آخرین اخبار

نام‌نویسی ۲۰۰ افغان در بوشهر برای دریافت شناسنامه ایرانی

سرپرست دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری بوشهر گفت: با آغاز روند ثبت نام از اتباع خارجی دارای مادر ایرانی تاکنون بیش از ۲۰۰ متقاضی دریافت شناسنامه در سامانه نام‌نویسی کرده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین  راضیه علی‌پور افزود: پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده نخستین شناسنامه کودکان اتباع خارجی که دارای مادر ایرانی هستند، در استان بوشهر صادر ‌شود. پس از ثبت‌نام این افراد در سامانه، بر اساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی به آنها فرصت داده شد در ۲ دفتر کفالت بوشهر و برازجان حاضر شوند و با تکمیل فرم‌های ۱۵گانه پرونده آنان به اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی ارسال شود.

وی اضافه کرد: با ارجاع پرونده از این اداره کل به اداره ثبت احوال و سپس استعلام‌های مختلف از مراجع امنیتی و تعیین‌شده در قانون، پاسخ مثبت یا منفی برای دادن تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع خارجی به این افراد ابلاغ می‌شود. اگر این افراد پاسخ منفی بگیرند، مطابق قانون حق اعتراض برای آنها محفوظ است و می‌توانند به کمیسیون مربوطه در وزارت کشور مراجعه کنند و برای درخواست خود تشکیل پرونده دهند.

کمک ۲۹۱ میلیون تومانی به خانوارهای افغان مقیم بوشهر

سرپرست دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری بوشهر با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا گفت: تاکنون از سوی کمیساریای عالی پناهندگان ۲۹۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در قالب کارت اعتباری در اختیار ۹۱ خانوار افغانستانی مقیم استان بوشهر قرار گرفته است.

علی‌پور ادامه داد: همچنین با توجه به پایان سال میلادی، قرار است از طرف کمیساریای عالی پناهندگان به ۶۰ خانوار دیگر از اتباع افغانستانی مقیم در استان بوشهر کمک مالی ارائه شود. افزون بر این، در این مدت ۱۵۰۰ بسته بهداشتی در بین خانواده‌های نیازمند افغان در استان بوشهر توزیع شد. همچنین تاکنون ۲۹۳ نفر در قالب ۳۹ خانوار افغان مقیم بوشهر در این مدت از کمک‌های چند منظوره شامل حمایت‌های درمانی و معیشتی بهره‌مند شده‌اند. 

وی یادآور شد: بر اساس تاکید رئیس جمهوری مبنی بر اینکه اتباع خارجی به‌ویژه اتباع افغان مبتلا به کرونا باید رایگان درمان شوند بستری و درمان اتباع خارجی استان بوشهر همچون شهروندان ایرانی و طبق رویه معمول انجام می‌شود و مشکلی برای بستری و درمان آنها در مراکز بهداشتی وجود ندارد. در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و فعالیت مجازی مدرسه‌ها، با کمک نهادهای بین‌المللی ۳۷ تبلت دانش‌آموزی در اختیار دانش‌آموزان استثنایی اتباع افغان حاضر در استان بوشهر قرار گرفته است.

تحصیل رایگان ۶۴۵۰ دانش‌آموز افغان در استان

به گفته سرپرست دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری بوشهر، در زمان حاضر ۶۴۵۰ دانش‌آموز تبعه کشور افغانستان در مدارس، کلاس‌ها و روی نیکمت‌های مشترک با برادران ایرانی خود در این استان از خدمات آموزشی بهره‌مند هستند.بر اساس قانون هیچ گونه شهریه‌ای از اتباع افغانستانی برای ثبت‌نام در مدارس دریافت نمی‌شود. همچنین با مشارکت دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در جمهوری اسلامی، ۲ مدرسه ۱۲ کلاسه در بوشهر و برازجان برای دانش‌آموزان اتباع افغانستان احداث شده‌ است.

کد خبر 77330

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =