آخرین اخبار

زمین‌لرزه ۷ ریشتری ژاپن «پس‌لرزه» زمین‌لرزه ۹ ریشتری ۲۰۱۱ است

سازمان هواشناسی ژاپن می‌گوید زمین‌لرزه روز شنبه در ساحل شرقی این کشور را «پس‌لرزه» زمین‌لرزه مرگبار ۹ ریشتری می‌شمارد که همین ناحیه را ۱۰ سال پیش تکان داد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سی‌ان‌ان زمین‌لرزه ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ژاپن که به ذوب شدن نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی انجامید، باعث بدترین فاجعه‌ هسته‌ای  این کشور شد و نشت مواد رادیواکتیو به درون هوا دولت این کشور مجبور به تخلیه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آن ناحیه کرد.

بیش از ۲۰۰۰۰ در آن زمین‌لرزه و سونامی پس از آن مردند یا ناپدید شدند و صدها هزار نفر خانه‌هایشان را از دست دادند.

سوگا یوشیدا، نخست‌وزیر ژاپن پس از زمین‌لرزه روز شنبه به مردم اطمینان داد که هیچ «اختلالی» در هیچ از نیروگاه‌های هسته‌ای این منطقه رخ نداده است.

سوگا که ساعات اول بامداد روز یکشنبه با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت گرچه آسیب‌ها هنوز در مرحله ارزیابی هستند، اما هیچ جراحت عمده‌ای گزارش نشده است. اما او از ساکنان منطقه زلزله‌دیده خواست در خانه‌ها بمانند و آماده پس‌لرزه‌ها باشند.

 کانون زمین‌لرزه ۷.۱ ریشتری روز شنبه که در ساعت ۱۱:۰۷ بعدازظهر به وقت محلی (ساعت ۵:۳۷ بعدازظهر به وقت تهران) رخ داد، در ۷۳.۹ کیلومتری شمال شرق «نامی»، یک شهر ساحلی در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر فوکوشیما است.

عمق این زمین‌لرزه حدود ۶۰ کیلومتر بود. دست کم ۴۸ نفر زخمی در فوکوشیما و استان میاگی گزارش شده است. هشدار سونامی براز زمین‌لرزه شنبه شب ژاپن اعلام نشده است.

این زمین‌لرزه باعث رانش‌زمین شد که روی «بزرگراه جوبان»، راه اصلی در طول ساحل شرقی ژاپن را هم پوشاند. خاکریزها در طول این جاده ریزش کردند و جاده را پوشاندند و نرده‌های محافظ را در گل‌ولای مدفون کردند.

حدود ۸۳۰۰۰۰ خانوار در منطقه کانتو که شامل توکیوی بزرگ می‌شود و حدود ۹۰۰۰۰ خانوار در منطقه توهوکو پس از این زمین‌لرزه بدون برق ماندند. مقامات ژاپن می‌گویند برق این مناطق به تدریج در حال وصل شدن است.

کد خبر 87832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =