آخرین اخبار

۸ اثر تاریخی کرمانشاه ثبت ملی شد

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه از ثبت ملی شدن هشت اثر منقول فرهنگی تاریخی استان خبر داد.

به گزارش همشهری آنلاین ، امید قادری بابیان اینکه مراتب ثبت این آثار از سوی وزیر میراث فرهنگی به استاندار کرمانشاه ابلاغ شده، اظهار کرد: تابوت مفرغی محوطه تاریخی قره دانه یکی از این آثار ثبت ملی شده است که از قدیمی‌ترین نمونه های تابوت های فلزی دنیای باستان محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: این تابوت مفرغی سال ۱۳۶۸ بصورت اتفاقی در سراب قره دانه کوزران کشف شد و بعدها در بررسی‌هایی که در آزمایشگاه میراث فرهنگی روی آن صورت گرفت، تاریخ آن را مربوط به قرون هفتم و هشتم پیش از میلاد یعنی حدود ۲۷۰۰ سال پیش اعلام کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه همچنین بااشاره به ثبت ملی شدن دو قرآن تاریخی دست‌نویس استان هم افزود: قرآن بائن مسجد روستای زردویی مربوط به دوره تیموریان و قرآن تاریخی مسجد دخان پاوه مربوط به دوره قاجار از قرآن های خطی قدیمی کرمانشاه نیز به ثبت ملی رسیدند.

وی افزود: سال ۱۳۹۷ در کاوش های باستان شناسی که در تپه خیبر روانسر انجام شد، مهر استوانه‌ای کتیبه داری به خط میخی کشف شده که با تشکیل پرونده‌ای برای ثبت ملی آن اقدام کردیم که خوشبختانه این اثر تاریخی هم به ثبت ملی رسید.

قادری به ثبت ملی شدن چهار سرستون تاریخی در استان هم اشاره کرد و گفت: این سرستون ها که متعلق به دوره ساسانی هستند، اکنون در موزه سنگ تاق بستان کرمانشاه نگهداری می‌شوند.

کد خبر 80236

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =