آخرین اخبار

آلودگی هوا به مازندران رسید | استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه نکا

آسمان مازندران معمولا صاف و آبی است، اما اخیرا پایش‌های هواشناسی نشان می‌دهد که حال هوای استان زیر برگ‌های سبز جنگل‌هایش، خوب و پاک نیست و رو به خاکستری شدن می‌رود.

به گزارش همشهری آنلاین  ردپای آلودگی و ریزگردها را در آسمان مازندران به ویژه در صبحگاهان می‌توان به نظاره نشست و با آنکه روز به روز هوای استان به سمت آلوده شدن می‌رود، این استان محروم از ابتدایی‌ترین تجهیزات پایش دقیق آلودگی است.

در حال حاضر به دلیل نبود سیستم‌های پایش، آلودگی هوای مازندران اطلاع رسانی و اعلام نمی‌شود و این وضعیت در حالی است که حال هوای مازندران خوب نیست.

مدیرکل هواشناسی مازندران درباره آلودگی هوای استان گفت: در مازندران بر اساس پایش‌های هواشناسی، روزانه سه و تا چهار میلیون لیتر بنزین صرف می‌شود که دود ناشی از آن به هوا بر می‌خیزد و وضعیت هوا را آلوده می‌کند.

محمدرضا رضوی با اظهار اینکه نیروگاه نکا بزرگ‌ترین نیروگاه کشور بوده و چهار درصد برق کشور را تأمین می‌کند، ادامه داد: تصور ما این است که مازندران سرسبز فاقد آلودگی هواست، اما در واقع این چنین نیست.

مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه وجود کوه‌های سر به فلک کشیده در مازندران همانگونه که می‌تواند هوا و بارندگی را حبس کند، می‌تواند آلودگی را نیز حبس کند، افزود: در تهران آلودگی‌ها تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری، ولی در مازندران بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع آلودگی وجود دارد.

رضوی یادآور شد: اگر در تهران سقف آلودگی ارتفاع دو هزار و۵۰۰ متری است، اما در مازندران تا ۸۰۰ متر آلودگی وجود دارد و مازندران بعد از تهران، اصفهان، اراک و تبریز یکی از کلانشهرهای آلوده کشور است.

  • مازندران پتانسیل آلودگی بسیار بالایی دارد

مدیرکل هواشناسی مازندران تصریح کرد: مازندران پتانسیل آلودگی بسیار بالایی دارد و وضعیت آلودگی در این استان با سایر مناطق فرق می‌کند، زیرا وقتی با رطوبت یکی می‌شود، خطرپذیری آن سنگین‌تر است.

وی با اشاره به نبود دستگاه‌ها و سیستم‌های سنجش آلودگی در استان یادآور شد: در هیچ شهری از استان دستگاه آلودگی سنج نداریم و در حال رایزنی هستیم تا نسبت به خرید چند دستگاه اقدام کنیم.

رضوی بیان کرد: همچنین در فصول تابستان مصرف سوخت در برخی مواقع به ۷ میلیون لیتر و دو برابر وضعیت کنونی می‌رسد و این از مشکلات استان به شمار می‌رود.

وی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون وضعیت آلودگی مازندران اعلام و اطلاع رسانی نشده است، گفت: برداشت اشتباهی که از فضای سبز وجود دارد این گونه تصور می‌شود که آلودگی نداریم.

مدیرکل هواشناسی مازندران یادآور شد: صبحگاهان وقتی حاشیه جنگل را می‌بینیم نسیم دریا آلودگی را جذب و به حاشیه جنگل و کوه‌ها می‌برد و نگاه کارشناسانه نشان می‌دهد که به راحتی می‌توان آلودگی را به چشم دید.

رضوی عنوان کرد: به دلیل آنکه دستگاه آلودگی سنج نداریم در مقیاس شهرهای آلوده کشور نمی‌آییم و با کمک همکاران محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه در حال تلاش هستیم که دستگاه‌های آلودگی سنج را خریداری کنیم.

مدیرکل هواشناسی مازندران در پاسخ به اینکه کدام مناطق آلوده‌تر است، اظهار کرد: هرچه به نواحی شرق آمل می‌رویم و همچنین طبق تصاویر ماهواره‌ای، شهر ساری، بندر امیرآباد تا فریدونکنار شاهد آلودگی هستیم.

کد خبر 87931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =