آخرین اخبار

۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
چین خورشید مصنوعی ساخت

رسانه‌های محلی چین اعلام کردند که دولت این کشور برای اولین بار راکتور همجوشی هسته‌ای (خورشید مصنوعی) خود را که گرمای آن حدود ۱۰ برابر خورشید می‌باشد، روشن کرده است.

 

به گزارش تسنیم به نقل از راشاتودی، رسانه‌های محلی چین روز جمعه اعلام کردند که دولت این کشور برای اولین بار راکتور همجوشی هسته‌ای (خورشید مصنوعی) خود را روشن کرده است. این ماده به گونه‌ای طراحی شده که یک منبع انرژی پاک، مشابه خورشید واقعی است.

راکتور توکاماک HL-۲M که برای شبیه سازی واکنش‌های طبیعی در خورشید با استفاده از سوخت هیدروژن و دوتریم ساخته شده، بزرگترین و پیشرفته‌ترین دستگاه تحقیق تجربی همجوشی هسته‌ای چین است.

این راکتور در استان سیچوان در جنوب غربی چین واقع شده و اواخر سال گذشته تکمیل شد. این راکتور به دلیل گرما و نیرو زیادی که تولید می‌کند غالباً "خورشید مصنوعی" نامیده می‌شود.

راکتور توکاماک HL-۲M از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسمای گرم استفاده می‌کند و می‌تواند به دمای بیش از ۱۵۰ میلیون درجه سانتیگراد، تقریباً ده برابر گرمتر از هسته خورشید برسد.

روزنامه "خلق چین" در گزارشی نوشت: توسعه انرژی همجوشی هسته‌ای نه تنها راهی برای تأمین نیازهای استراتژیک چین برای انرژی است بلکه برای توسعه پایدار انرژی و اقتصاد ملی این کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

این پروژه بخشی از مشارکت چین با راکتور آزمایشی گرماهسته‌ای بین‌المللی است که در فرانسه واقع شده است.

راکتور آزمایشی گرماهسته‌ای بین‌المللی بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان است که قیمت آن حدود ۲۰ میلیارد یورو (۲۴ میلیارد دلار) می‌باشد. این پروژه با مشارکت ۳۵ کشور ساخته شده و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۵ تکمیل شود.

دانشمندان چینی از سال ۲۰۰۶ در حال ساخت نسخه‌های کوچکتر راکتور همجوشی هسته‌ای از جمله "توکاماک HL-۲M " –هستند.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 72201

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =