آخرین اخبار

استقبال یک رهبر تبتی‌های ساکن تبعید از تصویب لایحه حمایت‌گرانه کنگره آمریکا

یک رهبر سیاسی تبتی ساکن تبعید امروز سه شنبه از قوانین تصویب شده از سوی کنگره آمریکا که بر حقوق تبتی‌ها برای انتخاب جانشین رهبری معنوی خود دالایی لاما تاکید کرده، استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام کنگره آمریکا خشم چین را در پی داشته است. چین، دالایی لاما که ساکن تبعید است را یک "جدایی طلب" خطرناک در نظر می‌گیرد و اقدام اخیر کنگره آمریکا در نشان دادن حمایت از او می‌تواند هر چه بیشتر به تنش‌ها در روابط از پیش ملتهب دو کشور دامن بزند.

لوبسانگ سانگای، رئیس گروه "دولت مرکزی تبت" (CTA) که به عنوان دولت ساکن تبعید تبت شناخته می‌شود به رویترز گفت، اقدام مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طی روز دوشنبه در تصویب قانون موسوم به قانون سیاست و حمایت مربوط به تبت (TPSA) "تاریخی" است.

چین بنا به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، آمریکا را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده و به آن در خصوص امضای این لایحه و تبدیل شدن آن به قانون هشدار داد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز گفت: ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم دست از مداخله در امور داخلی چین برداشته و از تبدیل کردن این بندها و مفاد منفی به قانون با امضای لایحه بپرهیزد مبادا که هر چه بیشتر به همکاری و روابط دوجانبه ما آسیب وارد کند.

لایحه مذکور خواستار تاسیس یک کنسولگری آمریکا در شهر لهاسا، شهر اصلی تبت، حقوق مطلق تبتی‌ها در انتخاب جانشین دالایی لاما و حفظ محیط زیست تبت شده است.

این قانون همچنین پیشنهاد یک "چارچوب منطقه‌ای درباره امنیت آب" و مشارکت بیشتر این جامعه در گفت‌وگو با چین در مورد نظارت بر محیط زیست منطقه را هم داده است.

چین اعلام کرده که رهبرانش حق تایید جانشین دالایی لاما را دارند در حالی که بسیاری این موضع را یک تلاش همراه با اعمال فشار برای کنترل تبت می‌بینند.

سانگای گفت: با تصویب قانون TPSA کنگره آمریکا پیامی واضح و بلند فرستاده مبنی بر این‌که تبت یک اولویت برای آمریکا باقی می‌ماند و به حمایت پایدار خود از دالایی لامه و دولت CTA ادامه خواهد داد. این یک پیروزی برای نزاع تبت برای آزادی است.

انتهای پیام

کد خبر 76183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =