آخرین اخبار

۲۲۰میلیارد ریال طلای قاچاق در کردستان کشف شد

گروه استان‌ها ــ دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: در ۱۰ماهه نخست سال‌جاری ۲۳۵۶متهم در زمینه قاچاق کالا در استان دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج، علی خداویسی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اذعان به اینکه هنوز به فضای مطلوبی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا نرسیده‌ایم، اظهار داشت: در راستای مبارزه با قاچاق با افرادی که در تأمین معیشت به کوله‌بری می‌پردازند، برخورد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه "مبارزه باید با افرادی باشد که دانه درشت هستند" افزود: در بحث برخورد با قاچاقچیانی که به اقتصاد کشور ضرر و زیان وارد رسانده، برخورد می‌شود.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان بیان کرد: اقلام ممنوعه جزو اقلامی است که بایستی با آن برخورد شود و به هیچ عنوان و طریقی در این زمینه چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه قاچاق کالاهای مجاز مشروط از جمله اقلام آرایشی، بهداشتی و سلامت محور، علاوه بر مبارزه با قاچاقچیان، تأکید بر برخورد در سطح عرضه نیز وجود دارد، گفت: سعی بر آن است که عرضه محصولات آرایشی و بهداشتیبه صورت غیر مجاز منتفی شود.

خداویسی با ذکر اینکه خوشبختانه بازارچه‌های مرزی فعال است، گفت: بازارچه سیران بند بازگشایی شده و ترانزیت کالا در آن برقرار است.

وی با اشاره به اینکه طرح یاری رساندن و کمک به وضعیت معیشت مرزنشینان از طریق بنیاد برکت دنبال می‌شود، ادامه داد: در این زمینه طرح‌های خوبی از جمله بنگاه‌های زودبازده فعال شده و بسیاری از کوله‌بران در این حوزه مشغول به کار شده‌اند.

وی در ادامه با ذکر اینکه در بحث پیشگیری، تأکید ستاد مرکزی بر پیشگیری از طریق سامانه‌ها صورت پذیرد، توضیح داد: یکی از این سامانه‌ها، سامانه انبارداری است که متأسفانه در چند ماه اخیر چندان عملکرد رضایت بخشی نداشته است.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان با اشاره به اینکه در سامانه انبارداری 603واحد انبار فعال، 457واحد در انتظار تأیید، 2438 واحد تأیید شده، 1954 واحد تأییدیه سیستمی و غیر فعال شده 4005 واحد است، تصریح کرد: بر اساس بر آوردهای کشور، استان کردستان رتبه 6 یا 7کشور را در بحث ثبت انبارها به خود اختصاص داده است. 

وی درباره آمار دستگاه‌های کاشف از کشفیات در دهه ماه نخست امسال توضیح داد: کشفیات سیگار 13 میلیون و 598 نخ بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 69 درصد کاهش داشته، میزان کشفیات لوازم آرایشی یک میلیون و 954 هزار و 382 قلم بوده که 261 درصد افزایش یافته، میزان کشفیات دارو 3 میلیون و 883 هزار و 829 قلم بوده که در این زمینه نیز 30 درصد کاهش داشته و در کشفیات موبایل نیز یک هزار و 60 دستگاه کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 88 درصد کاهش داشت. 

خداویسی با بیان اینکه در مقوله کشف سوخت نیز یک میلیون و 895 هزار و 351 لیتر کشف شد که 25 درصد افزایش را در قیاس با سال پیش داشته، ادامه داد: کشفیات البسه 69 هزار و 239 قلم بوده که نسبت به مدت مشابه 79 درصد افزایش داشته، کشفیات لوازم صوتی و تصویری نیز سه هزار و 546 دستگاه بود که 41 درصد کاهش و کشفیات لوازم خانگی با تعداد چهار هزار و 8220 دستگاه با کاهش 36 درصدی مواجه بوده است. 

وی دیگر کشفیات را شامل کشفیات قاچاق پارچه به میزان 169 هزار و 214 متر دانست که نسبت به مدت مشابه 17 درصد کاهش داشته و یادآور شد: در زمینه کشفیات قاچاق احشام 18 هزار و 116 رأس کشف شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 634 درصد افزایش داشته است. 

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان تعداد متهم دستگیر شده در زمینه قاچاق کالا را 2356 نفر عنوان کرد و گفت: این نسبت در امسال 5 درصد کاهش  داشته و در کنار آن 56 فقره باند قاچاق متلاشی شده که در سال گذشته  نیز، همین میزان بوده است.

وی کشف دینار عراقی را 19میلیون و 227 هزار و 500 دینار اعلام و اظهار کرد: کشف 34 کیلو و 431 گرم طلا به ارزش 22 میلیارد تومان و کشف 352 هزار و 175 دلار ارز خارجی و 300 میلیون تومان تراول 50 هزار تومانی در طی این 10 ماه صورت پذیرفت. 

خداویسی با بیان اینکه در هنگ مرزی بانه یک محموله عظیم گوشی تلفن همراه کشف شد، گفت: بر آورد اولیه این کشف رقمی بین 6 تا 7 میلیارد تومان بوده که توسط مرزبانان کشف شد.

انتهای پیام/483/س

کد خبر 85761

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =