آخرین اخبار

سازمان بورس به دوران تصمیمات خلق‌الساعه بازگشته است؟

ممنوع کردن فروش سهم توسط بازارگردانان می تواند یکی از تصمیمات عجیب سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی تصمیمات، بخشنامه ها و دستورالعمل های سازمان بورس در ماه های گذشته نشان می دهد، این سازمان پس از مرداد ماه سال جاری که تصمیمات عجیبی مانند دو تکه کردن بازار سرمایه گرفته بود، دوباره در حال بازگشت به دوران گرفتن تصمیمات خلق الساعه است.

امروز و در اوج بازار که شاخص کل روند 16 هزار واحد کاهش رو طی کرده بود، سازمان بورس اعلام کرد بازارگردانان حق فروش سهام ندارند و فقط باید در سمت خرید سفارش گذاری داشته باشند.

اما یک پرسش ساده را باید از سازمان بورس پرسید. این بازارگردانان در صورتی که نتوانند فروشی انجام دهند با کدام منابع می توانند، خرید داشته باشند؟

این تصمیم در زمانی اتخاذ و اعلام می شود که حدود یک ساعت از زمان آغاز بازار گذشته، نشان می دهد سازمان بورس از افت شاخص به زیر یک میلیون و چهارصد هزار واحد می ترسد و در حال جلوگیری از این موضوع است.

سازمان بورس در صورتی که قصد حمایت از سهامداران را دارد باید این تصمیم را پیش از آغاز بازار بگیرد تا سهامداران خرد استراتژی معاملاتی خود را تعیین کنند.

تصمیم سازمان بورس در این خصوص تضمین کننده روند منفی شاخص طی روزهای آینده خواهد بود. این شرکت های حقوقی که با نام بازارگردان فعالیت می کنند، در صورتی که امروز تنها به خرید روی بیاورند، باید در روزهای اینده این خریدها را به فروش برسانند که این مساله در صورتی که قیمت نماد رشد داشته باشد، نوسان گیری را از طرف این بازارگردانان قانونی می کند. عرضه های این بازارگردانان می تواند روزهای اینده را با حجم بالای عرضه مواجه کرده و شاخص را باز هم منفی کند.

با اعلام این دستورالعمل روند شاخص کل و شاخص کل هموزن تا حدودی به سمت رشد حرکت کرد؛ اما خرید توسط حقوقی ها در صف های فروش و یا قیمت های پایین نمی تواند دوام چندانی داشته باشد.

البته باید این مساله را نیز در نظر گرفت که اکثر بازار گردان ها، دارای کدهای حقیقی نیز هستند و سهام زیادی هم در این کد های حقیقی موجود می باشد و از طریق این کدهای حقیقی نیز می توانند بازار را هدایت کنند.  

معاملات شستا، مشت نمونه خروار

نمونه بارز این مساله را می توان در معاملات نماد شستا مشاهده کرد. شستا از صبح امروز تا پایان بازار، چندین مرتبه به صف خرید رفته است و حتی صف 40 میلیونی خرید نیز برای این سهام تشکیل شده است. اما این صف با عرضه بالا از بین رفته و دوباره قیمت آن نوسانی شده است.

با نگاهی به روند خرید و فروش شستا مشخص می شود، شرکت های حقوقی این شرکت تا ساعت 12 امروز حدود 19 میلیون سهم خریده اند و حدود 16 میلیون نیز فروخته اند. اما میزان خرید و فروش کل شستا حدود 226 میلیون سهم بوده است. یعنی درصد خرید و فروش این نماد به ترتیب 8 و7 درصد بوده است.

چگونگی بر هم زدن تعادل یک سهم در بورس توسط بازارگردانان این نماد می تواند در کنار کدهای حقیقی این شرکت رخ دهد که سازمان بورس با ممنوع کردن فروش سهام توسط بازارگردان، کدهای حقیقی بازارگردانان را فعال کرده است.

مخاطبین خبرگزاری فارس نیز در سامانه فارس من با ثبت سوژه ای با عنوان «بورس محل سودجویی سهام‌دار حقوقی و بازارگردان» درخواست رسیدگی به شرایط حقوقی ها وبازارگردانان در بورس را داشته اند.

انتهای پیام/

کد خبر 77320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =