آخرین اخبار

ایندیپندنت:تحریم‌ها علیه ایران صادرات داروهای حیاتی به این کشور را با محدودیت رو به رو کرده است

یک راهکار برای حل این مشکل می‌تواند تعیین چند موسسه مالی ایرانی و آمریکایی یا بانک‌های کشورهای ثالث به عنوان کانال های پرداختی برای مقاصد پزشکی و غذایی و آموزشی باشد.

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران: براساس گزارش‌های جدید، تحریم‌های آمریکا تأثیر جدی بر مراودات انسان دوستانه با ایران گذاشته است. این محدودیت‌ها عملا باعث مشکل شدن صادرات داروهای حیاتی و در نتیجه آن به خطر افتادن جان بیماران ایرانی شده است.

در این گزارش که توسط سازمان دیده بان حقوق بشر منتشر شده است، صراحتاً اشاره گردیده که برخی از بیماران بیماری‌های خاص و نادر مانند سرطان و صرع در ایران وابسته به داروهای وارداتی هستند و به همین دلیل اکنون از اثرات منفی این تحریم‌ها رنج می‌برند.این سازمان در بخش دیگری از این گزارش می‌افزاید: اگر شرایط تغییر نکند، وضعیت بدتر هم می‌شود.

اگرچه تجارت بشردوستانه با ایران از جمله غذا و دارو مشمول تحریم‌های آمریکا علیه این کشور نمی‌شود، اما تحریم‌های مالی و بانکی، تجارت شرکت‌های خارجی با ایران و نقل و انتقال پول را بسیار دشوار ساخته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر تاکید می‌کند که اجازه انجام تجارت بشردوستانه با ایران، در محافظت از دسترسی ایرانی‌ها به داروهای وارداتی، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی مؤثر نبوده است.

تارا سپهری‌فر، تهیه کننده این گزارش تصریح کرد: در جریان تحقیق پیرامون چند و چون این ماجرا با واردکنندگان، پزشکان، کارمندان سازمان‌های غیردولتی و افراد آشنا به تجارت بشردوستانه از جمله مقامات پیشین آمریکایی صحبت کرده ام.

او به ایندیپندنت گفت: ما در جریان تحقیقات خود به بانک‌ها و شرکت‌هایی برخورد کردیم که از ترس اینکه در شبکه تحریم‌های آمریکا گرفتار نشوند، حاضر به انجام تجارت بشردوستانه با ایران نبودند.

به عنوان مثال یک شرکت پزشکی از فروش باند مخصوص برای مبتلایان به «اپیدرمولیزیس بولوسا» یا همان بیماری پروانه‌ای به ایران خودداری می‌کرد. گفتنی است بیماری پروانه‌ای‌ یک بیماری ژنتیکی نادر است که باعث تاول‌های دردناک در فرد مبتلا می‌شود.

دیده بان حقوق بشر همچنین گزارش‌هایی از کمبود دسترسی بیماران مبتلا به سرطان در ایران به داروهای شیمی درمانی منتشر کرده است. نمونه دیگر، مشکل یافتن قطره چشم در بازار ایران است که منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت تعداد زیادی از جانبازانی شده که در جریان جنگ ایران و عراق در اثر سلاح‌های شیمیایی آسیب دیده‌اند.

دولت آمریکا مدت‌هاست که با استناد به تحریم‌نبودن تجارت اقلام غذایی و دارویی، اثرات انسانی تحریم‌ها را انکار کرده است، اما کارشناسان صراحتاً می‌گویند که این معافیت تجارت دارو از تحریم‌ها فقط روی کاغذ است و در عمل چنین چیزی نیست. تحت فشار قرار دادن گسترده بانک‌ها و شرکت‌های تجاری، هر نوع تجارت با ایران را برای آن‌ها پر ریسک و پیچیده کرده است.این شبکه پیچیده تحریم‌ها باعث شده که بانک‌ها و شرکت‌ها حتی برای تجارت بشردوستانه با ایران هم تمایلی نداشته باشند.

«سارا لی ویتسون»، مسئول امور غرب آسیا در دیدبان حقوق بشر در این باره گفت: مقامات دولت ترامپ ادعا می‌کنند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند، اما رژیم بیش از حد سنگین تحریم‌های آن‌ها عملاً حق سلامتی ایرانی‌ها را از طریق محدود کردن دسترسی‌شان به داروهای حیاتی نقض کرده است.

«اوله سولوانگ»، مدیر شورای پناهندگان نروژ که یک سازمان مهم بین‌المللی است و اتفاقاً در ایران هم نمایندگی دارد پیرامون این موضوع گفت که تحریم‌ها حتی بر عملکرد سازمان تحت مدیریت وی هم تاثیر گذاشته است.

او در توییتر نوشت: "تحریم‌های آمریکا تنها بر سلامت ایرانی‌ها تأثیر نمی‌گذارد، این تحریم ها و ترس بانک‌ها از نقل و انتقال مالی با ایران، کمک به آموزش پناهندگان افغانستانی در این کشور را برای ما دشوار کرده است."

یک راهکار برای حل این مشکل می‌تواند تعیین چند موسسه مالی ایرانی و آمریکایی یا بانک‌های کشورهای ثالث به عنوان کانال های پرداختی برای مقاصد پزشکی و غذایی و آموزشی باشد.

کودکان سرطانی در ایران با مشکل کمبود دارو روبرو هستند

«باربارا اسلوین»، مسئول امور ایران در شورای آتلانتیک واشنگتن در مورد این راهکار گفت: چنین کانال‌هایی می توانند از وزارت خزانه داری آمریکا مجوز بگیرند. البته لازم است که این کانال‌های ارتباطی کاملاً شفاف و تحت نظارت جدی دولت آمریکا باشد تا به منظورهای نظامی و سیاسی از آن‌ها استفاده نشود.

خانم اسلاوین در ادامه گفتگو با ایندیپندنت افزود: تسهیل نیازهای مردم ایران از طریق تجارت کالاهای بشردوستانه جدا از اینکه می‌تواند نشان دهنده حسن نیت آمریکا باشد، همزمان این بهانه بزرگ را که همیشه دولت ایران کاستی‌های خودش را گردن تحریم‌ها انداخته از این حکومت می‌گیرد.

سال گذشته دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد و به تدریج تحریم‌های اقتصادی را بر این کشور تحمیل کرد، رئیس‌جمهور آمریکا سیاست‌های تحریمی خود را کمپین فشار حداکثری برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره خواند.

دولت آمریکا همچنین علیه متحدان و شرکای بین‌المللی خود که با ایران تجارت می‌کنند، موضع گیری بسیار سختی را اتخاذ کرده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: این سیاست آمریکا باعث شده که کشورهای دیگر از بیم مجازات وزارت خزانه داری آمریکا علیه خودشان از تجارت با ایران هراس داشته باشند.

«آدام اسمیت» یکی از مقامات سابق وزارت خزانه داری در دوران باراک اوباما گفت که تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران، بر مردم این کشور و هرکسی که با ایران درگیر باشد، تأثیر دارد.

او در ادامه ضمن انتقاد از این سیاست تحریمی گفت: من دقیقاً نمی‌دانم که هدف این سیاست واقعا چیست، اعمال این تحریم‌ها همان چیزی است که حکومت ایران برای نمایش دادن به جهان به آن نیاز دارد. اگر هدف این سیاست فقط دشوار ساختن تجارت با ایران باشد، خوب باید بگوییم که موثر واقع خواهد شد. با این حال، اگر بخواهیم به سمت توافق دوباره با ایران در زمینه‌های دیگر برویم در آن صورت این سیاست به نظر مفید نمی‌رسد.

رئیس‌جمهور ترامپ، بارها گفته تنها چیزی که می‌خواهد این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد و بدین منظور حاضر است با رهبران ایران بر سر معامله‌ای بهتر به پای میز مذاکره بنشیند.

آقای اسمیت با اشاره به این صحبت ترامپ گفت: اگر این هدف اصلی ترامپ باشد، واقعا برای من روشن نیست که چگونه می‌خواهد با سیاست‌های فعلی‌اش به آن دست یابد.

مقامات دولت ترامپ همواره گفته‌اند که حامی مردم ایران هستند و این سیاست فشار حداکثری فقط برای اعمال فشار بر حکومت ایران اعمال می‌شود. با این حال اما مدافعان حقوق بشر مدت‌ها است که درباره تأثیر تحریم‌ها بر مردم عادی ایران هشدار می‌دهند.

منبع:ایندیپندنت، نگار مرتضوی

ترجمه:شهربانو علی جمعه پور

کد خبر 807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =