آخرین اخبار

دادگاه حقوق بشر اروپا به کشتار غیرنظامیان افغان مشروعیت داد

سال ۲۰۰۹ میلادی در یک حمله هوایی نیروهای خارجی حدود ۹۰ غیرنظامی افغان کشته شدند اما دادگاه حقوق بشر اروپا پس از ۱۱ سال ضمن رد شکایت خانواده قربانیان این حمله را قانونی دانست.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دادگاه حقوق بشر اروپا با رد دادخواهی مجدد خانواده قربانیان حمله هوایی نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرد که حمله سال 2009 که منجر به کشته شدن حدود ده‌ها غیرنظامی افغان شده بود، قوانین بین‌المللی را نقض نکرده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

در سال 2009 میلادی یک فرمانده نیروهای آلمانی فرمان انجام حمله هوایی به 2 تانکر سوخت در ولایت قندوز را صادر کرد، این فرمانده پیش از این گفته بود که تانکرهای سوخت توسط طالبان ربوده شده بود و این گروه قصد داشت تانکرها را در پایگاه نیروهای خارجی منفجر کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

حمله درحالی انجام شد که تانکرهای سوخت در میان ریگ گیر کرده بود و مردم برای برداشت سوخت دور خودروها تجمع کرده بودند.

دادگاه حقوق بشر اروپا با رد درخواست یکی از خانواده‌های قربانیان که خواستار بررسی مجدد پرونده شده بود تاکید کرد که پیش از این موضوع بطور همه‌جانبه مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

دادگاه همچنین با تبرئه سرهنگ آلمانی تاکید کرد که او در هنگام صدور فرمان حمله هوایی گمان می‌کرد که هیچ غیرنظامی در منطقه حضور ندارد و طالبان قصد انفجار تانکرها در پایگاه نیروهای ناتو را دارد.

مقامات آلمانی پس از وقوع این کشتار تحقیقاتی را آغاز کردند که در آوریل سال 2010 متوقف شد.

این مقامات برای سرپوش گذاشتن به این رویداد تلاش کردند و تاکنون نیز آلمان بطور رسمی در این باره عذرخواهی نکرده است.

انتهای پیام/.

کد خبر 88705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =