آخرین اخبار

ایرانیان درباره تاثیر ریاست‌جمهوری بایدن بر زندگی‌شان چگونه فکر می‌کنند؟

در ایران اکنون برای بسیاری، پیروزی بایدن نشانه‌ای از ایجاد امید برای رفع تحریم‌ها و هموار شدن مسیر برای پایان دادن به بحران اقتصادی در ایران است که با شیوع کرونا بدتر نیز شده است.‌

آفتاب‌نیوز :

روزنامه "واشنگتن پست" با اشاره به اینکه حتی در میان مقام‌های ایرانی نیز دریچه امیدی نسبت به پیروزی "جو بایدن" در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر مثبت احتمالی آن بر ایران ایجاد شده می‌نویسد: "کمال خرازی" از مشاوران مقام عالی رهبری ایران معتقد است که قطعا میان سیاست‌ها و رویکردهای ترامپ و بایدن با یکدیگر تفاوت‌هایی وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد که حتی در میان مقام‌های ایرانی نیز امیدی ایجاد شده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ خرازی می‌گوید باید منتظر مشاهده نتیجه و خروجی سیاست‌های امریکا باقی ماند.

با این وجود، "محمد باقر قالیباف" رئیس مجلس ایران درباره پایبندی امریکا به تعهدات‌اش بدبین است و می‌گوید دشمن قابل اعتماد نیست.

در طول چهار سال گذشته تهدید احتمال وقوع جنگ و بیرون آمدن امریکا از برجام و وضع تحریم‌های شدید سیاست امریکا در قبال ایران بود. امریکا ژنرال سلیمانی را نیز ترور کرد.

در ایران اکنون برای بسیاری، پیروزی بایدن نشانه‌ای از ایجاد امید برای رفع تحریم‌ها و هموار شدن مسیر برای پایان دادن به بحران اقتصادی در ایران است که با شیوع کرونا بدتر نیز شده است.‌

برای شهروندان عادی، وضعیت در چهار سال گذشته بسیار بد بوده و قیمت اقلام مصرفی افزایش یافته است. این موضوع همراه با فساد و سوء مدیریت داخلی در ایران مسیر را برای اعتراضات در داخل هموار ساخت و خشونتی در ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی رخ داد.

شبنم ۴۱ ساله معلم در تهران می‌گوید فکر نمی‌کند پیروزی بایدن تغییر چشمگیری در اوضاع ایران ایجاد کند. او می‌گوید شدت ناامیدی و نارضایتی در ایران بالاست و خوش‌بینی زیادی وجود ندارد. شبنم می‌گوید علیرغم داشتن امکانات و منابع مالی، فردی بود که هیچگاه به فکر مهاجرت نبود اما اکنون به دلیل عدم تمایل به تغییر سیاست و عدم وجود چشم انداز بهبود اوضاع درصدد مهاجرت به کانادا است.

سودابه ۴۱ ساله آرشیتکت قدری خوش‌بین‌تر است. او می‌گوید رابطه ایران با امریکا در حال بهبود است و تنش‌ها می‌توانند کاهش یابند. بایدن در حوزه تعهدات قابل اعتمادتر است و حمله نظامی جزو گزینه‌های او نیستند. او معتقد است برخی تحریم‌ها لغو خواهند شد و قیمت دلار کاهش خواهد یافت.  او می‌گوید در چهار سال گذشته وضعیت زندگی مردم بدتر شده و در دوره بایدن احتمالا قدری بهتر خواهد شد.

"محمد محبی" ۳۹ ساله فعال سیاسی می‌گوید برای بهبود روابط ایران و امریکا نیاز است گام‌هایی اساسی‌تر برداشته شوند و صرف لغو ممنوعیت سفر و دریافت ویزا و صادرات بشکه‌های نفت بیشتر توسط ایران مشکلات بین دو کشور را حل نخواهند کرد".

کد خبر 83066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =