آخرین اخبار

مسکن ملی نه به دار است نه به بار / فقط پول می خواهند

اقتصادی رکنا: طرح اقدام ملی مسکن یا همان مسکن ملی بعد از گذشت 3 سال از طرح موضوع با سوالات و ابهامات بسیاری همراه است. به طوری که برخی از متقاضیان که مراحل ثبت نام و واریز مرحله نخست آورده خود را پرداخت کرده اند ، در فکر انصراف هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی رکنا، طرح اقدام ملی مسکن یا مسکن ملی که آن را ادامه پروژه مسکن مهر می دانند، در حالی در سال 97 مطرح شد، که قرار است تا پایان دولت دوازدهم 400 هزار واحد ساخته و به خریداران تحویل داده شود. اما با گذشت 3 سال ، هنوز مردم با سوالات زیادی سردرگم مانده اند.

طرح اقدام ملی مسکن ابهامات بسیاری دارد

با این که کمتر از 7 ماه به پایان دولت حسن روحانی بیشتر نمانده است، هنوز نه نحوه تامین زمین مشخص است و نه متراژ واحدها.

هنوز روشن نیست قیمت تمام شده هر واحد چقدر است. میزان تسهیلات پرداختی و مبلغ اقساط اعلام نشده است.

از اعلام شرایط نحوه انصراف و سود پرداختی به متقاضیانی که انصراف می دهند هم خبری نیست.

تا این لحظه نه قراردادی بسته اند و نه سازنده مشخص است، نه زمان تکمیل واحدها اعلام شده است و نه زمان تحویل آن.

هیچ مسئولی هم پاسخگو نیست.

مسئولین که تا به امروز به طرح کلیات پرداخته اند تنها بر واریز به موقع آورده های متقاضیان تاکید می کنند. به طوری که هنوز چند ماه از پرداخت قسط اول 40 تا 50 میلیون تومانی نگذشته است ، پیامک قسط دوم به همین مبلغ را ارسال کرده اند.

طرحی که قرار بود دهک های پایین جامعه را خانه دار کند و سقفی بالای سر مستاجران ، کارگران و بازنشستگان باشد، با شروط سخت و واریزی های بالا، آن هم در شرایط سخت اقتصادی ، صدای طبقه متوسط را هم درآورده است و به فکر انصراف افتاده اند.

مسئولین هم به دنبال ریزش بیشتر متقاضیان هستند

روی دیگر این سکه این است که مسئولین هم متوجه دور شدن این طرح از هدف اصلی آن شده اند و با قوانین و شرایط سخت به دنبال ریزش بیشتر متقاضیان هستند. زیرا به زعم کارشناسان این پروژه برای دهک های کم درآمد مناسب نیست و برای افراد با درآمد متوسط رو به بالا مناسب است.

کارشناسان معتقدند دهک های پایین جامعه توان پرداخت اقساط را نداشته و جایی هم نمی توانند در این طرح داشته باشند. این طرح فقط به قشری محدود می شود که بتوانند هم از پس پرداخت آورده های اولیه برآیند و هم از پس اقساط بانکی سنگین با سود بالا.

حال سوال اینجاست چه تضمینی وجود دارد که این طرح هم به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود و با بی مهری در دولت بعدی نیمه کاره رها شود.

طرحی که در آغاز راه با ابهامات بسیاری همراه است چگونه می خواهد اعتماد مردم را جلب کند و آنها را صاحب خانه کند؟ 

کد خبر 88473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =