آخرین اخبار

دیدار «لاوروف» با همتای ازبک در «مسکو»؛ اوضاع منطقه محور رایزنی

وزیر امور خارجه ازبکستان در سفر به «مسکو» با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در سفر به مسکو با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای امور خارجه در این دیدار همکار های دو کشور در زمینه سیاسی،  موضوعات کلیدی دستور کار بین المللی و منطقه ای را مورد بررسی قرار دادند.

وزرای امور خارجه همچنین روند تمهیدات سفر رسمی «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به روسیه را بررسی کردند.

وزرای امور خارجه در این زمینه فهرست اسناد بین دولتی، بین اداراتی را که برنامه ریزی می شود در چارچوب این سفر امضا شوند، مرور کردند.

وزرای امور خارجه ازبکستان و روسیه در ادامه در مورد تداوم همکاری های نزدیک از طریق وزارتخانه های امور خارجه دو کشور از جمله حمایت متقابل در مبارزه با شیوع همه گیری جدید ویروس کرونا به توافق رسیدند.

روسیه یکی از بزرگ ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان می‌باشد.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2019 میلادی با 15.6 درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح 6 میلیارد و 630 میلیون دلار قرار گرفته است.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک از جمله 810 شرکت مشترک و 151 شرکت با صد درصد سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران روسیه فعالیت می‌کنند. در ازبکستان نمایندگی 64 شرکت روسیه به ثبت رسیده است.

در روسیه نیز بیش از 560 شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه های مختلف فعالیت می‌کنند.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

کد خبر 76185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =