آخرین اخبار

صنعت خودرو ترکیه چگونه شکوفا شد؟

به گزارش تلکسیران،چند روز پیش شاهد رونمایی از خودرو ملی ترکیه بودیم که از پیشرفت این کشور در صنعت خودرو حکایت داشت. از این رو قصد داریم دلایل شکوفا شدن صنعت خودرو ترکیه را بررسی کنیم

به گزارش تلکسیران،چند روز پیش شاهد رونمایی از خودرو ملی ترکیه بودیم که از پیشرفت این کشور در صنعت خودرو حکایت داشت. از این رو قصد داریم دلایل شکوفا شدن صنعت خودرو ترکیه را بررسی کنیم.

کشور ترکیه در هفته گذشته از نخستین خودرو ملی خود پرده برداشت که در مراسم رونمایی از این خودرو رئیس‌جمهور ترکیه نیز حضور داشت. برای این خودرو نام دوریم را انتخاب کردند که معنای آن در زبان ترکی استانبولی انقلاب است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که کشور ترکیه با نداشتن پیشینه خودروسازی چگونه توانسته است اولین خودرو ملی خود را تحت عنوان کراس اوور الکتریکی دوریم به تولید برساند؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

دلیل شکوفا شدن صنعت خودرو ترکیه

بدون شک ایجاد شرایط حضور خودروسازان بین‌المللی یکی از دلایل اصلی شکوفا شدن صنعت خودرو ترکیه محسوب می‌شود. در واقع ترکیه از سال 2000 و با شروع قرن 21 برای تحول صنعت خودرو خود اقدامات متعددی را انجام داد و برای حضور سرمایه‌گذاران نیز مقدماتی را مهیا ساخت. با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک ترکیه، شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی بین‌المللی نیز از فرصت حضور در این کشور استقبال کردند. چنین اقداماتی باعث شد تا ترکیه در سال 2018 آمار صادرات 31 میلیارد و 600 میلیون دلاری قطعه و خودرو را به خود اختصاص دهد. این مقدار از صادرات باعث شد تا صنعت خودرو ترکیه به بزرگ‌ترین صنعت صادراتی در این کشور تبدیل شود.

در حال حاضر کشور ترکیه به 8 کشور اروپایی و آمریکا بیش از 1 میلیارد دلار صادرات دارد. بررسی‌ها حاکی از آن است که فراهم کردن تسهیلات ویژه برای سرمایه‌گذاران حوزه صنعت خودرو طی 20 سال گذشته باعث شد تا 8 برند بین‌المللی خودروساز خطوط مونتاژ خود را در ترکیه تاسیس کنند. بر اساس آمار از 100 دستگاه خودرو تولید شده در کشور ترکیه، 83 دستگاه به سایر کشورها صادر می‌شود.

شرکت رنو به عنوان یک شرکت خودروسازی بزرگ در جهان به صورت سالانه 35 هزار دستگاه خودرو و 750 هزار موتور را در ترکیه به تولید می‌رساند که در ایجاد اشتغال در این کشور نیز سهم زیادی را به خود اختصاص داده است. به گونه‌ای که هم‌اکنون 6 هزار و 300 نفر در شرکت رنو که در بورسا ترکیه فعال است، اشتغال دارند. شرکت فیات نیز حدود 9 هزار نیروی کار را استخدام کرده است و به صورت سالانه 450 هزار دستگاه از محصولات خود را در کشور ترکیه به تولید می‌رساند. علاوه بر آن، تنها مرکز تحقیقاتی فیات در خارج از ایتالیا نیز در ترکیه احداث شده است.

دو برند آلمانی مرسدس بنز و مان (MAN) نیز خودروهای سنگین خود را در ترکیه تولید می‌کنند. شرکت مرسدس بنز برای ساخت خودروهای سنگین خود در ترکیه حدود 1 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کرده است که به واسطه این سرمایه‌گذاری، 6 هزار نفر در خطوط مونتاژ این برند آلمانی اشتغال دارند. مرسدس بنز از سال 1970 ترکیه را به عنوان پایگاه صادراتی خود برگزیده است. همچنین دیگر برند آلمانی یعنی مان (MAN) نیز کارخانه تولیدی اتوبوس‌سازی خود را در ترکیه احداث کرده است که در این کارخانه 2 هزار نفر اشتغال دارند و نتیجه آن تولید سالانه 2 هزار دستگاه اتوبوس است. شرکت ژاپنی تویوتا نیز با انجام سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری در ترکیه توانسته است 3 هزار و 500 نیروی کار استخدام کند تا به صورت سالانه 280 هزار دستگاه خودرو را به تولید برساند.

شرکت هوندا هم به عنوان یک خودروساز ژاپنی دیگر در ترکیه حدود 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است که با 1 هزار و 500 نفر نیروی کار به صورت سالانه 50 هزار دستگاه خودرو هوندا سیویک را تولید می‌کند. هیوندای نیز به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور کره، کارخانه تولیدی خود را برای صادرات محصولات به اروپا در ترکیه احداث کرده است. این کارخانه با استخدام 3 هزار نفر به صورت سالانه 245 هزار دستگاه خودرو به تولید می‌رساند. شرکت آمریکایی فورد به عنوان تنها برند آمریکایی حاضر در ترکیه یک کارخانه تولیدی را احداث کرده و سالانه 415 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند. گفتنی است شرکت فورد بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی خود را نیز در ترکیه به ثبت رسانده است.

کد خبر 9041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =