آخرین اخبار

گزارش نیویورک تایمز از احتمال لغو المپیک برای اولین بار بعد از جنگ جهانی

تایمز ژاپن در گزارشی از احتمال بالای لغو بازی‌های المپیک توکیو به خاطر اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا نوشت.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تایمز ژاپن در گزارشی از احتمال بالای لغو بازی‌های المپیک توکیو به خاطر اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا نوشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر ژاپن و در چندین کشور بزرگ در اروپا و آمریکا، مقامات توکیو و کمیته بین المللی المپیک بالاخره در حال اذعان به این نکته هستند که ممکن است برگزاری بازی‌های المپیک امکان پذیر نباشد. 

IOC ممکن است برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم مجبور شود المپیک را لغو کند. این یک ضربه بزرگ مالی به کمیته بین المللی المپیک و ژاپن خواهد بود که بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای ساخت استادیوم ها و بهبود زیرساخت های خود برای آماده سازی برای بازی ها و میلیاردها دلار دیگر هزینه کرده تا این رویداد را یک سال به تأخیر بیندازد.

هفته‌هاست که مقامات ژاپن و المپیک اصرار دارند که تأخیر بیشتر امکان پذیر نیست. برگزارکنندگان تلاش کرده اند تا با اعلام مجموعه ای از اقدامات ایمنی، برنامه هایی را برای برگزاری بازی ها به روشی قابل قبول برای مردم ژاپن ارائه دهند.

اما نظرسنجی ها نارضایتی مردم ژاپن را برای برگزاری المپیک نشان می دهد. در یک نظرسنجی در این ماه نزدیک به ۸۰٪ از پاسخ دهندگان معتقد بودند که بازی ها باید به تعویق بیفتد یا لغو شود. در ماه اکتبر، کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان این حرف را زده بودند. این رقم در ماه دسامبر به ۷۱ درصد رسید.

روز جمعه، تارو کونو، یکی از اعضای کابینه المپیک ژاپن گفت بازی ها ممکن است برگزار یا لغو شود و هر دو احتمال وجود دارد.

اظهارات وی به دنبال اظهارات مشابه این هفته دیک پوند کانادایی، باسابقه ترین عضو IOC بود که به بی‌بی‌سی گفت هیچ تضمینی برای برگزاری بازی ها وجود ندارد.

برگزارکنندگان توکیو و IOC در ماه مارس توافق کردند که بازی ها را به مدت یک سال به تعویق بیندازند. این جشنواره ورزشی قرار بود در جولای و آگوست گذشته برگزار شود. مراسم افتتاحیه بازی های تابستانی اکنون برای ۲۳ جولای برنامه ریزی شده است.

توماس باخ، رئیس IOC گفته که به تعویق انداختن دوباره بازی ها گزینه روی میز نیست و اگر این رویداد نتواند در تابستان امسال برگزار شود، به صورت کامل متنفی می شود. توشیرو موتو، مدیر اجرایی کمیته برگزاری توکیو برای بازی های المپیک، این هفته این موضع را بار دیگر تأیید کرد.

IOC قبلاً میزبانی بازی های تابستانی ۲۰۲۴ را به پاریس و بازی های تابستانی ۲۰۲۸ را به لس آنجلس داده است.

سازمان دهندگان IOC و توکیو شرایط واکسن ها را در برنامه های خود در نظر نمی گیرند، در عوض تصور می کنند که بسیاری از افراد - تقریبا ۱۰ هزار ورزشکار و ده‌ها هزار مربی و مسئول که به بازی ها سفر می کنند - واکسن زده باشند. مقامات می گویند الزام به واکسیناسیون برای ورزشکاران واقع بینانه نیست.

هنوز مشخص نیست که آیا برگزارکنندگان به تماشاگران اجازه می دهند در این بازی ها شرکت کنند یا خیر. این کشور ممنوعیت سفر را برای همه بازدیدکنندگان بین المللی وضع کرده که قرار است در ۷ فوریه پایان یابد اما ممکن است تمدید شود. 

برگزاری بازی ها در اولویت نخست یوشیهیده سوگا قرار داشت که در ماه سپتامبر جایگزین شینزو آبه شد ولی با افزایش نگرانی در مورد میزبانی این بازی‌ها، مقامات شروع به تهیه برنامه هایی برای راه حل های دیگر کردند.

در حالی که ژاپن، کشوری با بیش از ۱۲۵ میلیون نفر جمعیت، تقریباً بیش از ۳۰۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۴۰۰۰ مورد مرگ را ثبت کرده است - که بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای غربی است - در روزهای گذشته آمار ابتلا در ژاپن رو به افزایش یافت و ۶۰۰۰ نفر در یک روز مبتلا شدند.

همچنین در طی یک کنفرانس اخیر با مسئولان کمیته های ملی المپیک، لوسیا مونتانارلا، مدیر رسانه ای بازی های المپیک برای IOC گفت که دسترسی خبرنگاران به ورزشکاران به شدت محدود شود. روزنامه نگاران ممکن است مورد ردیابی مکان قرار بگیرند و از سفر به هرجای دیگری از توکیو غیر از هتل‌ها، مکان های المپیک و مراکز اصلی رسانه ای منع شوند.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 81946

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =