آخرین اخبار

نیویورک‌تایمز: پنتاگون ناوهواپیمابرش را به خانه برگرداند/تهدید جنگ فروکش کرد

یک روزنامه آمریکا بازگشت ناو هواپیمابر نیمیتز عقب نشینی از استراتژی مقابل ایران یاد کرده است.

به گزارش خبرآنلاین روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «در یک برگشت ناگهانی از استراتژی ایران، پنتاگون ناوهواپیمابرش را به خانه برگرداند» نوشت: پنتاگون به شکل ناگهانی تصمیم گرفت به دلیل اعتراض مشاوران ارشد نظامی،  ناو هواپیمابر "نیمیتز" را از خاورمیانه به خانه برگرداند، این موضوع نشان دهنده تغییر جهت از استراتژی به اصطلاح بازدارندگی چند هفته ای است که هدف آن جلوگیری از حمله به سربازان و دیپلمات های امریکایی در خلیج فارس است. مقامات مطلع روز جمعه گفتند که کریستوفر سی میلر سرپرست وزارت دفاع، دستور بازگشت ناو را به عنوان سیگنال "تنش زدایی" صادر کرد تا از گرفتاری و تنش ها میان ایران و آمریکا جلوگیری کند. منابع مطلع روز جمعه گفتند که کریستوفر سی میلر ، سرپرست وزارت دفاع ، دستورالعمل انتقال مجدد کشتی را به عنوان نشانه "تنش زدایی" به تهران صادر کرد تا از بحرانی شدن روزهای منتهی به ریاست جمهوری ترامپ خودداری کند.  

مقامات ارشد پنتاگون می گویند؛ ارزیابی میلر این است که در حال حاضر فرستادن ناو نیمیتز، قبل از سالگرد ترور (شهادت)ژنرال سلیمانی، می تواند از سوی ایران به عنوان عامل تحریک درنظر گرفته شود و تهدیداتی علیه امریکا را عملی سازند. برخی از تحلیلگران از بازگشت نیمیتز به بندر اصلی خود در برمرتون واشنگتن به عنوان کاهش  تنش بین دو کشور استقبال کرده اند. مایکل پی مولوری ، مقام ارشد سابق سیاست خاورمیانه ای در پنتاگون گفت: "اگر نیمیتز در حال عزیمت است این می تواند به این دلیل باشد که پنتاگون معتقد است که این تهدید می تواند تا حدودی فروکش کند."

 

با این وجود، روز جمعه سرلشکر سلامی از  فرمانده ارشد سپاه ایران گفت که کشورش آمادگی کامل برای پاسخگویی به هرگونه فشار ارتش آمریکا در میان تنش های شدید بین تهران و واشنگتن در روزهای پایانی ریاست جمهوری آقای ترامپ را دارد.سرلشکر حسین سلامی در مراسمی در سالگرد شهادت ژنرال سلیمانی گفت: "امروز ما هیچ مشکل و نگرانی برای مواجهه با قدرت نداریم."  همچنین جواد ظریف  روز پنجشنبه در توئیتی نوشت؛ که دولت ترامپ در حال ساختن بهانه ای برای جنگ است.  در این پیام توئیتری همچنین آمده "به جای مبارزه با کرونا در آمریکا، ترامپ و همپالگی‌هایش میلیاردها دلار برای ارسال بمب افکن‌های B52 و ناوگروه به منطقه ما به باد می‌دهند. ایران به دنبال جنگ نیست، اما "آشکارا و مستقیم" از مردم، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد کرد. "

310 310

کد خبر 78525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =