آخرین اخبار

باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه

باورهای غلط و رایج زیادی درباره عشق و روابط عاشقانه وجود دارد که می تواند به طور جدی به روابط میان دو فرد که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، آسیب برساند.

همواره تصورات غلطی در ذهن مردم درباره عشق و رابطه عاشقانه وجود دارد که این تصورات نادرست و رایج می تواند به طور جدی به روابط میان دو فرد که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، آسیب برساند.در این مطلب با این تصورات غلط درباره عشق و روابط عاشقانه آشنا می شوید.

درباره باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه چه می دانید

تغییر باورهای نادرست، به طور معمول کار بسیار مشکلی است. بسیاری از ما چیزهایی را باور داریم که به سختی می توانیم شواهدی برای درست بودن شان بیابیم. موضوع عشق هم متفاوت از دیگر مقوله های زندگی نیست و تصورات نادرست و رایج درباره آن می تواند به طور جدی به روابط میان دو فرد که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، آسیب برساند. آگاهی از این باورهای نادرست باعث می شود اشتباهات کمتری مرتکب شویم و در آینده، تاسف کمتری بخوریم. موارد زیر برخی از باورهای غلط در روابط عاشقانه هستند که ممکن است بر سر راه موفقیت رابطه شما قرار گیرند :

1- افراد متضاد جذب یکدیگر می شوند:

احتمالا این جمله را زیاد شنیده اید. نادرستی این باور، علی رغم رایج بودنش ثابت شده است. بیشتر زوج هایی که مدت زیادی از زندگی مشترک شان می گذرد، اذعان دارند که در روزهای آغاز زندگی، مشترکات بیشتر و اختلافات کمتری با همسرشان داشته اند. افراد معمولا در اولین روزهای آشنایی، ویژگی هایی را در طرف مقابل می بینند که خودشان هم آن ها را دارند . علاوه بر این، مشخص شده است زوج هایی با شخصیت و ارزش های مشابه، نسبت به زوج هایی که ویژگی های متفاوتی دارند، پدر و مادرهای بهتری هستند.

2- می توانم او را تغییر بدهم:

این طرز فکر را فراموش کنید. مطمئنا هر رابطه ای تاثیری بر عادت های افراد درگیر در آن رابطه بر جا می گذارد اما محدوده های اساسی وجود دارد که هرچقدر هم تلاش کنید، قابل تغییر نیستند؛ شخصیت، نگرش ها، ارزش ها و بخشی از رفتارهای اجتماعی مربوط به این موارد. اگر می خواهید همسرتان فردی باشد که شما را درک و حمایت می کند، فردی با دیدگاه هایی مشابه دیدگاه های خودتان را انتخاب کنید .

3- عشق تاریخ انقضا دارد:

افرادی که چنین ادعایی می کنند در اشتباه اند. مطالعه ای که در دانشگاه استونی بروک نیویورک انجام شد، نشان داد احساسات عاشقانه میان زوج هایی که زندگی مشترک شان 10 تا 29 سال ادامه داشته است، درست به اندازه احساسات عاشقانه زوج هایی که در ابتدای راه هستند، قدرتمند است. در این مطالعه مشخص شد واکنش مغز دو گروه شرکت کننده در آزمایش بر عکس شریک زندگی شان، واکنش مشابهی است. با این حال، باید توجه داشت که عشق ابدی تنها در صورتی امکان پذیر است که دو طرف به یکدیگر توجه داشته باشند و به نظرات هم احترام بگذارند .

4- عشق در یک نگاه وجود دارد:

این باور بسیار رایج اما نادرست است. تحقیقات نشان می دهند در نخستین جلسه ملاقات، یک زن در بررسی یک مرد به شش نگاه یا 45 ثانیه زمان نیاز داد تا به طور ناخودآگاه تصمیم بگیرد که آیا آن مرد، مناسب او هست یا نه. هرچند این تحقیقات، شش نگاه و نه یک نگاه را برای ایجاد عشق میان دو نفر لازم می دانند اما همه روان شناسان معتقدند که شش نگاه برای انتخاب همسر، به هیچ وجه کافی نیست .

سه باور غلط دیگر درباره روابط عاشقانه

یک رابطه خوب مستلزم داشتن تفاهم کامل است.

– هیچوقت نمی توانید به همه چیز از دید طرفتان نگاه کنید زیرا شما دو نفر کاملاً متفاوت هستید. شما از نظر ژنتیکی، فیزیولوژیکی، روانشناختی و تاریخی با هم فرق دارید.

– نمی توانید با شبیه شدن در طرز فکرتان مشکلاتتان را حل کنید. زنان و مردان متفاوت ساخته شده اند. تلاش در کمرنگ کردن تفاوت هایتان مسئله ای کاملاً غیرطبیعی و حتی خطرناک است.

– بدانید وقتی با کسی هستید که زندگیتان را پربارتر می کند نه اینکه فقط آیینه ای از خودتان باشد، رابطه لذت بخش تر خواهد بود.

یک رابطه خوب مستلزم وجود یک عشق بزرگ است.

– بله، زندگی با طرف مقابلتان باید توام با عشق باشد اما خودتان را گول نزنید و انتظار عشق لیلی و مجنون نداشته باشید. واقعیت این است که در دنیای واقعی، عشق به آن شکل وجود ندارد.

– عاشق شدن فقط مرحله اول یک رابطه است. غیرممکن است که در همان مرحله بمانید. یک رابطه بالغ به سطحی بسیار عمیق تر و مطمئن تر منتقل خواهد شد.

– این اشتباه را مرتکب نشوید که فکر کنید وقتی آن شور و حرارت اولیه از بینب رود دیگر عاشق هم نیستید. پاسخ آن این نیست که یک رابطه دیگر را شروع کنید تا بتوانید دوباره آن حس را با فردی دیگر تجربه کنید. پاسخ این است که یاد بگیرید چطور از مراحل مختلف یک رابطه عبور کنید و به تجربه ای عمیق تر دست پیدا کنید.

یک رابطه خوب مستلزم قدرت حل مشکل عالی است.

– گول نخورید و به اشتباه تصور نکنید که اگر نتوانید مشکلات و اختلافات جدیتان را حل کنید، شما و طرف مقابلتان نمی توانید خوشبخت و شاد باشید. نود درصد از مشکلات یک رابطه قابل حل نیستند.

– چیزهای زیادی هست که شما و طرفتان سر آن با هم توافق نداشته باشید و همیشه هم همینطور خواهد ماند. چرا نباید یکبار و برای همیشه این مشکلات را حل کنید؟ چون برای اینکار چیزی که باید قربانی کنید ارزش ها و اعتقادات خودتان است.

– بااینکه موضوع واقعاً تمام نشده است، می توانید موافقت کنید که بدون توافق بر سر آن موضوع باقی بمانید

کد خبر 84387

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =