آخرین اخبار

آیا بورس آماده رشد دوباره است؟ / رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس امروز حدود ۳۸ هزار واحد، معادل ۳.۲۲ درصد رشد کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۲۲۲ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

تحریریه پارسینه|محمد مهدی حاتمی: بورس تهران امروز یک رشد قابل توجه در بازدهی را تجربه کرد و دو نماگر اصلی، شاخص کل و شاخص کل هم وزن رشد مناسب و همگرایی را به ثبت رساندند. استقرار دولت جدید در آمریکا و چینش اعضای کابینه آن به نحوی که به نظر می‌رسد اصطکاک کمتری میان ایران و آمریکا در راه باشد، به تدریج خوش بینی‌ها در بازارهای ایران را افزایش می‌دهند. بر این اساس، با توجه به نزدیک شدن قیمت بخش عمده نمادها به ناحیه ارزش ذاتی یا حتی پایین‌تر از آن، فشار تقاضا را در بازار به تدریج افزایش می‌دهد.

شاخص کل بورس امروز حدود ۳۸ هزار واحد، معادل ۳.۲۲ درصد رشد کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۲۲۲ هزار واحدی به کار خود پایان داد. این یکی از بالاترین رکوردهای صعودی در هفته‌های اخیر بوده است. در جریان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن نیز ۱.۶۷ درصد رشد کرد. به این ترتیب، رشد قابل توجه شاخص در جریان معاملات امروز، عمدتاً در نتیجه رشد نمادهای شاخص ساز بوده است.

امروز در بورس حدود ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سهام دست به دست شد و در فرابورس نیز حدود ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سهام معامله شد. به این ترتیب، مجموع ارزش معاملات سهام در بازار در جریان معاملات امروز به حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسید که همچنان پایین‌تر از میانگین میان مدت در هفته‌های اخیر بوده است. از دیگر سو، خروج پول حقیقی از بازار، همزمان با نزول پی در پی شاخص در جریان معاملات هفته‌های اخیر شدت گرفته و این می‌تواند هشداری برای رشد بازدهی بورس در هفته‌های آتی باشد.

بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل امروز به نمادهای «پارسان»، «فولاد» و «فملی» بر می‌گشت و در مقابل، نمادهای «وامید»، «وتوصا» و «آسیا» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نمادهای «کمند»، «کاما» و «وپست» اختصاص پیدا کرد. از آن سو، امروز نمادهای «وسکرد»، «وسخوز» و «وسخراج» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند و در مقابل، نمادهای «وتجارت»، «شپنا» و «خساپا» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص دادند. بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نمادهای «کمند»، «خبهمن» و «خودرو» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نمادهای «ثبهساز»، «پارسان» و «فولاد» اختصاص داشت.

بازار آماده جهش است

در این میان، با وجود آنکه ترس غیر منطقی سهامداران کم تجربه به خروج گسترده پول حقیقی از بازار در جریان معاملات روزهای اخیر ختم شده، به نظر می‌رسد با کاهش روز به روز تهدیدات بیرونی علیه اقتصاد ایران، بازگشت سرمایه‌ها به بورس به زودی آغاز خواهد شد.

چینش کابینه بایدن به نحوی پیش می‌رود که امیدواری‌ها برای کاهش فشار تحریم‌های علیه اقتصاد ایران، لحظه به لحظه بیشتر شده و حتی فراتر از خوش بینی‌ها پیش می‌رود. در این میان، برخی کارشناسان معتقدند انتشار گزارش‌های نه ماهه شرکت‌ها که سودسازی مناسبی را به تصویر کشیده و همچنین، جذاب‌تر شدن نسبت قیمت به درآمد در بسیاری از نمادها، اکنون عمده نمادها را به ناحیه ارزش ذاتی یا حتی پایین‌تر رسانده است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد بورس برای جهش دوباره آماده می‌شود.

کد خبر 83317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =