روانچی: تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی علیه ایران باید لغو شوند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: تحریم‌های اقتصادی یکجانبه یکی از موانع اصلی مقابله مؤثر با آثار منفی تغییرات آب و هوا هستند و باید لغو شوند.

به گزارش خبرآنلاین، مجید تخت‌روانچی روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور بررسی آثار امنیتی تغییرات آب و هوایی برگزار شد، سخنرانی کرد.

بر اساس گزارش العالم، وی گفت: مقابله با ابعاد منفی تغییرات آب و هوایی باید یک مسئولیت جمعی محسوب شود و همه دولت‌ها باید تعهدات خود تحت کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و موافقتنامه پاریس را به طور کامل اجرا کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: این اقدام باید با رعایت دقیق اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت دولت‌ها انجام شود. کشورهای توسعه یافته با توجه به نقش اصلی‌شان در تغییرات آب و هوایی و نیز برخورداری‌شان از فناوری‌ها و منابع مالی کافی، مسئولیت بیشتری در مقابله با این چالش‌ها دارند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: از این رو، کشورهای توسعه یافته نه تنها باید در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای پیشتاز باشند و حمایت کافی مالی نیز از کشورهای در حال توسعه به عمل آورند، بلکه باید انتقال فناوری‌های سازگار با آب و هوا را نیز برای این کشورها تسهیل سازند.

وی ادامه داد: کشورهای در حال توسعه نیز باید متناسب با توانایی‌ها و شرایط توسعه ملی‌شان، به تعهدات خود عمل کنند و جامعه بین‌المللی نیز باید تمام موانع اجرای موثر تعهدات آنها را برطرف کند که تحریم‌های یکجانبه یکی از آنهاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تحریم‌ها توانایی های تعدادی از کشورهای در حال توسعه همچون ایران را برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی به شدت تضعیف می‌کنند.

تخت‌روانچی تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها مانع از دسترسی به منابع مالی و فناوری‌های لازم شده است بلکه بر استفاده مؤثر از توانایی‌های ملی برای انجام تعهدات آن نیز تأثیر نامطلوبی داشته است و از این رو، این تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی باید لغو شوند.

وی تاکید کرد از این نظر حمایت می‌کنیم که هیچ ارتباط مستقیمی بین تغییرات آب و هوایی و امنیت وجود ندارد و به همین خاطر این موضوعات باید در محافل ذیربط یعنی مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و کنوانسیون تغییرات آب و هوا بررسی شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد: حقیقت انکارناپذیر این است که بسیاری از علل اساسی خطرات امنیتی تغییرات آب و هوا که شورای امنیت قصد بررسی آنها را در مناطق درگیری از جمله در آفریقا دارد، بومی نیستند بلکه عمدتاً ریشه در مداخلات غیرمشروع و اقدامات غیرمسئولانه کشورهای توسعه یافته دارند.

تخت‌ روانچی گفت: بنابراین راه حل، بررسی آنها توسط شورای امنیت نیست، بلکه درخواست از همه کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته برای اجرای کامل و مؤثر تعهداتشان است.

310 310

کد خبر 89996

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =