حسن روحانی عدم پیگیری مطالبات از سوی دولت را غیرمنطقی می‌داند و می‌گوید در شرایط جنگ هستیم

حسن روحانی می‌گوید «اگر به وعده‌های خود عمل نکرده‌ام به این دلیل است که من در شرایط صلح وعده دادم و الان در شرایط جنگ قرار داریم.»

وعده‌هایی برای زمان صلح


حسن روحانی می‌گوید «اگر به وعده‌های خود عمل نکرده‌ام به این دلیل است که من در شرایط صلح وعده دادم و الان در شرایط جنگ قرار داریم.» اما کدام مطالبات پایگاه اجتماعی که از او حمایت کرد از ابتدای روی کار آمدن دولت حسن روحانی پیگیری شد؟ مگر شرایط کشور از همان ابتدای دولت تدبیر و امید در شرایط جنگ بود؟ بسیاری از مطالبات هیچ ارتباطی به شرایط خاص بین‌المللی که بر کشور تحمیل شد نداشته و ندارد. وعده‌های انتخاباتی روحانی هیچ کدام پیگیری نشد و الان دولت برای فرار از پاسخگویی می‌گوید ما در شرایط جنگ قرار داریم. سوال اینجاست مگر یک سیاستمدار نباید برای هر شرایطی استراتژی داشته باشد؟ مگر نمی‌دانست دولتی که در آمریکا روی کار آمده چگونه برخورد خواهد کرد؟ نمی‌شود همه کم‌کاری‌های دولت را به پای قرار گرفتن کشور در شرایط جنگ گذاشت. پشت کردن به وعده‌های انتخاباتی که برخی از آنها مطالبه درونی بدنه اجتماعی بود چه ربطی به شرایط جنگ در کشور دارد؟

عبور از اصلاح‌طلبانی که در هر دو دوره انتخابات از او حمایت کردند و به پشتوانه این جریان سیاسی توانست قوه مجریه را به دست بگیرد، آیا به شرایط ویژه ارتباط دارد؟ به نظر می‌رسد فرار از پاسخگویی و ربط دادن آن به شرایط ویژه در کشور به یک روال بین مسئولان و تصمیم‌گیرندگان در کشور تبدیل شده است. به گونه‌ای که رئیس‌جمهوری در واکنش به منتقدان دولت که از تغییر لحن دولت صحبت می‌کنند، گفت: دولت وعده‌های خود را در شرایط صلح داد اما اکنون شرایط جنگ است و شرایط صلح و جنگ با هم تفاوت دارد.
حسن روحانی ادامه داد: برخی به دولت انتقاد می‌کنند که چرا به قول‌های که داده است عمل نمی‌کند؟ در حالی که ما در شرایط صلح آن قول‌ها را داده‌ایم، ولی اکنون وارد جنگ شدیم جنگی که ما آن را آغاز نکردیم حتی بهانه هم به دشمن ندادیم بلکه دشمن جنگ را شروع کرد تا قامت استوار ملت بزرگ ما را بشکند. بنابراین این حرف منطقی نیست که برخی که با دولت خرده فرمایش دارند، بگویند لحن دولت نسبت به سال ۹۶ در فروردین ۹۸ فرق کرده است. آن شرایط، شرایط صلح بود اما اکنون شرایط جنگی است که شرایط ویژه خود را دارد.
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که دشمن از سال ۹۷ جنگ همه جانبه اقتصادی علیه ما را شروع کرد افزود: آنها می‌خواستند این جنگ سیاسی و حقوقی هم بشود و همه دنیا، سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مقابل ما بایستند اما موفق نشدند. در جنگ اقتصادی هم موفق نشده و نمی‌شوند.


مردم مشکلی ندارند


به گزارش خبرگزاری‌ها، رئیس‌جمهوری روز گذشته در مراسم روز ملی صنعت پتروشیمی گفت: ملت ما در زندگی روزمره و نیازهای ضروری خود دچار مشکل نیست. آمار نشان می‌دهد روند اشتغال ما با وجود تحریم‌ها درست بوده است. ما توانستیم تورم را در بهار امسال تا حدودی مهار کنیم. پارسال رشد اقتصادی ما منفی بود و امسال امیدواریم این رشد منفی نباشد. همه رهبران بزرگ دنیا و حتی دوستان آمریکا می‌گویند که آمریکا هم اشتباه کرده است و هم ناموفق بوده است. آمریکا هم در جلسات خصوصی به دوستان خود می‌گوید در محاسبه خود اشتباه کرده است. آنها محاسبه کرده بودند که چند ماه به ملت ما فشار بیاورند و مردم به خیابان می‌آیند و برای آنها فرش قرمز پهن می‌کنند و آنها را به ایران دعوت می‌کنند. اما این حداکثر نادانی و بدمحاسبه کردن است زیرا مردم ما به خوبی می‌فهمند چه کسانی به آنها فشار می‌آورند.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر این‌که حضور شجاعانه مردم در صحن اولین عامل موفقیت ما است خاطر نشان کرد: مردم آگاه و هوشیار بوده و راه خود و دوست از دشمن را خود تشخیص می‌دهند. دلیل دوم موفقیت ما سرداران جبهه اقتصادی هستند. دشمن فکر می‌کرد اگر درآمد نفت خام را کاهش دهد، درآمد ارزی ما دچار اختلال می‌شود.
وی ادامه داد: با این حال طبق اعلام رئیس بانک مرکزی ۲۰ درصد نیازهای ارزی کشور و بیش از ۵۰ درصد سامانه نیما را صنعت پتروشیمی تامین می‌کنند و درواقع صنعت پتروشیمی در خط مقدم صادرات غیرنفتی ما است و در این مسیر جهش صورت گرفته و از حرکت عادی خیلی سریع‌تر این صنعت حرکت می‌کند. براساس آمار اعلام شده تا پایان جهش دوم تولید محصولات پتروشیمی ما به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد. یعنی از سال ۹۲ تا پایان ۱۴۰۰ محصولات ما دو برابر می‌شوند. در حال حاضر آماده‌سازی برای جهش سوم انجام شده است اما تکمیل آن به بعد از سال ۱۴۰۰ می‌رسد تا تولید ما از ۱۰۰ میلیون تن به ۱۳۳ میلیون تن برسد. در حال حاضر درآمد پتروشیمی ما حدود ۱۷ میلیارد دلار است، در پایان جهش دوم یعنی در سال ۱۴۰۰ درآمد به ۲۵ میلیارد دلار و در جهش سوم به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.


روحانی با بیان این‌که ما در شرایط تحریم این موفقیت‌ها را به دست آوردیم خاطر نشان کرد: این صنعت در سطح اقتصاد ملی تلاش می‌کند و من از طرف ملت از همه مدیران و کارآفرینان بخش پتروشیمی تشکر می‌کنم. ما در تولیدات پتروشیمی در منطقه در رده دوم هستیم و با جهش سوم به تولیدکننده اول منطقه تبدیل می‌شویم.
رئیس‌جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: باید بخش عمده‌ای از ارز حاصل از صادرات محصولات صنعت پتروشیمی به سامانه نیما وارد شود و بخش مورد نیاز صنعت پتروشیمی نیز در اختیار این صنعت قرار بگیرد، چرا که ما فقط به دنبال چیدن محصول از این درخت نیستیم بلکه می‌خواهیم همزمان درختان دیگری نیز هرس کنیم تا آیندگان توسعه این صنعت را به خوبی ببینند و از محاسن آن بهره‌مند شوند.


وی با تاکید بر لزوم هماهنگی میان بانک مرکزی، دولت و دستگاه‌های مرتبط خاطرنشان کرد: ما آقای زنگنه را برای ساماندهی بیشتر و هماهنگی بخش پتروشیمی به عنوان وزیر انتخاب کردیم و همه اختیارات را در اختیار او قرار دادیم؛ ایشان نیز با حضورشان اقدامات بسیاری با کمک مدیران و فعالان بخش صنعت نفت انجام دادند که در همین راستا از ایشان قدردانی می‌کنیم.
روحانی ادامه داد: از روزهای نخستی که زنگنه مسئولیت وزارت نفت را پذیرفت به من گفت که همه صنایع زیرمجموعه وزارت نفت به خوبی کار می‌کند و نگرانی‌هایی که برخی در جامعه نسبت به عملکرد این صنایع منتشر و پخش می‌کنند صحیح نیست. ایشان همواره نیز در دولت بر این موضوع تاکید کردند که این موضوع برای ما مهم است؛ پشتوانه کل دولت و کل نظام از صنعت پتروشیمی بسیار مهم است.
رئیس‌جمهوری گفت: مردم ما زمانی که آمار و ارقام مربوط به عملکرد بخش زیر مجموعه‌های صنعت نفت از جمله صنعت پتروشیمی را ببینند و بشنوند جبهه‌ای که در برابر بدخواهان و دشمنان بیش از یک سال است که ایستاده و به خوبی مقاومت کرده صنعت پتروشیمی است خوشحال می‌شوند. چرا که اینها خبرهای خوب و خوش برای ملت ما است و ملت ما زمانی که قهرمانی، مقاومت و ایستادگی را می‌ببیند، پیشرفت و خودکفایی را به دنبال آن مشاهده می‌کنند.

کد خبر 8156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =