آخرین اخبار

پاکستان: ملزم به اجرای تمام تعهدات N.P.T نیستیم

پاکستان اعلام کرد تعهدی به اجرای تمام بندهای پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای «N.P.T» ندارد.

به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، پاکستان به صراحت اعلام کرد به اجرای بند بند پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای «N.P.T»  ملزم نیست.

«زاهد حفیظ چودری» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در سال 2017 امضا شده است. مذاکرات درباره این توافق فراتر از مجامع و نشست‌های مربوط به خلع سلاح سازمان ملل بوده است.

به گفته وی، هیچ کشور مسلح به هسته ای از جمله پاکستان در مذاکرات مربوط به این توافقنامه شرکت نکرده است. این توافقنامه نتوانسته منافع قانونی همه طرفها را در نظر بگیرد. بسیاری از کشورهای غیر سلاح هسته ای نیز به این پیمان نپیوستند.

چودری یادآور شد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد اولین جلسه ویژه خلع سلاح هسته ای را در سال 1978 تشکیل داد که در آن به اتفاق آرا توافق شد در زمینه خلع سلاح، حق امنیت هر کشور در نظر گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان افزود: با توجه به اوضاع امنیتی ایالت ها، حداقل اسلحه و نیرو تا حد ممکن حفظ خواهد شد. پاکستان معتقد است موضوع خلع سلاح هسته‌ای، تنها در صورت وجود همکاری و اجماع همه طرفها با رعایت امنیت برابر برای همه کشورها قابل دستیابی است.

به گفته وی، هر گامی به سوی خلع سلاح هسته ای باید با در نظر گرفتن عوامل مهم امنیتی هر کشور برداشته شود. پاکستان متعهد به هیچ یک از مفاد توافق نامه مذکور نیست و معتقد است این توافق نامه به هیچ وجه مانند سایر قوانین بین المللی تنظیم نشده و بخشی از آن نیست.

انتهای پیام/ح

کد خبر 84934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =