فروانی فسادها در شورای شهر و شهرداری‌ها مایه تاسف است/ سه قاضی در ارتباط با پرونده «اکبر طبری» بازداشت شده‌اند

سخنگوی قوه قضاییه درباره فساد در شورای شهر و شهرداری پاکدشت گفت: فراوانی فسادها مایه تاسف است.

به گزارش تلکسیران، «غلامحسین اسماعیلی»، سخنگوی قوه قضاییه، درباره آلودگی هوا و خسارات مالی و جانی و عدم انجام وظایف موسسات و ارگان های مرتبط بیان کرد: این سطح از الایندگی هوا قابل قبول نیست و نهادهای متولی برای رفع مشکل باید تلاش کنند. این مشکل حل شدنی است. نهادهای متولی که ماموریت قانون و مقررات دارند باید تکالیفشان را انجام دهند. تقاضای من از خبرنگاران این است که اگر دسترسی به نهادهای ذی ربط دارند، از مسئولین بخواهند برای مردم توضیح دهند که برای آلودگی هوا چه کرده اند. برخی گزارشات به قوه در این مورد رسیده اما منجر به تشکیل پرونده نشده است. در صورت اثبات قصور گزارشات به دادسرا منتقل می شود.

اسماعیلی درباره فساد در شورای شهر و شهرداری پاکدشت گفت: فراوانی فسادها مایه تاسف است. به اعضای شورای شهر و شهرداری ها هشدار می دهیم که عملکرد آنها اولویت بررسی است. در سال جاری حدود ۲۰ شهردار ۵۰ عضو شورای شهر ۱۰۰ کارمند شهرداری در تعدادی از استان ها تحت تعقیب قرار گرفته اند. در پاکدشت ۲۵ نفر، در اراک ۱۵، چهارباغ ۱۵ نفر، بوشهر ۸ نفر از شهرداری و لیستی هم از اعضای شورای شهر دارم. در پاکدشت ۴۰۰ مورد پیمانکاران شکایت کرده اند که در برابر پروژه ها، شهرداری از آنها درخواست پول کرده است‌.

سخنگوی قوه قضاییه درباره افشاگری های روزنامه کیهان گفت: هر گزارشی که از فساد به ما برسد به آن ورود می کنیم. بخشی از آن نظارتی است و جایی که وصف مجرمانه باشد، بررسی و برخورد می شود. تقاضا داریم گزارشات به مراجع قضایی ارسال شود.

او درباره تشویق کسانی که خبر از فساد می‌دهند، گفت: این روش راهکاری است برای اینکه افراد فساد را گزارش کنند. این امر هم به صورت تلفنی و هم دیجیتال، نامه و مراجعه حضوری صورت میگیرد. جمع زیادی از هموطنان تاکنون اقدام به معرفی مفسدین کردند اما تاکنون تشویق مالی نتوانستیم بکنیم. در موارد خاص که فساد عمده صورت گیرد، گزارشگران را تشویق خواهیم کرد. یک بخشی هم بررسی است که بعد از بررسی های پرونده ها تشویق صورت خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور گفت: پرونده به دادگاه رفته و تعدادی از جلسات هم برگزار شده است. نقایصی وجود دارد و پرونده در دست بررسی است. دادگاه غیرعلنی نبوده و تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن بر عهده ریاست دادگاه است.

او درباره عملکرد مدیران پیشین و فعلی در بحران هایی چون ابگرفتگی خوزستان بیان کرد: در حوزه سیلاب ها دستور داده شده که مقصران در ادوار مختلف شناسایی و مورد تعقیب قرار گیرند. همین سیاست درباره خوزستان هم مد نظر است.

اسماعیلی درباره حوادث آبان ماه گفت: اکثر پرونده ها رسیدگی شده است‌. تعداد قابل توجهی رفع اتهام داشتند، عده ای تحت تعقیب قرار گرفته اند. برای برخی کیفرخواست صادر و دادگاه برگزار شده است. نتایج بررسی ها را در ارتباط با عناصر اصلی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اسماعیلی از محکومیت شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشکری پور به ۲۰ سال حبس خبر داد.

او در رابطه با بازداشت بازپرس فرهنگ و رسانه در رابطه با پرونده اکبر طبری گفت: بازداشت یک نفر دیگر از قضات تهران در ارتباط با پرونده اکبر طبری را تایید می کنیم. دو نفر دیگر هم بازداشت شده اند. پرونده مراحل پایانی را طی می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره محکومیت ایران در خصوص اقلیت های دینی بیان کرد: معتقدین به ادیان مختلف و اقلیت های مذهبی در کشور بهترین شاهد کذب مدعای آمریکا، هستند. قومیت و ادیان و فرقه های مختلف در کشور ما برادرانه زندگی می‌کنند و در مراسمات دینی خود آزادند و حقوق آنها به رسمیت شناخته می‌شود. اقلیت های دینی ما در مجلس نماینده دارند.

کد خبر 8199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =