آخرین اخبار

امسال سینمای مستند با تعداد ۲۳۸ اثر واجد شرایط شده شانس این را دارد تا برای اولین بار در بخش اسکار بهترین فیلم حضور داشته باشد.

خبرگزاری صبا: امسال سینمای مستند با تعداد ۲۳۸ اثر واجد شرایط شده شانس این را دارد تا برای اولین بار در بخش اسکار بهترین فیلم حضور داشته باشد.

برگی از تاریخِ اسکار ورق می‌خورد؟

 وقتی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار در سال ۲۰۰۹ فهرست فیلم های نامزد اسکار بخش بهترین فیلم سال را به عدد ۱۰ افزایش داد بسیاری امیدوار شدند که آثار انیمیشن، فیلم های خارجی زبان و مستند هم بتوانند به این بخش راه پیدا کنند. در طی نزدیک به این یک دهه دو دسته اول یعنی آثار انیمیشن و فیلم خارجی به میان ۱۰ فیلم برتر سال راه پیدا کردند به طوری که حتی فیلم «انگل» محصول کره جنوبی توانست جایزه اسکار بهترین فیلم سال را نیز دریافت کند با این حال هنوز هیچ فیلم مستندی شانس راه یابی به ۱۰ فیلم برتر سال از سوی آکادمی اسکار را بدست نیاورده است.

در یک سال گذشته که مردم به دلیل بحران ویروس کرونا بیشتر وقت شان را در خانه سپری کرده اند با آثاری که پیش از این کمتر به سراغ شان می رفتند، مواجه شده اند فیلم هایی که اگر این شرایط نبود احتمالا آنها را از دست می دادند و باید امیدوار بود که این مساله برای رای دهندگان آکادمی نیز مصداق داشته باشد.

بنا به اعلام نشریه ورایتی، اگر رای دهندگان آکادمی اسکار به دنبال فیلم هایی هستند که روحِ دوران ما را به تصویر کشیده باشد، امسال زمانی خوبی برای توجه به این آثار مستند مانند «کمپ کریپ/ Crip Camp»، «دسته جمعی/Collective»، «شکارچیان ترافل/The Truffle Hunters»، «یک هزار برش/ A Thousand Cuts» و «زمان/Time» است.

در سال ۲۰۲۰ همینطور مستندهای دیگری با موضوعات داغ از قبیل، مستند «مخالف» با موضوع قتل جمال خاشقچی و «۷۶ روز» با موضوع شیوع کرونا در شهر ووهان چین ساخته شده است.

در روزهای گذشته آکادمی اسکار از فهرست آثار واجد شرایط بخش های مستند بلند، انیمیشن و فیلمِ بین الملل رویداد امسال خود نیز رونمایی کرد.

در فهرست اعلامی آکادمی اسکار، امسال آثار مستند با داشتن ۲۳۸ فیلم صاحب رکورد شده اند. پیش از این بیشترین میزان مستند واجد شرایط شده در تاریخ اسکار مربوط به سال ۲۰۱۷ با ۱۷۰ مورد مستند بود.

کد خبر 85699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =