آخرین اخبار

 ازدواج با دختر بزرگتر | آیا ازدواج با دختر بزرگتر از روانشناسان ایرادی دارد؟

ازدواج با دختر بزرگتر از خود در فرهنگ ایران امر چندان شایعی نیست. ازدواج از گذشته آداب و رسوم خاص خود را داشته است و معمولا طبق عرف، سنِ مرد باید چندسالی از زن بیشتر باشد. اما امروزه نگرش و علایق جوانان تغییر کرده و عده‌ای از پسران علاقمند هستند که با دختران بزرگتر از خود ازدواج کنند. این امر ممکن است مشکلات متعددی در زندگی مشترک ایجاد کند و حتی زوجین با مخالفت خانواده‌ها رو به رو شوند. پس باید دلایل گرایش به ازدواج معکوس و دلایل آسیب تلقی شدن آن برای جوانان آشکار شود تا به ادامه رابطه یا پایان دادن به آن تصمیم بگیرند. در ادامه مقاله به بررسی کامل ازدواج با دختر بزرگ‌تر می‌پردازیم.

ازدواج با دختر بزرگتر | دلایل این گرایش چیست

به طور معمول ازدواج به این صورت است که مرد از زن کمی بزرگتر باشد. اما سن ازدواج را چه کسی تعیین می‌کند؟ حال به چه دلایلی ممکن است زن و مرد بخواهند این تعادل را بهم بریزند؟ دلایل گرایش به ازدواج با دختر بزرگتر عبارت است از:

1. ویژگی شخصیتی

ممکن است پسر شخصیتی وابسته داشته باشد که دوست دارد توسط فردی دیگر حمایت شود. این افراد علاقمند هستند با زنی ازدواج کنند که از خودشان بزرگتر باشد تا به نوعی نقش مادر را برای او ایفا کند.

2. ازدواج با دختر بزرگتر | وضعیت مالی

ممکن است یکی دیگر از دلایل ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خودشان، وضعیت مالی دختر باشد. دختری که کار می‌کند و وضعیت مالی مستقل و خوبی دارد، می‌تواند در ابتدای زندگی فشار اقتصادی را کاهش دهد.

3. تجربه و پختگی

دختران نسبت به پسران زودتر به بلوغ فکری و روانی می‌رسند و حتی می‌توانند بیشتر از سن خود بیندیشند و اقدام به انجام کاری کنند. در نتیجه احساسات و عواطف بر آن‌ها حاکم نمی‌شود و کنترل و مدیریت زندگی برایشان راحت‌تر است.
 

ازدواج با دختر بزرگتر | چرا می‌گوییم بد است

ازدواج با دختر بزرگتر در برخی شرایط ممکن است باعث آسیب شود و در زندگی مشترک، ایجاد مشکل کند. این مشکلات عبارت اند از:

1. تفاوت در هیجانات و پختگی

مهم ترین عامل در ایجاد مشکل میزان تفاوت سنی است. اگر اختلاف سنی بسیار زیاد مثلا بیش از ده سال باشد، نگرش زن و مرد و نیازهایشان با یکدیگر متفاوت می‌شود. با گذشت زمان این تفاوت‌ها باعث می‌شوند که از صمیمیت بین آن دو کم شود و در نتیجه زندگی مشترک به مشکل بر بخورد. دختری که سال‌ها تجربه زندگی مجردی و حضور در جامعه را داشته حالا دیگر باید بداند چه مردانی برای ازدواج مناسب هستند. 

2. فرسودگی جسمانی

زنان به دلیل زایمان و تفاوت‌های فیزیولوژیکی، نسبت به مردان زودتر فرسوده می‌شوند و جذابیت ظاهری خود را از دست می‌دهند. در صورتی که زن بسیار بزرگ‌تر از مرد باشد این تفاوت ظاهری به تدریج بیشتر شده و مشکلاتی در زندگی مشترک ایجاد می‌کند. برای مثال مساله بی میلی جنسی در زنان ممکن است در این شرایط بوجود بیاید. 

3. ازدواج با دختر بزرگتر | کنترل بیش از حد

زنان بزرگ‌تر به دلیل نقش مادرانه‌ای که در زندگی ایفا می‌کنند، علاقمند هستند که همسر خود را کنترل کنند. کنترل بیش از حد از سوی زن به تدریج باعث کلافگی و خسته شدن مرد شده و در نتیجه زندگی مشترک با مشکل مواجه می‌شود.

4. از بین رفتن اقتدار مرد

بلوغ فکری بیشتر زن باعث می‌شود که در زندگی مسئولیت امور را به دست بگیرد. سپس مرد احساس خطر کرده و فکر می‌کند که ابهت و قدرت خود را از دست داده است و نارضایتی‌های خود را شروع می‌کند. در نتیجه زندگی مشترک دچار مشکل می‌شود. 
 

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

تحقیقات نشان داده در ازدواج‌هایی که مرد با سن کمتر از 25 سال با زنی بسیار بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کند، احتمال شکست و جدایی در آن ازدواج بسیار بالا می‌رود. به طور کلی توصیه می‌شود که مرد در حدود 3 تا 5 سال از زن بزرگ‌تر باشد تا تعادل در رابطه برقرار شود. زنان بزرگتر قدرت بیشتری را احساس می‌کنند و ممکن است احترام در خانواده به همین دلیل از بین برود. 

تصمیم گیری نهایی در ارتباط با ازدواج با دختر بزرگتر

با تمام این گفته‌ها ممکن است دختر و پسری دلباخته هم باشند و بخواهند که با یکدیگر ازدواج کنند. این را بدانید که اختلاف سنی در صورتی که خیلی زیاد نباشد معمولا مشکل جدی به وجود نمی‌آورد. تفاوت سنی اصول بنیادین زندگی مشترک را تغییر نمی‌دهد و در هر صورت پسر باید وظایف مرد در زندگی مشترک را بداند.  

کد خبر 89940

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =