توپ توافق هسته‌ای ایران در زمین آمریکاست | بازی «بله، خیر» بایدن با برجام

به گزارش همشهری آنلاین، رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر بخش‌هایی از سیاست خارجی کاخ سفید را در روز حضور در وزارت خارجه رونمایی کرده و درباره ایران چیزی نگفته بود. از این رو، انتظار می‌رفت دیر یا زود وارد مساله برجام هم بشود و گامی در راستای برون‌رفت از بن‌بست هسته‌ای بردارد.

بایدن جمعه گذشته در کاخ سفید میزبان خانم اودانل بود و درباره چند موضوع مهم حرف زد؛ از واکسیناسیون کرونا در آمریکا و لزوم وادار کردن شرکت‌های فایزر و مدرنا برای تولید بیشتر واکسن کرونا تا احتمال بازگشایی مدارس و روابط آمریکا با چین. شبکه سی‌بی‌اس بخش‌هایی از گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا را پیش از پخش مستقیم بازی نهایی لیگ ملی فوتبال آمریکایی NFL موسوم به سوپر بول روی آنتن فرستاد؛ زمانی که آمار بینندگان تلویزیونی به اوج می‌رسد.

در گفتگوی اودانل با بایدن، رئیس جمهوری آمریکا فقط با بر زبان آوردن واژه «نه» و تکان دادن سر به نشانه تایید موضع ایالات متحده را در قبال ایران روشن کرد. در واقع، بار اصلی ماجرا بر دوش مجری سی‌بی‌اس نیوز بود که دو سئوال بسیار مهم از بایدن پرسید؛ «آیا آمریکا تحریم‌های ایران را برمی‌دارد تا ایران به میز مذاکره بازگردد؟» که رئیس جمهوری آمریکا گفت: «نه.»

  •  

بایدن در واکنش به این پرسش خبرنگار ۴۷ ساله سی‌بی‌اس نیوز و مجری برنامه خبری عصرگاهی این شبکه آمریکایی که «آیا آنها باید اول غنی‌سازی را متوقف کنند؟» چیزی نگفت اما سر خود را به گونه‌ای تکان داد که از آن فقط می‌شد برداشت «بله» کرد. خانم اودانل پیش‌تر خبرنگار ویژه کاخ سفید هم بوده است.

هر چند برخی رسانه‌ها گفته‌های بایدن را پاسخ به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره سیاست قطعی ایران درباره برجام دانستند که رئیس جمهوری آمریکا دو روز زودتر از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با شبکه آمریکایی گفتگو کرده و به گمان خود توپ را در زمین ایران انداخته بود.

با این حال، رهبر انقلاب روز یکشنبه در دیدار با فرماندهان ارتش فرمودند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، آمریکا باید تحریم‌ها را کلا در عمل لغو کند و ما بعد راستی‌آزمایی کنیم و ببینیم درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم.»

پیش از این، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران از طرف‌های آمریکایی خواسته بودند با توجه به فرارسیدن زمان اجرای قانون مجلس درباره توافق هسته‌ای، زودتر و بدون پیش‌شرط با برداشتن تحریم‌ها به برجام بازگردند و آن وقت ایران هم تعهدهای هسته‌ای خود را از سر می‌گیرد.

کد خبر 86905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =