آخرین اخبار

ترامپ: بودجه نظامی سد راه خروج نیروها از افغانستان بود

رئیس جمهور آمریکا پس از وتوی بودجه نظامی این کشور گفت که هدف این قانون محدود کردن توانایی وی برای خروج نیروها از افغانستان است.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از وتوی قانون اختیارات دفاع ملی (بودجه نظامی) این کشور در نامه‌ای خطاب به مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: مفاد بسیاری از این قانون با سیاست خارجی دولت من، بویژه تلاش‌های من برای بازگرداندن نیروها به خانه در تضاد است.

براساس بیانیه منتشر شده توسط کاخ سفید، ترامپ با ادعای اینکه مخالف "جنگ‌های بی‌پایان" است، افزود: «هدف این قانون محدود کردن توانایی رئیس جمهور در خروج نیروها از افغانستان، آلمان و کره جنوبی است؛ این سیاست نه تنها بد است ، بلکه خلاف قانون اساسی می‌باشد».

ترامپ ادامه داد که براساس قانون اساسی فرمانده ارتش و نیروی دریایی آمریکا است و بنابراین تصمیم درباره اینکه چه تعداد نیرو به کجا اعزام شوند، از جمله در افغانستان، آلمان و کره جنوبی با رئیس جمهور است.

رئیس جمهور آمریکا در حالی بودجه نظامی این کشور برای سال 2021 را وتو کرده است که این قانون در هر دو مجلس قانونگذاری آمریکا یعنی مجلس نمایندگان و مجلس سنا با بیش از دوسوم آرا به تصویب رسیده است.

مجلس سنای آمریکا روز 21 آذرماه قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا برای سال 2021 را با 84 رأی موافق در برابر تنها 13 رأی مخالف تصویب کرد. پیش از آن مجلس نمایندگان آمریکا با 355 رأی موافق در برابر 78 رأی مخالف این قانون را تصویب کرده بود.

اکنون کنگره آمریکا  تا روز سوم ژانویه (14 دی‌ماه) فرصت دارد که وتوی ترامپ را بشکند و با توجه به اینکه قانون دفاع ملی آمریکا برای سال 2021 با اکثریت قاطع آرا (بیش از 80 درصد) در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به تصویب رسیده، به‌ نظر می‌رسد در صورت رأی‌گیری مجدد، موافقان این قانون از آرای کافی برای حمایت از آن و شکستن وتوی ترامپ برخوردار باشند.

منبع: تسنیم

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 76709

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =