ترکیه: دستکم ۱۳۰ سرباز بابت ارتباط با سازمان گولن دستگیر شدند

نیروهای امنیتی ترکیه امروز چهارشنبه در عملیاتهایی متمرکز بر استان ازمیر در غرب این کشور دستکم ۱۳۰ سرباز را به ظن ارتباط با سازمان "تروریستی" فتح‌الله گولن که "پشت کودتای شکست خورده سال ۲۰۱۶ این کشور قرار دارد" دستگیر کردند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آناتولی گزارش کرد، عملیاتهایی در سراسر ۴۷ استان ترکیه اجرا شد و دفتر دادستان کل ازمیر احکام بازداشت را برای مجموعا ۱۴۸ مظنون صادر کرد که ۱۰۳ نفر از آنها مشغول خدمت فعال بودند.

بر طبق اعلام دفتر این دادستانی، مظنونهای تحت تعقیب در این عملیاتهایی که علیه حضور عوامل سازمان فتح الله گولن در نیروهای مسلح ترکیه اجرا شدند از رده‌های مختلف نظامی اعم از سرهنگ، سرگرد و ...  هستند.

این مظنونان متهم به ارتباط برقرار کردن با "امام جماعتهای مخفی" سازمان فتح الله گولن – عوامل ارشد این سازمان – از طریق تلفنی هستند.

۱۲ تن از این مظنونان متعلق به نیروی زمینی ارتش ترکیه هستند در حالی که ۴۷ تن دیگر از نیروی هوایی، ۱۸ تن از نیروی دریایی، ۳۸ تن از ژاندارمری و ۱۹ تن نیز از گارد ساحلی هستند. ۱۴ تن از این مظنونها فارغ التحصیل‌های مدارس نظامی هستند که بعد از تلاش برای کودتای ۲۰۱۶ منحل شدند.

سازمان فتح الله گولن و رهبر آن یعنی فتح‌الله گولن به سازماندهی کودتای شکست خورده ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ که باعث جان باختن ۲۵۱ نفر و مجروحیت ۲۷۳۴ تن شد، متهم شده‌اند.

آنکارا همچنین این سازمان را متهم می‌کند به این که پشت یک کمپین طولانی مدت برای سرنگون کردن دولت از طریق نفوذ در نهادهای ترکیه به ویژه ارتش، پلیس و قوه قضاییه قرار دارد.

انتهای پیام

کد خبر 90204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =