آخرین اخبار

فاز سوم طرح زراعت چوب در استان گیلان اجرا می‌شود

گروه استان‌ها- استاندار گیلان گفت: فاز سوم طرح زراعت چوب تا اسفندماه امسال در استان گیلان اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع ظهر امروز در جلسه ستاد زراعت چوب استان به توجه دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اجرای طرح زراعت چوب تاکید کرد و اظهار داشت: به‌منظور توجه بیشتر در حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی استان‌های شمالی به‌ویژه گیلان اجرای طرح زراعت چوب یکی‌ از اقدامات ارزشمند است.

استاندار گیلان اجرای طرح زراعت چوب را از موضوعات مورد تاکید رییس جمهوری خواند و گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی و وجود جنگل در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، توسط وزارت جهاد کشاورزی تولید صنایع سلولزی، پالت و کاغذ در این استان‌ها انجام خواهد گرفت.

زارع با بیان اینکه طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم در بحث تولید اقلام موردنیاز پالت و چوب کشور به خودکفایی برسیم خاطرنشان کرد: در سال‌های آینده براساس انجام‌ فعالیت‌های مطلوب اقتصادی در حوزه چوب شاهد افزایش شاخص صادرات در کشور خواهیم بود.

نماینده عالی دولت در گیلان زراعت چوب را اقدامی موثر در جهت تامین نیاز حدود پنج میلیون مترمکعب مواد اولیه استان برای رونق این صنایع عنوان کرد و گفت: در فاز نخست اجرای این طرح 6 هزار و 600 هکتار از اراضی استان شناسایی شده است که فرایند تشریفات قانونی واگذاری 2 هزار و 500 هکتار آن انجام شده و یک هزار و 500 هکتار نیز در حال انجام است.

وی به نتیجه‌گرفتن 80 هزار مترمکعب چوب در استان پس ‌از انجام مزایده‌ها اشاره و بیان کرد: براساس تکلیف به منابع طبیعی باید فرایند برداشت حداقل 500 هکتار دیگر از اراضی تا اسفندماه امسال انجام شود.

زارع تصریح کرد: در اجرای طرح زراعت چوب علاوه بر استفاده از ظرفیت اراضی تحت تملک سازمان‌ها باید افزایش میزان آگاهی مردم در اجرای این طرح تقویت شود و همچنین برای ترغیب آنان در جهت مشارکت در این طرح، اقداماتی نیز در این خصوص صورت پذیرد.

وی همچنین بر ضرورت بهره‌گیری از اراضی موجود در استان حتی زمین‌های شیب‌دار در راستای ایجاد اشتغال و تولید تاکید و افزود: کاربری اراضی بر مبنای قانون و متناسب با موقعیت‌های شهرستان‌ها تعیین تکلیف شود تا بر این اصل گام برداشته شود.

به گزارش تسنیم، در این جلسه اقدامات صورت ‌گرفته از سوی ادارات‌کل منابع طبیعی و جهادکشاورزی و نیز برخی مجریان عملیات کاشت و برداشت در خصوص اجرای طرح زراعت چوب در استان مطرح شد.

انتهای پیام/ 618/ ع

کد خبر 81404

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =