آخرین اخبار

عذرخواهی پارکورباز زرقانی از انجام حرکات نمایشی در تخت‌جمشید

نوجوان پارکورباز زرقانی که فیلم حرکات نمایشی او در تخت جمشید خبرساز شد، از این اقدام خود ابراز ندامت و عذرخواهی کرد.

به گزارش همشهری آنلاین یزدان قشقایی، پارکوباز نوجوانی که به انجام حرکات نمایشی در تخت جمشید اقدام کرده بود، اعلام کرد که از قوانین میراث فرهنگی بی اطلاع بوده و قصدش تخریب یا صدمه زدن به آثار تاریخی نبوده است.

قشقایی که ۱۶ سال دارد یادآور شده است که با همراهی پسردائی‌اش، در مجموعه تخت جمشید حاضر شده و به انجام حرکات نمایشی اقدام کرده است که بعد از تذکر میراث بانان، مجموعه را ترک کرده‌اند.

این پارکوکار با تاکید براینکه به سهم خود متاسف و ناراحت هستم و از عموم مردم عذرخواهی می‌کنم؛ از رسانه‌ها درخواست کرده که با فرهنگسازی و آگاهی بخشی بیشتر زمینه حفاظت از میراث فرهنگی را تقویت کنند.

محمد آشوری، سرپرست پارکور شهرستان زرقان و مربی یزدان قشقایی نیز در این ارتباط ابراز تاسف کرده و ناآگاهی را عامل انجام حرکات نمایشی در مجموعه تخت جمشید و انتشار فیلم آن اعلام کرده است.

آشوری خاطرنشان کرده است که پارکوکار زرقانی بلافاصله بعد از تذکر میراث بانان از محوطه خارج شده است.

براساس این گزارش، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید هم لزوم بازنگری در شیوه مدیریت در این مجموعه جهانی و دیگر بناها و مجموعه‌های ارزشمند تاریخی را یادآور شده است.

حمید فدایی با یادآوری اینکه میراث بانان به فرد خاطی تذکر در خصوص رعایت قوانین داده بودند، گفت: فیلمبرداری از این حرکات نمایشی و انتشار آن موجب آزردگی خاطر دوستداران میراث فرهنگی شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس نیز در این باره گفت: موضوع اتفاق افتاده ناشی از ناآگاهی کامل فرد مذکور نسبت به قوانین و ضوابط حفاظتی در عرصه مجموعه جهانی تخت جمشید است.

سرهنگ محمدرضا بهمنی‌نژاد افزود: انتشار کلیپ اجرای پارکور در فضای مجازی با موجی از انتقادات و پیشنهادات گوناگونی مواجه شده که در وهله اول افزایش آگاهی بخشی عمومی از طریق رسانه‌های گفتاری و شنیداری و ارتقای فرهنگ احترام به آثار تاریخی منحصر بفرد در سطح کشور و مهم تر از آن  اصلاح شیوه‌های حفاطتی موجود و استفاده از سامانه‌های حفاظت الکترونیک را می‌طلبد.

کد خبر 87955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =