آخرین اخبار

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب تفاهم‌نامه همکاری با معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برای توسعه اشتغال در روستاها و مناطق محروم، تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.

دنیای اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب تفاهم‌نامه همکاری با معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برای توسعه اشتغال در روستاها و مناطق محروم، تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.

این بانک حداقل ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد ریال و حداکثر ۲ میلیارد ریال براساس کاری که تعریف می‌شود، پرداخت می‌کند. ضامن‌ها نیز بر اساس مقررات بانک مرکزی است. زمانی که نهاد مشارکت‌کننده سهمی در ضمانت بر عهده گیرد، بانک تضامین را تسهیل کند. اما هنگامی که خود مشارکت‌کننده نمی‌تواند چنین کاری انجام شود، بر اساس آیین‌نامه بانک مرکزی عمل می‌شود.

برای تسهیلاتی که در چارچوب این تفاهم‌نامه پرداخت می‌شود، بین یک تا دو ضامن بسته به نوع کاری که تعریف می‌شود، مورد نیاز است. مدت بازپرداخت تسهیلات یاد شده نیز از ۳۶ تا ۶۰ ماه و به‌طور متوسط ۴۸ ماه است. مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه امیدوارم این تفاهم‌نامه باعث خیر شود و برکاتش برای جامعه به ویژه روستاییان پرثمر باشد، افزود: به محض اینکه سهم مشارکت معاونت توسعه روستایی پرداخت شود، پرداخت تسهیلات نیز آغاز می‌شود.

اکبری، مدیرعامل بانک مهر ایران گفت: بانک مهر ایران اقدامات گسترده‌ای را با نهادهایی همچون بنیاد برکت و کمیته امداد انجام داده و امروز نیز خوشبختانه با معاونت توسعه روستایی تفاهم‌نامه امضا کرده است که امیدواریم شاهد توسعه اشتغال در روستاهای کشور باشیم.

اکبری اظهار کرد: بانک مهر ایران از اوایل امسال یک‌میلیون و ۷۲۰ هزار فقره وام به ارزش ۲۳۰هزار میلیارد ریال پرداخت کرده که ۴۰ درصد آن در حوزه اشتغال و ۶۰ درصد آن در حوزه ازدواج، معیشت و درمان بوده است.

مدیرعامل بانک مهر ایران افزود: تفاهم‌نامه‌ای که امضا کردیم برای توسعه اشتغال خرد روستایی است.

معاونت روستایی ریاست جمهوری ۲۰۰ میلیارد ریال برای این کار تخصیص می‌دهد و بانک نیز ۳۰۰ میلیارد ریال اضافه می‌کند. مجموعا ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد ۴ درصد در حوزه اشتغال روستایی به افرادی که از سوی معاونت روستایی معرفی شوند، پرداخت می‌شود.

در ادامه این نشست امید، معاون روستایی رئیس جمهوری اظهار کرد: پرداخت این تسهیلات فرصت جدیدی برای خدمت در حوزه اشتغال روستاییان ایجاد می‌کند. البته عددی که ذکر شد می‌تواند یک پایه اولیه باشد که ظرف هفته آینده اجرایی شود. این عدد می‌تواند در سال‌ جاری و سال آتی افزایش یابد و به این صورت این حرکت را تسریع کنیم.

وی در ادامه افزود: زیرساخت‌های روستاهای ما اکنون مطلوب است. روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور همگی از نعمت برق، ۷۵ درصد از نعمت آب، حدود ۸۶ درصد از گاز، تقریبا ۱۰۰ درصد از آموزش و بهداشت برخوردارند و در بیش از ۵۰ درصد روستاها مقاوم‌سازی انجام شده است. در این دولت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در روستاها از ۱۵ درصد به ۹۲ درصد رسیده است. امید در ادامه گفت: خدمت ویژه‌ای که این دولت انجام داده مختص اشتغال روستاییان بوده است. ۵/ ۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این امر در نظر گرفته شده که از سال ۱۳۹۷ پرداخت آن آغاز شده است.

وی اظهار کرد: از محل منابعی که ۲۲هزار میلیارد تومان بوده، نرخ بیکاری روستاها ۴/ ۱ درصد کاهش یافته است. همچنین اشتغال روستاییان از سبد اشتغال کشور بین ۳تا ۵ درصد بوده که اکنون به ۲۹ درصد رسیده است.

معاون توسعه روستایی رئیس جمهوری افزود: از محل اعتبار اشتغال روستاییان شاهدیم که نرخ مهاجرت روستایی به یک برابری نسبی رسیده است. امید گفت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بزرگ‌ترین بانک قرض‌الحسنه کشور است و ۲۳۰هزار میلیارد ریال تسهیلاتی که در سال‌جاری پرداخت کرده نشان از همین موضوع است. این بانک در سال جاری ۵۰۰هزار خانه روستایی را که در سه استان سیستان و بلوچستان، ایلام و خراسان جنوبی واقع شده‌اند، تحت پوشش بیمه حوادث درآورد.

با این اقدام در صورتی که این خانه‌ها از سوانح طبیعی آسیب ببینند، بیمه خسارت آنها را پرداخت می‌کند. سقف پرداخت خسارت برای خانه‌ها ۲۵۰ میلیون ریال و برای اسباب و لوازم منزل ۵۰ میلیون ریال تعریف شده است. بانک مهر ایران پیش از این و در سال ۱۳۹۸ نیز ۱۰۰ باب واحد مسکونی در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان ساخت و به افرادی که خانه آنها از سیل آسیب‌دیده بود، تحویل داد.

کد خبر 80379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =