنبال رقابت هستند را از گردونه خارج و در مقابل افرادی که به دنبال دلالی و دریافت رانت بودند را در بازار حفظ کردیم؛ امیدواریم رویکرد قیمت‌گذاری دستوری به کلی از اقتصادمان کنار رود و دولت و وزرات صمت اجازه دهند محصولات فولادی نیز براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس و در یک رقابت سالم دادوستد شود.

منبع: تسنیم

کد خبر 90855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =