آخرین اخبار

ماهی‌هایی که باید «نفت‌شُش» داشته باشند

نشت نفت در سرخون شهرستان اردل در دو دهه گذشته خسارت‌های زیادی به مردم منطقه وارد کرد و باعث مختل شدن زندگی آنها و زیان مزارع پرورش ماهی شد؛ تا آنجا که این ماهی‌ها برای زندگی کردن به جای آب‌شُش باید «نفت‌شُش» داشته باشند.

به گزارش همشهری آنلاین ، این خط لوله از سال ۵۶ از چهارمحال و بختیاری عبور داده شده است و تاکنون ۵ مرتبه دچار نشت شده که ۴ نشت این خط لوله در سرخون و یک مرتبه در حوزه زاینده‌رود اتفاق افتاده است.

نخستین نشت نفت این خط لوله در سال ۶۰ بر اثر رانش زمین و نشت‌های بعدی در سال ۶۸ و بعدی در ۹۵ و دیگری ۲۳ آذرماه ۹۹ رخ داد که به دلیل اینکه مزارع شیلات این منطقه از سال ۸۶ فعال شدند، خسارت به مزارع پرورش ماهی از سال ۹۰ با نشت نفت از تلمبه‌خانه شماره ۶ این خط لوله در این منطقه و دپو لجن‌های نفتی در چند سال گذشته آغاز شد.

نشت نفت روی کار و زندگی‌مان تاثیر گذاشت

یکی از مزرعه‌داران پرورش ماهی در مجتمع پرورش ماهی رفن شهرستان اردل با اشاره به اینکه آلودگی نفتی در این منطقه باعث آلودگی آب و تعطیلی مزارع پرورش ماهی در گذشته شد، گفت: با ترکیدن این خط لوله در دهه ۶۰ آب رودخانه آلوده و تمام درختان آتش گرفتند.

اسماعیل بهمنی افزود: در سال ۹۰ نیز با نشت نفت به آب‌های زیرزمینی به دلیل احداث چاه برای جمع کردن ضایعات نفتی، آب چشمه آلوده شد و در این مرحله تعدادی از مزارع پرورش ماهی  تعطیل شدند و سال ۹۵ با نشت نفت تمام مزارع پرورش ماهی تعطیل شد و این تعطیلی خسارت زیادی به مردم به خصوص شیلات‌داران منطقه وارد کرد.

بهمنی یادآوری شد: در سال ۹۵ پس از ترکیدگی لوله مسئولان وزارت نفت برای بررسی موضوع میزان آلودگی آب و خاک، قراردادی با کارشناسان دانشگاه تبریز منعقد کردند که میزان آلودگی را بررسی کنند که این آلودگی آب تایید شد و کارشناسان اعلام کرده بودند که ۲ سال زمان نیاز است تا میزان آلودگی بررسی و ۶ سال زمان نیاز است آلودگی رفع شود، اما پس از گذشت ۴ سال از این تحقیقات ۲مرتبه آذرماه سال‌جاری لوله نفت نشت و آلودگی افزایش پیدا کرد و ادامه فعالیت مزارع پرورش ماهی نامشخص شد.

وی به تعهد وزارت نفت در سال ۹۵ به پرداخت سالانه یک میلیارد ریال خسارت به شیلات‌داران به منظور کاهش خسارت وارده و جلوگیری از شکایت به مراجع قضایی اشاره کرد و گفت: تنها یک نوبت این خسارت پرداخت شده و از سال ۹۶ نیز تاکنون خسارتی پرداخت نشده است.

 بهمنی اظهار کرد: هر کدام از شیلات‌داران این منطقه بسته به مساحت مزرعه پرورش ماهی خود، بین ۳ تا ۵ میلیارد ریال به بانک بدهکارند و هر روز با مشکلات بانکی و سود بالای بانکی مواجه هستند.

مزارع پرورش ماهی پس از نشت نفت ۹۰ تعطیل شد

محمد کریمی، مدیر کل شیلات چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نخستین آلودگی نفتی در مزارع شیلات استان از سال ۹۰ شروع شد، گفت: پس از آن به مدت یک‌سال، تمام فعالیت‌های شیلاتی منطقه سرخون تعطیل و سال ۹۱ پس از برگزاری جلسه مدیریت بحران مصوب شد انجام فعالیت شیلات تا شعاع ۱۰ کیلومتری سرچشمه سرخون تعطیل شود. سال ۹۱ پس از این مصوبه، فعالیت ۱۲ مزرعه شیلاتی موجود در داخل محدوده ۱۰ کلیومتری غیر فعال شد.

مدیر کل شیلات چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات شیلات‌داران این منطقه در مراجع قضایی از همان سال در دست اقدام است، گفت:روند فعالیت توسعه شیلات از سال ۹۱ در فاصله ۱۳ کیلومتری سرخون ادامه داده شد و بزرگ‌ترین مجتمع پروش ماهی استان(رفن)در ۱۳ کیلومتری فاصله با رودخانه تکمیل و فاز نخست آن به بهره‌برداری رسید.

به گفته کریمی، این مجتمع پرورش ماهی دارای ۴۵ مزرعه با ظرفیت تولید سالانه بیش از یکهزار تن ماهی را دارد که در سال ۹۵ نیمه نخست آن فعال شد، که آلودگی نفتی و شکستگی جدید رخ داد و میزان آلودگی به میزانی بالا بود که به این مجتمع نیز رسید و فعالیت این محتمع نیز از مدار خارج شد.

وی به تمدید نشدن پروانه بهداشتی این مزارع از سوی دامپزشکی به دلیل آلودگی آب اشاره کرد و گفت: همه فعالان این مزارع برای احداث مزرعه و همچنین ساخت و ساز و تامین نهاده از تسهیلات بانکی استفاده کردند، که به دلیل تعطیل شدن فعالیت این مزارع و نداشتن منبع درآمد در خصوص بازپرداخت تسهیلات با مشکل مواجه هستند و بانک نیز به این افراد و ضامن‌های آنها برای بازپرداخت فشار می‌آورد.

کریمی با اشاره به آلودگی نفتی سال ۹۰ گفت: براساس مصوبات و پشنهادات در آن سال مقرر شده بود که وزارت نفت ۱۲ واحد شیلاتی در محدوده ۱۰کیلومتری را تملک کند که به دلیل ارزش‌گذاری پایین نسبت به مزارع، مزرعه‌داران از واگذاری مزارع به شرکت نفت خودداری کردند.

مدیرکل شیلات چهارمحال و بختیاری گفت: برای ارزیابی میزان آلودگی آب اوایل سالجاری آزمایش آب زیر نظر ارگانهای مختلف از جمله محیط زیست، شیلات، دامپزشکی، شرکت نفت و استانداری انجام شد و مشخص شد آلودگی برطرف نشده و این مشکل ادامه دارد تا اینکه آذرماه امسال نیز لوله دوباره نشت داشت و هنوز میزان آلودگی آب و میزان افزایش این آلودگی انجام نشده است.

کریمی با تاکید بر اینکه برای انجام آزمایش آب وسایل آزمایشگاهی و نمونه‌برداری خاص و هماهنگی بین دستگاهی نیاز است، گفت: هفته آینده با هماهنگی دستگاه‌های متولی از جمله اداره کل حفاظت محیط‌زیست، شرکت نفت، اداره کل دامپزشکی و شیلات، نمونه‌برداری از آب انجام خواهد شد تا تاثیر آلودگی نفتی بر منابع آبی مشخص شود.

کد خبر 76182

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =