آخرین اخبار

توسعه یک پچ پوستی هوشمند برای نظارت بر بدن

مهندسان "دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو" آمریکا نوعی پچ پوستی نرم و کشی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند روی گردن قرار گرفته و فشار خون، ضربان قلب و میزان گلوکز(لاکتات، الکل یا کافئین) بدن فرد را کنترل کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، این اولین دستگاه پوشیدنی است که سیگنال‌های قلبی عروقی و چندین سطح بیوشیمیایی را همزمان در بدن انسان کنترل می‌کند.

"لو یین"(Lu Yin) دکترای مهندسی نانو گفت: این نوع پوشیدنی برای افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند بسیار مفید خواهد بود و این افراد می‌توانند به طور منظم سلامتی خود را کنترل کنند. این ابزار همچنین می‌تواند به عنوان ابزاری عالی برای نظارت بر بیمار از راه دور به خصوص در هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرد، این موضوع مراجعه حضوری افراد به کلینیک را به حداقل می‌رساند.

هر حسگر این پچ یک تصویر جداگانه از یک تغییر فیزیکی یا شیمیایی را فراهم می‌کند. ادغام همه آن حسگرها در یک پچ پوشیدنی به محققان امکان می‌دهد داده‌های مختلف به دست آمده را با هم بررسی کنند تا نمای کلی‌تری از آنچه در بدن افراد اتفاق می‌افتد، داشته باشند.

چنین دستگاهی می‌تواند برای افرادی که به فشار خون و دیابت مبتلا هستند مفید باشد. همچنین می‌تواند برای تشخیص شروع سپسیس که با کاهش ناگهانی فشار خون همراه با افزایش سریع سطح لاکتات مشخص می شود، مورد استفاده قرار گیرد. یک پچ پوستی نرم که بتواند همه این کارها را انجام دهد همچنین می‌تواند گزینه مناسبی برای بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان باشد چرا که در آنجا نظارت بر علائم حیاتی بسیار مهم است. در حال حاضر برای نظارت بر علائم حیاتی و چک کردن فشار خون بیماران از روش‌هایی مانند قرار دادن کاتتر در داخل عروق بیماران استفاده می‌کنند و این در حالی است که این پچ تمامی اطلاعات را به روشی غیرتهاجمی جمع آوری می‌کند.

این پچ ورقه‌ای نازک  متشکل از پلیمرهای کششی است که می‌تواند به راحتی روی پوست قرار گیرد. این دستگاه به یک حسگر فشار خون و دو حسگر شیمیایی مجهز شده است که یکی از آنها میزان لاکتات، کافئین و الکل در عرق را اندازه گیری می‌کند و دیگری نیز  میزان گلوکز در مایعات بینابینی را اندازه گیری می‌کند. این پچ قادر به اندازه گیری همزمان سه پارامتر(فشار خون، گلوکز یا لاکتات ، الکل یا کافئین) از هر حسگر است. محققان اکنون در حال کار بر روی نسخه جدیدی از پچ هستند که مجهز به حسگرهای بیشتری است.

انتهای پیام

کد خبر 88499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =