آخرین اخبار

نقش سلاحهای اسرائیلی در ناامن کردن دنیا

روزنامه القدس العربی از نقشی که صهیونیستها در تجارت مرگ در دنیا و ایجاد بی ثباتی در مناطق مختلف جهان، با تولید و فروش انواع تسلیحات مرگبار دارند، پرده برداشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، القدس العربی در مطلبی با عنوان «هزار شرکت اسرائیلی در تجارت مرگ در دنیا از طریق تولید سلاح مشارکت دارند»، آورده است: رژیم صهیونیستی در بسیاری از نزاع‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه جنگ‌های داخلی از نزاع‌های کشورها و مردم یوگسلاوی سابق و کشورهای جدا شده از اتحاد شوروی سابق گرفته تا نزاع‌های کشورهای آسیایی و اقیانوس آرام مثل حملات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا دخالت کرده است.

این رسانه می نویسد: معمولاً تجارت سلاح بین‌المللی از رسوایی‌ها خالی نیست. طوری که تُجاری با ثروت‌های افسانه‌ای دیده می‌شوند که مشخص می‌شود با رهبران، پادشاهان و روسای جمهوری و شاهزادگانی همکاری می‌کنند که سودهای فراوانی را از معاملات سلاح به دست می‌آورند. این معاملات هزینه‌های زیادی برای مردم به اسم توسعه و اولویت‌های واقعی دارند اما درباره رژیم صهیونیستی در برخی مواقع رسوایی‌ها به ابعاد سیاسی و مالی نزدیک می‌شود.

نقش ژنرال صهیونیست در دامن زدن به جنگ در سودان جنوبی

القدس العربی آورده است: گزارش جدید مرکز فلسطینی پژوهش‌های اسرائیلی «مدار» به معاملات فروش سلاح رژیم صهیونیستی در مناطق درگیر جهان و رسوایی‌های جدید پرداخته است. مثل کاری که یسرائیل زیف، تاجر سلاح و از فرماندهان سابق ارتش این رژیم انجام داد. وی قبلاً رئیس شعبه عملیات در ارتش و قبل از آن فرمانده گردان چتربازها بود. براساس تحقیقات آمریکا و تحقیقات بین‌المللی این تاجر در فروش سلاح به دولت سودان جنوبی و فروش سلاح و تجهیزات به شورشیان دست دارد. این ژنرال سلاح‌هایی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار به سودان جنوبی فروخته است. سودان جنوبی که گرسنگی و جنگ میان قبایل دینکا و نویر این کشور نفت خیز را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

زیف در مجهز کردن دو طرف به سلاح دست دارد. او یک شرکت کشاورزی و شرکت مشاوره امنیتی را برای صادرات سلاح برای دولت سالواکر، رئیس‌جمهور سودان جنوبی به کار گرفت و از رشوه برای قانع کردن مسؤولان ارشد استفاده کرد. در عین حال نیز نیروهای ریک مچار، رهبر شورشیان را به سلاح و حمایت فنی و اطلاعاتی برای حمله به مقرهای دولتی و چاه‌های نفت مجهز کرد. وی به نزاع دامن می‌زد و شورشیان را به حملات تشویق می‌کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این ژنرال و شرکتش (گلوبال سی اس تی) را در لیست سیاه قرار داده بود اما مجدداً فوریه ۲۰۲۰ نام وی و شرکت‌هایش را از این لیست حذف کرد.وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این ژنرال و شرکتش (گلوبال سی اس تی) را در لیست سیاه قرار داده بود اما مجدداً فوریه ۲۰۲۰ نام وی و شرکت‌هایش را از این لیست حذف کرد

این رسانه گزارش داد:  با جهانی شدن تجارت به ویژه تجارت سلاح یک تاجر سلاح اسرائیلی می‌تواند مهارت‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به دست بیاورد و در دفترش در لندن بر انتقال سلاحی که در صربستان تولید شده و انتقال آن به قبایل و گروه‌های درگیر در شرق آفریقا یا شبه‌نظامیان در لیبی نظارت داشته باشد. فعالیت افراد و شرکت‌هایشان که با تجار دیگر در جهان همکاری می‌کنند به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از محدودیت‌های سیاسی در امان باشند و به مرزهای کشورهایی که با رژیم صهیونیستی روابط مستقیم ندارند، نفوذ کنند و با گروهک‌های جنایتکار مثل اتفاقی که در نیکاراگوئه افتاده، تعامل مستقیم داشته باشند.

القدس العربی نوشت: دشوار است که تصور کرد کابینه رژیم صهیونیستی و دستگاه‌های امنیتی این رژیم از آنچه تجار سلاح اسرائیلی در جهان انجام می‌دهند، بی خبر باشند. مساله تنها به پمپاژ مقادیر زیادی پول به خزانه این رژیم محدود نمی‌شود بلکه شامل توجه تصمیم‌گیرندگان اسرائیلی به این بخش و فراهم کردن انواع راه‌های حمایتی برای توسعه آن و همچنین فواید سیاسی و دیپلماتیک صادرات سلاح است.

این رسانه آورده است: اسرائیل امتیازهای نسبی دارد که به این رژیم کمک می‌کند تا نقش بزرگتری برای ادامه تجارت بین‌المللی سلاح و تجارت مرگ داشته باشد. ادارات رسمی سیاسی و امنیتی این رژیم و شرکت‌های ساخت سلاح و تجارت آن روابط کامل و مستحکمی با شرکای آمریکایی خود دارند. موقعیت ژئوسیاسی و ماهیت روابط این رژیم با آمریکا فواید زیادی برای اسرائیل دارد تا ناوها و ارتش‌ها را به خدمات فنی و لجستیکی دائمی مجهز کند. علاوه بر این قوانین ملی در هر کشوری از کشورهای اروپا که سلاح تولید می‌کنند و مشخصاً در انگلیس و کشورهای اتحادیه اروپا ارتقا یافته است و محدودیت‌های جدی بر صادرات سلاح برای کشورهایی اعمال می‌کنند که به توافق‌های ژنو احترام نمی‌گذارند و مرتکب جنایت علیه بشریت می‌شوند. اما در اسرائیل به هیچ وجه چنین محدودیت‌هایی درباره سلاح وجود ندارد بلکه برعکس حتی می‌توان گفت کابینه آنرا مورد تشویق  قرار می دهد و تسهیلات و حمایت قانونی برای آن فراهم می‌کند.

القدس العربی گزارش داد: همیشه اسرائیل به ترویج تسلیحات خود در جنگهایی که پایان ناپذیر هستند می پردازد از انداختن بمب نیم تُنی بر روی ساکنان غزه گرفته تا پهپادهایی که دست به ترور می زنند و گنبد آهنین و سامانه های دید درشب؛ اما همیشه جنگهای اسرائیل به ترویج و بازاریابی تسلیحات آن منجر نمی شود از جمله تانک مرکاوا که آن را تاج صنایع نظامی خود می دانست اما در برابر سلاح مقاومت لبنان و فلسطین ناکارآمدی آن ثابت شد و منجر به لغو قراردادهای این رژیم در زمینه فروش مرکاوا شد.

این رسانه می نویسد: دایره تقاضا برای صنایع نظامی رژیم صهیونیستی گسترش یافته و شامل کشورهای تولیدکننده سلاح و کشورهایی است که شاهد جنگ و چالش هستند و یا کشورهایی که از خطرات احتمالی می‌ترسند.

القدس العربی گزارش داد: رژیم صهیونیستی همچنین توانسته سلاح‌هایش را به کشورهای حامی اعراب و فلسطینی‌ها بفروشد مثل هند که طی سال‌های اخیر به بزرگترین بازار برای سلاح‌های اسرائیلی تبدیل شده است. مساله عجیب این است که ویتنام در جایگاه دوم، جمهوری آذربایجان، سوم و ایتالیا چهارم هست.

القدس العربی در ادامه گزارش خود به مقصد سلاحهای صهیونیستها پرداخته که اولین مقصد در آسیا در سال ۲۰۱۷ و پس از آن اروپا، آمریکایی شمالی، قاره آفریقا و آمریکای لاتین، است و نوشت: در اسرائیل بیش از ۱۰۰۰ شرکت در رابطه با ساخت و تولید و طراحی و ارتقا و تجارت سلاحهای مرگبار وجود دارند که از جمله آن‌ها چهار شرکت هستند که جزو صد شرکت بزرگ ساخت سلاح در جهان هستند. این شرکت‌هایی که برای جهان مرگ به ارمغان می آورند و آنرا ناامن می کنند، عبارتند از؛ شرکت البیت که در جایگاه ۲۹ قرار دارد، شرکت صنایع هوایی که در جایگاه ۳۲ ، شرکت رافائل که در جایگاه ۴۵ و شرکت تاعس در جایگاه ۹۹ قرار دارد.

کد خبر 76656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =