آخرین اخبار

سودآوری بورس در میان‌مدت و بلندمدت| بررسی وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آینده

رئیس هیات مدیره بورس تهران، با اشاره به گزارش های مثبت ۹ ماهه شرکت‌ها، اظهار کرد: این گزارش‌ها حاکی از روند درآمدی رو به رشد و تکرارشونده دارند و باید گفت در افق میان‌مدت و بلندمدت بازار سرمایه بهتر از بازارهای موازی خواهد بود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، امیرتقی خان تجریشی درمورد شرایط فعلی بازار سرمایه توضیح داد: تصمیم‌گیری برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه، مستلزم داشتن اطلاعات تحلیل و آگاهی از وضعیت بازارها و عوامل تاثیرگذار بر هر سهم و صنعت است. طبعا سرمایه گذارانی که اکنون می‌خواهند برای سرمایه گذاری خود در بازار سرمایه تصمیم‌گیری کنند و نگاه میان مدت و بلندمدت دارند، می توانند با توجه به رشد قیمت جهانی کالاهای اساسی به عنوان نشانه‌ای برای افزایش سودآوری شرکت‌های فعال در صنایع فلزات اساسی، معدنی‌ها و  همچنین صنایع مرتبط با کالاهای اساسی تصمیم گیری کنند.

وی افزود: همچنین باید توجه داشت که به دلیل متعادل شدن قیمت ارز، در افق زمانی پیش رو و مسائل بودجه، نمی توان انتظار نوسانات سنگین در بازارهای موازی بازار سرمایه نظیر ارز و طلا داشت. به همین دلیل به نظر می‌رسد که با این نگاه، جذابترین بازار برای سرمایه گذاری، بازار سرمایه است، اصلاح نسبت «پی بر ای»  در بسیاری سهم‌ها و با توجه به گزارش‌های ۹ ماهه منتشر شده از سوی شرکت‌ها که عمدتا وضعیت خوب و تکرارشونده‌ای را داشتند، می‌توان به آینده این بازار از نگاه بنیادی و میان مدت تا بلندمدت امیدوار بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر باید در این نکته نیز تامل کرد که ریزش ماه‌های اخیر شاخص بورس، باعث شده که هم اکنون برخی سهم ها در جایگاه یک سال قبل خود قرار بگیرند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌ها نسبت به یک سال قبل خود، وضعیتی بهتر دارند. بنابراین با توجه به این نکته و همچنین اعمال سیاست‌های حمایتی از سوی مقام ناظر، مانند کاهش دامنه نوسانی منفی و افزایش دامنه نوسانی مثبت، افزایش اعتبار، بازنگری حجم مبنا و انتشار اوراق تبعی به نظر می‌رسد که کفه معاملات به نفع خریداران و کسانی که دید بلند مدت دارند نسبت به سفته‌بازان و فروشندگان سنگین‌تر باشد. گرچه معتقدیم که محدودیت‌ها باید کوتاه‌مدت باشد تا نقدشوندگی بازار تهدید نشود.

تجریشی همچنین به فعالان بازار سرمایه توصیه کرد که با چشمان باز و به دور از هیجانات تصمیم بگیرند، عوامل بنیادی را در جریان سرمایه‌گذاری ماه‌های آتی خود مد نظر قرار دهند، از تصمیم گیری بر اساس صحبت افرادی که در شبکه‌های اجتماعی اقدام به ارائه سیگنال های خرید و فروش می‌کنند، بپرهیزند و صرفا با کارشناسان، تحلیلگران و مشاوران خبره و نهادهای دارای مجوز  این حوزه که در قالب نهادهای مالی اقدام به ارائه مشاوره می کنند، برای آینده سرمایه گذاری خود مشورت کنند.

کد خبر 87934

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =