عبور سیارک غول پیکر از نزدیک زمین در 12 اسفند

ناسا عبور این سیارک را با عنوان «بالقوه خطرناک» طبقه‌بندی کرده است و می‌گوید که این اتفاق، نزدیک‌ترین عبور این سیارک از کنار زمین تا دهه‌های آینده است.

پیش‌بینی می‌شود که یک سیارک، هفته آینده از فاصله نزدیکی از کنار زمین عبور کند اما کره خاکی از برخورد با آن مصون خواهد ماند.

سیارک‌هایی که از نزدیک زمین عبور می‌کنند/عکس: CANVA PRO

طبق گزارش مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین ناسا این سیارک با نام 1999 RM45، در تاریخ دو مارس (۱۲ اسفند) از فاصله ۱.۸ میلیون مایلی (دو میلیون و ۹۰۰ کیلومتری)، از کنار زمین عبور خواهد کرد. در مقیاس نجومی، این فاصله کم است. به عبارت دیگر یک سنگ فضایی که دو برابر ارتفاع ساختمان امپایر استیت است، از حدود هفت و نیم برابری میانگین فاصله بین زمین و ماه در حال عبور است.

ناسا اعلام کرد که قطر این سیارک بین ۳۵۰ تا ۷۸۰ متر است.

ناسا عبور این سیارک را با عنوان «بالقوه خطرناک» طبقه‌بندی کرده است و می‌گوید که این اتفاق، نزدیک‌ترین عبور این سیارک از کنار زمین تا دهه‌های آینده است. اما پیش‌بنی نشده است که این سیارک حداقل تا سال ۲۲۰۰ به زمین برخورد کند. این تاریخ آخرین تاریخ مربوط به برآوردهای ناسا است و هنوز برآوردی برای بعد از آن انجام نشده است.

این سنگ فضایی به عنوان عضوی از گروه سیارک‌های آپولو طبقه‌بندی می‌شود. طبقه‌بندی به‌عنوان آپولو به این معنی است که مدار این سیارک‌ها، مدار چرخش زمین به دور خورشید را قطع می‌کند بنابراین احتمال برخورد آن‌ها با زمین وجود دارد.

ناسا تا تاریخ ۲۲ فوریه (۴ اسفند) سال جاری حدود ۲۵ هزار سیارک در نزدیکی زمین را کشف کرده که تصور می‌شود که حدود هزار سیارک از آن‌ها اندازه‌ای حدود یک کیلومتر داشته باشند.

هر ماه سیارک‌های کوچک چندین بار از کنار زمین و ماه عبور می‌کنند و قطعات آن‌ها وارد جو زمین می‌شود و از هم می‌پاشد.

کد خبر 90022

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =