بنزین گران ،چرخ تاکسی‌های اینترنتی را کند کرد

باوجوداین ادعا که سهمیه بنزین رانندگان اینترنتی به کارت آن‌ها واریز می‌شود  بسیاری از رانندگان این شرکت معتقدند چنین هزینه‌ای به آن‌ها اختصاص نیافته است. در این شرایط بسیاری از رانندگان از این وضعیت ناراضی هستند

بنزین گران ،چرخ تاکسی‌های اینترنتی را کند کرد

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران/ نفیسه زمانی نژاد:اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش 200 درصدی نرخ بنزین آزاد از اتفاقاتی بود که از همان آغاز ،موجب اعتراضاتی از سوی  فعالان تاکسی‌های اینترنتی شد.زیرا 60 لیتر بنزین کفاف پیمایش آن‌ها را نمی‌دهد. از این‌رو قرار بر اعطای  سهمیه‌ای جداگانه به آن‌ها شد هرچند هنوز از عدم واریز سهمیه این فعالان، خبر می‌رسد.

به گزارش تلکسیران، ساعت ۲۴ روز ۲۴ آبان ماه بود که با گرانی نرخ بنزین و رشد ۲۰۰ درصدی  این سوخت پرمصرف ، انتقادات و اعتراضات مردمی نسبت به این اقدام آغاز شد و یکی از این گروه‌های معترض فعالان تاکسی‌های اینترنتی بودند که به دلیل فعالیتشان ، ظاهراً بیش از دیگر اقشار ،دچار آسیب می‌شدند.

به‌ این‌ ترتیب ،قرار بر آن شد مجموع پیمایش تاکسی‌های اینترنتی محاسبه و تا سقف ۳۰۰ لیتر ، سهمیه‌ای به این فعالان پرداخت ‌شود؛ به‌نحوی‌که برای پیمایش هرصد کیلومتر، دولت هفت لیتر بنزین به رانندگان تخصیص ‌دهد.

 در همین راستا بود که  «امیر وکیل زاده» مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره سهمیه تاکسی‌های اینترنتی اعلام کرد: به کلیه رانندگان مورد تائید، از سوی شرکت‌های معتبر که دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا شهرداری‌ها بوده و مورد تائید وزارت کشور هستند، درصورتی‌که در ماه بیش از ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشند، در ابتدای ماه بعد، اعتبار سهمیه معادل اختلاف قیمت سوخت آزاد و یارانه‌ای پیمایش، تخصیص داده می‌شود.این اعتبار به کارت‌های بانکی اعلام‌شده توسط شرکت‌های مسافربر اینترنتی با سازوکار تعیین‌شده توسط این کارگروه به‌حساب ذینفعان (مالک خودرو و یا نماینده قانونی وی) واریز خواهد شد.

یکی از رانندگان اسنپ با انتقاد فراوان از شرایط به وجود آمده برای این صنف می‌گوید: تنها یک هفته کمک‌هزینه رانندگان به من تعلق گرفت . او می‌گوید: اگر به‌طور مرتب هم سهمیه بنزین خود را دریافت کنیم باز به دلیل افزایش نرخ اجناس با موانع مالی زیادی روبرو هستیم. با افزایش نرخ بنزین ، با گرانی دیگر کالاها روبرو شده‌ایم درحالی‌که  درآمدها تفاوتی با قبل از گرانی‌ها نکرده است

با اعلام این خبر ،اسنپ نیز که از معروف‌ترین شرکت‌های تاکسی اینترنتی است ضمن اعلام ثابت ماندن نرخ کرایه‌های خود با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به آغاز سهمیه‌بندی بنزین، بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های  نفتی و تائید وزارت کشور به این نکته که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی سهمیه بنزین دریافت خواهند کرد و از ۲۴ آبان ماه، هزینه بنزین کاربران راننده فعال در تاکسی‌های اینترنتی بر اساس کارکرد ماه، به قیمت دولتی محاسبه و مابه‌التفاوت آن به کارت‌بانکی آن‌ها واریز می‌شود که البته پس از گذشت بیش از یک ماه از این جریان ، همچنان ،اما و اگرهایی برای اعطای این میزان از سهمیه وجود دارد.

اغلب فعالان ،سهمیه‌ای دریافت نکرده‌اند

باوجوداین ادعا که سهمیه بنزین رانندگان اینترنتی به کارت آن‌ها واریز می‌شود  بسیاری از رانندگان این شرکت معتقدند چنین هزینه‌ای به آن‌ها اختصاص نیافته است. در این شرایط بسیاری از رانندگان از این وضعیت ناراضی هستند .حتی شنیده‌ها حاکی از آن است  برخی راننده‌های شرکت حمل‌ونقل مسافری درون‌شهری اسنپ برای استفاده از سهمیه بنزین خود در جایگاه‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

یکی از رانندگان اسنپ با انتقاد فراوان از شرایط به وجود آمده برای این صنف می‌گوید: تنها یک هفته کمک‌هزینه رانندگان به من تعلق گرفت . او می‌گوید: اگر به‌طور مرتب هم سهمیه بنزین خود را دریافت کنیم باز به دلیل افزایش نرخ اجناس با موانع مالی زیادی روبرو هستیم. با افزایش نرخ بنزین ، با گرانی دیگر کالاها روبرو شده‌ایم درحالی‌که  درآمدها تفاوتی با قبل از گرانی‌ها نکرده است که با این وضعیت کارکردن در این شرکت صرفه اقتصادی ندارد. سوای از اینکه از تعداد مسافران هم کاسته شده است زیرا در شرایط فعلی برخی ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از تاکسی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند .هرچند کرایه‌ها مانند قبل است ولی به دلیل گرانی دیگر کالاها مسافر توان پرداخت همان مبلغ قبلی را هم ندارد.

فعالی دیگر نیز از عدم تعلق سهمیه‌ بنزین به اغلب رانندگان ، سخن می‌گوید این‌چنین که در این مدت ،چندین دفعه خبر واریز سهمیه اعلام‌شده اما هنوز دریافتی نداشته‌ام.با پیگیری هم که انجام دادم  گفته‌شده این مسئله از طریق  وزارت کشور و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بررسی می‌شود و اطلاع خواهند داد. وی بیان می‌کند: قبل از گرانی بنزین درآمد بهتری داشتم ولی از زمان افزایش نرخ‌ها با مسافران کمتری هم روبرو هستم .  این فعال ادامه می‌دهد : از طرفی با بنزین سه‌هزارتومانی شرایط کار کردن بسیار دشوار شده است . و از سویی هم هیچ خبری از سهمیه رانندگان نیست و کرایه مسیرها هم‌افزایشی نداشته که البته باوجود گران نشدن از تعداد مسافران نیز کاسته شده است.

وی با اشاره به هزینه‌های واردشده به یک خودرو می‌افزاید: نرخ قطعات خودرو و موتور پس از گرانی بنزین افزایش پیداکرده است.که با این شرایط درحق رانندگان اینترنتی بسیار اجحاف شده است چون دیگر رانندگان امکان افزایش خودسرانه نرخ‌ها رادارند ولی ما در چارچوب قوانین هستیم.

این فعال بیان می کند: در این میان شرایط رانندگانی که دارای ماشین‌های گازسوز هستند بسیار بهتر است اما کار کردن برای  رانندگان تک سوز اصلاً به‌صرفه نیست .

راننده‌ای دیگر در این‌باره می‌گوید :اغلب فعالان این حوزه از سر ناچاری به این فعالیت روی آورده‌اند  درحالی‌که شرکت‌ها هیچ نوع پشتیبانی از ما نمی‌کنند فقط در فکر دریافت کمیسیون خود هستند اما برای شخص راننده یک خودرو مستهلک باقی می‌ماند که با شرایط گرانی بنزین و قطعات خودرو هیچ انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت باقی نیست.

وی بیان می‌کند: شرکت‌های اینترنتی برای رقابت و جذب مسافر بیشتر نرخ‌ها را پائین نگه می‌دارند اما فشار این شرایط بر دوش راننده‌ای است که فقط به دلیل فرار از بیکاری وامرار معاش به این شغل پناه آورده است. 

کاری دشوار و زمان‌بر

مسئولان و کارشناسان مرتبط با تاکسی‌های آنلاین در رابطه با رائه سهمیه بنزین به رانندگان چه می‌گویند؟

به گفته «رضا الفت نسب»، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، تاکنون یک‌بار سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی واریزشده؛ اما سری دوم هنوز واریز نشده است. امیدواریم این سهمیه در هفته پیش‌رو واریز شود. به‌هرحال چون این اتفاق نخستین بار است که در کشور می‌افتد و قبل از آن نیز شرکت‌ها و کسب‌وکارها در جریان فنی این موضوع نبودند، این تأخیر طبیعی است. وزارتخانه‌های  نفت و کشور، یک بانک عامل، پلیس، بانک مرکزی، ما به‌عنوان اتحادیه و بازیگران مختلف، درگیر این موضوع هستند. یک باگ‌هایی در این روند وجود دارد. حل کردن این باگ‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است. در تأمین اعتبار مشکلی نیست و وزارت نفت برای واریز این سهمیه آمادگی دارد؛ اما باید یکسری اقدامات انجام شود. از سوی دیگر یکسری اطلاعات که دوستان در شرکت‌ها می‌دهند بعضاً ناقص است، شماره شبایی که اعلام می‌کنند باید به کارت‌های لایو وصل باشد؛ اما تاریخ انقضای برخی از این کارت‌ها فرارسیده است. مشکلاتی از این قبیل وجود دارد و تمام تلاش دوستان در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک، معاونت فناوری اطلاعات وزارت کشور و تمام بخش‌ها بر این کار است؛ اما ما بسیار در فشار هستیم.

از طرف دیگر یکسری تاکسی‌ها در شهرستان‌ها حتی سری نخست سهمیه بنزین را نیز دریافت نکرده‌اند. البته به این دلیل که این اتفاق خیلی سریع افتاد و باید سامانه‌ای بالا می‌آمد و دوستان شهرستانی کمی طول کشید تا اطلاعات خود را برسانند، این شد که شهرستانی‌ها هنوز سهمیه اول را دریافت نکرده‌اند. این ایراد از سمت جایی نیست و این مشکلات طبیعی است زیرا دریافت اطلاعات زمان می‌برد. امیدواریم به‌زودی در هفته جاری این کار روی غلتک بیفتد و این سهمیه به‌صورت هفتگی و بر اساس پیمایش واریز شود و تاکسی‌های اینترنتی بتوانند آن مابه‌التفاوت را دریافت کنند.

«نگار عرب» مدیر روابط عمومی شرکت تپ سی، درباره علت واریز نشدن اعتبار سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی اظهارمی کند : روز شنبه هر هفته میزان پیمایش رانندگان این شرکت به وزارت کشور، به‌عنوان متولی اصلی رسیدگی به این امر، ارسال می‌شود. تنها رانندگانی مشمول دریافت اعتبار خرید سوخت خواهند شد که طی هفته بیش از ۴۷ کیلومتر پیمایش داشته باشند که مقدار آن ۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است و سقف ۳۰۰ لیتر برای آن در نظر گرفته‌شده است.

«ژوبین علاقبند» مدیرعامل شرکت اینترنتی تاکسی اسنپ ، نیز دراین‌باره می‌گوید: با توجه به اینکه  تعداد رانندگان حاضر در شرکت تاکسی‌های اینترنتی نزدیک به ۲ میلیون نفر است، استعلام و تعیین وضعیت  این تعداد راننده ، اقدامی  زمان‌بر است و به همین دلیل در بازه زمانی وعده داده‌شده حق بنزین رانندگان اسنپ به کارت‌بانکی آن‌ها واریز نشد.

وی می‌افزاید: مراحل کار این‌چنین است که راننده‌های خود را به وزارت کشور اعلام می‌کنیم و وزارت کشور پس از پایش اسامی نهایی را به وزارت نفت اعلام می‌کند تا این وزارتخانه اعتبار بنزین را به کارت‌های رانندگان واریز کند و این موضوع بیانگر این است که پولی به‌حساب وزارت کشور و یا اسنپ واریز نمی‌شود.

این مسئول یادآور می‌شود: بخشی از تأخیر ایجادشده در واریز اعتبار سوخت رانندگان به دلیل ایراد در کارت‌های بانکی رانندگان بوده است که در حال حاضر اصلاح کارت‌های بانکی رانندگان در حال انجام است و امید است  این هفته اعتبار هزینه سوخت رانندگان تاکسی اینترنتی اسنپ به همراه سهمیه هفته گذشته به کارت‌بانکی آن‌ها واریز شود.

حمایت از رانندگان اینترنتی

«نگار عرب» مدیر روابط عمومی شرکت تپ سی، درباره علت واریز نشدن اعتبار سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی اظهارمی کند : روز شنبه هر هفته میزان پیمایش رانندگان این شرکت به وزارت کشور، به‌عنوان متولی اصلی رسیدگی به این امر، ارسال می‌شود. تنها رانندگانی مشمول دریافت اعتبار خرید سوخت خواهند شد که طی هفته بیش از ۴۷ کیلومتر پیمایش داشته باشند که مقدار آن ۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است و سقف ۳۰۰ لیتر برای آن در نظر گرفته‌شده است.

وی بیان می‌کند: رانندگانی که این اعتبار را دریافت نکرده‌اند ممکن است دو علت داشته باشد؛ یا به سقف ۴۷ کیلومتر در هفته دست پیدا نکرده‌اند یا در استعلام‌هایی که وزارت کشور از رانندگان انجام می‌دهد اختلالاتی وجود دارد که باید برطرف شود و می‌تواند به پلاک خودرو، اطلاعات حساب و موارد از این قبیل مربوط باشد.

عرب تأکید می‌کند : اطلاع‌رسانی‌های لازم برای رانندگانی که با اختلال برای دریافت سهمیه مواجه هستند انجام‌شده و حتی صفحه‌ای جداگانه برای کمک به رانندگانی که با مشکل ثبت حساب مواجه بوده‌اند به وجود آمده است.

وی می‌گوید: سهمیه افرادی که سهمیه به آن‌ها تعلق‌گرفته شده، اما به هر دلیلی به دست آن‌ها نرسیده است، حفظ‌شده و بعد از اصلاح اشکالات به دست آن‌ها خواهد رسید.

همچنین «عطیه نوری» روابط عمومی شرکت اسنپ بیان می‌کند :اسنپ، از روز اعلام سهمیه‌بندی بنزین تا زمان واریز اولین سهمیه، برای حمایت از رانندگان خود، طرح گسترده اعطای کمک‌هزینه بنزین را در پیش گرفت. در این طرح کمک‌هزینه‌ای به‌صورت وام برای جبران افزایش قیمت بنزین به‌حساب کاربران راننده واریز کردیم تا به‌این‌ترتیب خدمت‌رسانی به مسافران و رانندگان را تضمین کنیم و رانندگان بتوانند تا زمان واریز سهمیه مربوطه مثل گذشته به کار خود ادامه دهند.

وی تصریح می‌کند :این کمک‌هزینه به کاربران راننده‌ای تعلق گرفت که از فعالیتشان در ناوگان اسنپ بیش از ۳ماه گذشته بود و بیش از ۵۰کیلومتر در روز (تا سقف ۱۵۰کیلومتر) فعالیت داشتند. به همین منظور پنلی ساخته شد و رانندگانی که در آن عضو شدند و واجد شرایط بودند از کمک‌ هزینه اسنپ بهره‌مند شدند. بیش از ۳۵۰هزار راننده از کمک‌هزینه اسنپ استفاده کردند و استقبال خوبی از این طرح حمایتی به عمل آمد. همچنین با تخصیص میلیاردها تومان پاداش تلاش کردیم، تا ضمن ثابت نگه‌داشتن قیمت سفرها، درآمدزایی رانندگان را بهبود بخشیم.

به گفته نوری از شنبه (۳۰آذر) نیز کمپین ۱۰۰۱ را آغاز کردیم تا رانندگان علاوه بر دریافت اعتبار سهمیه سوخت از شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، کمک‌هزینه خرید بنزین (ویژه پیمایش‌های بالای هزار کیلومتر در هفته) دریافت کنند و به‌این‌ترتیب دیگر نگرانی بابت هزینه بنزین نداشته باشند. نحوه محاسبه هزینه دریافتی به این صورت خواهد بود که هر راننده‌ای که ۱۰۰۰کیلومتر اولیه خود را در طول یک هفته در سفرهای اسنپی پیمایش داشته باشد، به ازای هر ۱۰۰کیلومتر مازاد بر۱۰۰۰هزار کیلومتر اولیه ۱۰هزار تومان هزینه خرید بنزین دریافت خواهد کرد.

وی می‌افزاید: برای نمونه راننده‌ای که در پایان هفته هزار و ۲۲۵کیلومتر در سفرهای اسنپی پیموده باشد، بابت ۲۲۵کیلومتر مازاد، مبلغ ۲۲هزار و ۵۰۰تومان دریافت خواهد کرد. هزینه محاسبه‌شده شنبه هر هفته به اعتبار اسنپی رانندگان افزوده می‌شود.

کد خبر 8217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =