آخرین اخبار

نانسی پلوسی: ترامپ باید فورا استعفا دهد| ممکن است استیضاح ترامپ روز دوشنبه شروع شود

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید ترامپ باید فورا استعفا دهد و نمایندگان دموکرات این مجلس پیش‌نویس لایحه دومین استیضاح او را برای رای‌گیری در روز دوشنبه آماده کرده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین در این پیش‌نویس آمده است که دونالد ترامپ به خاطر «تحریک به شورش» استیضاح و از عهده‌داری مقام ریاست‌جمهوری در آینده نیز محروم می‌شود. در صورتی که لایحه استیضاح ترامپ به تایید اکثریت ساده مجلس نمایندگان برسد، این لایحه به مجلس سنا فرستاده می‌شود تا درباره سرنوشت ترامپ تصمیم‌گیری شود.

برکناری ترامپ به رای دو سوم نمایندگان مجلس سنا نیاز دارد، اما رای اکثریت ساده این مجلس برای محروم کردن ترامپ از رسیدن دوباره به مقام رئیس‌جمهوری کافی است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز جمعه گفت اگر دونالد ترامپ «فورا» استعفا ندهد، این مجلس به خاطر نقشش در تحریک اوباش به حمله به کنگره او را استیضاح خواهد کرد.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان در نامه‌ای به اعضای این مجلس به استعفای ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در میانه رسوایی واترگیت اشاره کرد که جمهوری‌خواهان هم‌حزبی‌اش او را به استعفا مجبور کردند تا مانع از بی‌آبرویی استیضاح شدنش شود و اقدامات ترامپ را «حمله‌ای هولناک به دموکراسی ما خواند.»

او نوشت: «امروز پس از اقدامات خطرناک و آشوبگرانه رئیس‌جمهور، لازم است جمهوریخواهان کنگره از این سرمشق پیروی کنند و خواستار کناره‌گیری فوی ترامپ از مقامش شوند. اگر رئیس‌جمهور به طور فوری و داوطلبانه مقامش را ترک نکند، کنگره با اقدام ما به سوی استیضاح او پیش خواهد رفت.»

پلوسی به همکارانش گفت که قصد دارد در این باره با جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب در جمعه شب صحبت کند.

بایدن در مصاحبه مطبوعاتی‌اش در روز جمعه از اظهار نظر درباره طرح‌ها برای استیضاح ترامپ خودداری کرد و گفت: «خود کنگره باید در این باره تصمیم بگیرد.»

اما بایدن کلمات تندی را درباره ترامپ به کار برد و گفت «او از حد بدترین برداشت من درباره‌اش فراتر رفته است. او مایه شرمساری این کشور است» و افزود: «او او لیاقت این مقام را ندارد.»

نامه پلوسی در هنگامی منتشر می‌شود تمایل به استیضاح ترامپ روز جمعه در میان نمایندگان حزب دموکرات در تمام طیف ایدئولوژیکش گسترش یافته است و برخی از جمهوریخواهان حمایت بالقوه‌شان را ابراز کرده‌اند.

کاترین کلارک، نماینده ماساجوست و نفر چهارم حزب دموکرات در مجلس نمایندگان گفت اگر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی ترامپ را مجبور به ترک مقامش نکند، دموکرات‌ها در میانه هفته آینده آماده استیضاح او خواهند بود. البته در یک کنفرانس تلفنی در میان نمایندگان دموکرات برخی از آنها هشدار دادند که شاید لازم باشد دموکرات‌ها در این باره عجله نکنند.

اگر لایحه استیضاح ترامپ تصویب شود، او تنها رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد شد که دو بار استیضاح شده است.

کد خبر 80014

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =