آخرین اخبار

سهام‌داران «عدالت»؛ همچنان در انتظار «شرکت»!

افرادی که در مدیریت سهام عدالت شیوه غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، ماه‌هاست در استان سمنان همچنان در انتظار تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، پس از آزادسازی بخشی از سهام عدالت از سوی دولت، دو روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم فراروی سهام‌داران قرار داده شد تا خودشان شیوه مدیریت سهامشان را مشخص کنند.

پس از مدتی، گفته شد آنهایی که شیوه غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، در قالب یک شرکت سرمایه‌گذاری گرد هم آمده و تلاش می‌شود تا سهامشان به بهترین شکل ممکن از سوی دولت مدیریت شود؛ اما این مسأله تا امروز در استان سمنان عملی نشده است.

افرادی که در مدیریت سهام عدالت شیوه غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، ماه‌هاست در استان سمنان همچنان در انتظار تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت هستند و مشکلات مختلفی در این زمینه از جمله عدم همکاری مدیرعامل سابق شرکت استانی مطرح می‌شود.

اسفند اقدام می‌کنیم

امیر خلیلی‌خواه، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان در همین زمینه می‌گوید: امروز آخرین مراحل ثبت شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت در استان سمنان با حضور نماینده سهام‌داران و مسؤولان اقتصادی استان سمنان انجام شد.

او اضافه کرد: در حقیقت، موانع و مشکلات پیش روی این شرکت نیز احصا و برای حل آنان برنامه‌ریزی می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان اضافه کرد: انتخابات مجمع سهام‌داران برای ایجاد شرکت سرمایه‌گذاری، اسفندماه برگزار و چهره مجمع نیز مشخص خواهد شد.

برگزاری انتخابات مجمع سهام‌داران

علی‌رضا شریفی‌نژاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان هم گفت: تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری استان سمنان با حضور سهام‌داران عدالت و انتخابات مجمع سهام‌داران عدالت استان سمنان، ۲۰ اسفندماه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این رویداد هم‌زمان با دیگر نقاط کشور برگزار خواهد شد و در آن سهام‌داران عدالت که روش غیرمستقیم را برگزیده‌اند مشارکت خواهند داشت، افزود: شرکت سرمایه‌گذاری استانی، رسالت مدیریت سهام عدالت داوطلبان در سطح استان را بر عهده خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان با بیان اینکه نگاه ما به بازار سرمایه نباید مقطعی باشد، گفت: در اقتصاد پیشرو، نظر به این است که ما هر چه بیشتر به سمت هم‌افزایی سرمایه‌ها پیش برویم، هم بهره‌وری بیشتر می‌شود و هم قابلیت سرمایه‌گذاری و سودآوری افزایش می‌یابد.

شریفی‌نژاد گفت: برای سجامی شدن سهام‌داران در استان سمنان تلاش‌های بسیاری شد، اما تاکنون ۵۲ درصد از سهام‌داران ثبت‌نام کرده‌اند که امیدواریم تا مرحله ۱۰۰ درصد به‌صورت پیوسته، عملیات اطلاع‌رسانی به همگرایی مسؤولان ذی‌ربط صورت گرفته و پشتیبانی شود.

وی با بیان اینکه کد سجام الزام‌آور است و اگر سهام‌داری می‌خواهد در انتخابات شرکت کرده و سود یا کارت اعتباری بگیرد، باید آن را اخذ کند، افزود: یکی از مسائل دیگری که باید در استان به آن توجه داشت، ضرورت رفع مشکلات شرکت تعاونی سرمایه‌گذاری سهام‌داران عدالت است که با رویکرد مثبتی که بین مسؤولان اقتصادی و اجرایی استان و دست‌اندرکاران دیده می‌شود؛ بسیار امیدواریم که این موضوع به‌خوبی پیش رفته تا بتوانیم شاهد پشتیبانی خوب از شرکت سرمایه‌گذاری استان باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ادامه داد: همراهی مدیران استانی یکی دیگر از مسائلی است که در استان سمنان باید به آن توجه داشت. یکی از مطالبات ما نیز این است که یک طرح زمان‌بندی‌شده به‌صورت پروژه‌ای برای سهام عدالت طراحی و در اختیار نمایندگان سهام‌داران در استان قرار گیرد تا همه چیز به شکلی شفاف برگزار شود.

شریفی‌نژاد درباره ضرورت ارتباط در راستای رفع مشکلات شرکت سرمایه‌گذاری افزود: اختصاص سامانه پیامکی برای سهام‌داران و اعضای شرکت سرمایه‌گذاری سهام‌داران استان سمنان و به‌خصوص نمایندگان این سهام‌داران و ارائه بازخوردها و مسائل مرتبط با این شرکت و اقدامات آن، می‌تواند یکی از اقدامات مثبت در خصوص کاهش زمان رسیدگی و رفع مشکلات باشد.

وی افزود: موضوعی که باید در خصوص انتخابات هیأت مدیره و مجمع شرکت سرمایه‌گذاری رعایت شود، ارائه رزومه نامزدهای حضور در مجمع، اقدامات انجام شده توسط آنان و برنامه‌هایشان برای مردم و سهام‌داران است تا انتخابی خوب در استان صورت گیرد و شاهد باشیم که شرکت سرمایه‌گذاری قوی در استان شکل گرفته است.

۳۱ استان در انتظار

محمدرضا پوررضایی، مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی هم عنوان می‌کند: در کشور ۴۹ میلیون نفر سهام عدالت دارند که ۳۰ میلیون نفرشان سهام‌دار غیرمستقیم هستند؛ مابقی این افراد کسانی هستند که روش مستقیم را برای سهام خود برگزیده‌اند.

او گفت: بیستم اسفندماه انتخابات سهام‌داران در ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود. مجمع عمومی این ۳۱ شرکت در کشور برگزار و بعد از اینکه شرکت‌ها شکل گرفتند، عملاً مدیریت سرمایه کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، به دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اعضای هیأت مدیره‌ای که سهام‌داران آنان را انتخاب کرده‌اند، سپرده خواهد شد.

مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اضافه کرد: پنج مرحله برای ثبت شرکت‌های تعاونی حوزه سهام عدالت وجود دارد. مرحله اول تبدیل شرکت‌های تعاونی به شرکت سهامی عام در استان‌هاست که عمدتاً این کار انجام شده و در قالب شرکت‌های تعاونی دیگر فعالیتی نداشته و شرکت‌ها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعلی بدل شده‌اند.

پوررضایی بیان کرد: در شهرستان‌ها، برخی شرکت‌ها هنوز هستند و به فرایند کمک می‌کنند اما ماهیت شرکت تعاونی استان‌ها تغییر کرده و هم‌اکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی محسوب می‌شوند.

او گفت: برای اینکه این شرکت‌ها به ناشر بدل شوند، نیاز به طی مراحلی هستند که ثبت شرکت، پذیرش در بورس، نماد بورسی، انتخاب اعضای هیأت مدیره شرکت‌ها و اصلاح اساس‌نامه از جمله این موارد است.

مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: وقتی این مراحل طی شد، شرکت‌ها به‌مثابه شرکت‌های ناشر استانی بورسی در سهام عدالت شناخته می‌شوند. این فرایند و تصمیم‌گیری درباره نحوه سرمایه‌گذاری، مدیریت سرمایه و… به شرکت‌ها سپرده شده است.

پوررضایی بیان کرد: در توصیه‌ای به سهام‌داران باید گفت، اگر قرار است فردا سودی به سهام‌داران پرداخت و در مجامع شرکت کرده و کارت اعتباری دریافت کنند، باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند.

او اضافه کرد: کسانی که توانایی ویژه‌ای در این شرکت‌ها مانند سوابق مدیریتی، رشته تحصیلی مرتبط و… دارند و در خودشان توانمندی را می‌بینند که اقدامی در خصوص سرمایه‌گذاری انجام دهند، حتماً در سامانه از طریق اداره کل اقتصادی و دارایی استان‌ها اعلام آمادگی کنند تا از ظرفیت آنان استفاده شود.

زودتر سجامی شوید

به‌هرحال، آنچه این روزها بیش از همه مهم به نظر می‌رسد تلاش برای دریافت کد سجامی است تا در ادامه فرایندها، مشکلات کمتر شده و فعالیت‌ها بهتر پیش رود.

انتهای پیام/۷۴۰۰۵/ن/

کد خبر 88412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =