آخرین اخبار

۴۳ سال حبس مجازات توهین به پادشاه تایلند

به گفته وکلا، دادگاهی در تایلند روز سه‌شنبه یک کارمند دولتی سابق را بابت تخطی از قانون سخت‌گیرانه این کشور در توهین به پادشاه یا بدنام کردن آن، به مجازات بی‌سابقه ۴۳ سال و ۶ ماه حبس محکوم کرده است.

آفتاب‌نیوز :

گروه وکلای تایلندی حقوق بشر گفتند دادگاه جنایی بانکوک این زن را به خاطر انتشار کلیپ‌های صوتی در فیسبوک و یوتیوب با اظهارنظراتی که منتقد سلطنت تلقی می‌شود، در ۲۹ مورد، به نقض قانون "اهانت به ذات اقدس ملوکانه" متهم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس،  این مجازات که در بحبوحه جنبش اعتراضی جاری همراه با انتقاد گسترده عمومی به سلطنت صادر شده، فوراً از سوی گروه‌های حقوقی محکوم شد.

"سونای فاسوک"، محقق ارشد گروه ناظر حقوق بشر اظهار کرد: حکم دادگاه امروز شوکه‌کننده بود و این سیگنال ترس‌آور را می‌فرستد که انتقادات از پادشاهی نه تنها تحمل نمی‌شوند، بلکه شدیداً مورد تنبیه قرار می‌گیرند.

نقض قانون "اهانت به ذات اقدس ملوکانه" تایلند- که به طور گسترده تحت عنوان بند ۱۱۲ شناخته می‌شود- در هر اتهام مجازاتی بین ۳ تا ۱۵ سال حبس دارد. این قانون از آنجا بحث‌برانگیز است که نه تنها برای تنبیه هر عمل ساده‌ای نظیر پسندیدن یک پست فیسبوکی مورد استفاده قرار گرفته، بلکه به این خاطر که هر کس- و نه فقط خانواده سلطنتی و مقامات- می‌تواند شکایتی تنظیم کند که فرد متهم را برای سال‌ها مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

طی ۱۵ سال اخیر ناآرامی سیاسی در تایلند، این قانون مکرراً و نیز در انتقام‌گیری‌های شخصی، یک سلاح سیاسی بوده است. با این حال، انتقاد عمومی واقعی از سلطنت تا همین چند وقت اخیر به شدت کمیاب بود.

این موضوع طی سال گذشته، زمانی که معترضان جوان خواهان اصلاحات دموکراتیک درخواست برای اصلاح سلطنت را هم مطرح کردند، تغییر کرد. معترضان گفته‌اند این نهاد غیرپاسخگو و در آنچه قرار بوده یک سلطنت مشروطه دموکراتیک باشد، دارای قدرت زیادی است.

کد خبر 82552

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =